Centrum Leicesteru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Centrum Leicester)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Clock Tower w centrum miasta
Skwer Town Hall
Ulica New Walk
Deptak w centrum miasta

Centrum Leicesteru – (ang. Leicester City Center), centrum miasta Leicester w Wielkiej Brytanii. Centrum znajduje się w samym środku miasta otoczone obwodnicą drogową. W centrum znajduje się wiele budynków publicznych m.in: Katedra, kościoły, urząd miasta, galerie handlowe, teatry, muzea, kina, usługi finansowe, banki, hotele oraz rozgłośnia radiowa BBC Leicester. Po stronie zachodniej przepływa rzeka Soar oraz oddalony 1 km od centrum park publiczny. Na południu centrum znajduje się Uniwersytet Leicester. Komunikacja w centrum jest bardzo dobrze rozwinięta, znajdują się dwa główne dworce autobusowe Haymarket oraz dworzec Leicester. dworzec kolejowy usytuowany jest w południowo-wschodniej części centrum miasta. Wokół centrum przebiegają drogi krajowe: A6, A594, A47, A50. W samym centrum znajduje się wiele miejsc parkingowych.

BBC Radio Leicester - brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC i pełniąca w jego sieci rolę stacji lokalnej dla hrabstw Leicestershire i Rutland. Została uruchomiona 8 listopada 1967 roku. Obecnie jest dostępna w cyfrowym i analogowym przekazie naziemnym oraz w Internecie.Katedra Św. Marcina w Leicesterze (ang. Leicester Cathedral, Cathedral Church of St Martin) - katedra pod wezwaniem Świętego Marcina w mieście Leicester położona w centrum miasta w Wielkiej Brytanii między ul. Guildhall, St. Martins East, St. Martins West. Siedziba Biskupa Leicesteru. Obok katedry od strony południowej znajduje się niewielki cmentarz oraz Guildhall. W katedrze znajduje się grobowiec kamienny oraz pomnik króla Anglii Ryszarda III. Katedra posiada trzy oddzielne kaplice: Św. Katarzyny, Św. Jerzego oraz św. Dunstana. Katedra wielokrotnie przebudowywana, odnawiana w latach 1086–1867. Katedra jest zabytkiem brytyjskim klasy II składająca się z prezbiterium oraz z trzema małymi kaplicami. W 1862 r. została dobudowana iglica przez wiktoriańskiego architekta Rafała Brandona.

W centrum znajdują się ulice wyłączone z ruchu drogowego przeznaczone wyłącznie dla pieszych i rowerzystów m.in: High Street, Humberstone Gate, Gallowtree Gate, Heapside, Fox Lane, New Walk. Istnieją również centra handlowe, sklepy, oraz rynek Leicester Market.

Wieża zegarowa w Leicesterze (Clock Tower) – wieża wybudowana w 1868 r. w centrum miasta Leicester w Wielkiej Brytanii. Wieża zbudowana została z granitu, zaś figury umieszczone na wieży – z kamienia portlandzkiego.Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The 10 Best Leicester City Centre Hotels of 2017 (with Prices) - TripAdvisor, www.tripadvisor.co.uk [dostęp 2017-11-17] (ang.).
  2. Where to park, www.leicester.gov.uk [dostęp 2017-11-17] (ang.).
  3. Leicester - City Centre High Street Shopping, www.visitleicester.co.uk [dostęp 2017-11-17].
Stacja kolejowa Leicester (Leicester railway station) – stacja kolejowa w Leicester, w Anglii. W roku statystycznym 2008/09 skorzystało z niej ok. 5,132 mln pasażerów. Przewoźnikiem zarządzającym stacją jest East Midlands Trains, a obsługuje ją również CrossCountry.Rzeka Soar - rzeka w Wielkiej Brytanii, prawy dopływ rzeki Trent w regionie East Midlands o długości 95 km. Rzeka przepływa przez miejscowości Croft, Narborough, Blaby, Glen Parva, Leicester, Loughborough, Kegworth.
Warto wiedzieć że... beta

Leicester Market - rynek w Leicester w Wielkiej Brytanii w centrum miasta pomiędzy ulicami Market Place, Cheapside Street blisko dwóch największych galerii handlowych w mieście Haymarket, Highcross. Rynek posiada największe zadaszenie w części Europy. Handel na rynku odbywa się od poniedziałku do soboty na ponad 270 stoiskach. Ofertę handlową stanowią przede wszystkim: owoce, warzywa, mięso, wędliny, ryby, kwiaty, tekstylia, ubrania, biżuteria, kosmetyki.
Dworzec autobusowy Haymarket - dworzec autobusowy linii miejskich, podmiejskich w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii położony w centrum miasta obok centrum handlowego Haymarket przy ulicy Humberstone Gete. Dworzec został otwarty w 1994 r. Z dworca można korzystać z linii autobusowych m.in: Arriva, First, Centrebus, Leicester Bus & Truck Services, Kinchbus. Na dworcu znajduje się dwanaście stanowisk przyjazdów i odjazdów linii autobusowych.

Reklama