• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Leicester

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Leicester (University of Leicester) - uniwersytet w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii. Uczelnia założona w 1921 r., status uniwersytetu dokonany w 1957 r. Uczelnia jest wiodącą szkołą, w rankingu plasowała się na 15 miejscu według Times Higher Education z 2008 r. Obecnie zajmuje 9 miejsce według Thomson Scientific brytyjskich uczelni. Szkoła prowadzi studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie. Na tej uczelni odkryto m.in. DNA. Uczelnia jest szkołą publiczną. Szkoła prowadzi wiele badań naukowych na światowym poziomie. Na uniwersytecie znajduje się wiele kierunków kształcących studentów m.in.:Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Abbey Park – park publiczny otwarty w 1882 r. położony w mieście Leicester w hrabstwie Leicestershire w Wielkiej Brytanii o powierzchni 13 hektarów. Przez park przepływa rzeka Soar, która go dzieli na dwie części. Dostęp do obu stron parku prowadzą dwa mosty w środkowej i południowej części parku.
  Clock Tower w centrum miasta
  Skwer Town Hall
  Ulica New Walk
  Deptak w centrum miasta

  Centrum Leicesteru – (ang. Leicester City Center), centrum miasta Leicester w Wielkiej Brytanii. Centrum znajduje się w samym środku miasta otoczone obwodnicą drogową. W centrum znajduje się wiele budynków publicznych m.in: Katedra, kościoły, urząd miasta, galerie handlowe, teatry, muzea, kina, usługi finansowe, banki, hotele oraz rozgłośnia radiowa BBC Leicester. Po stronie zachodniej przepływa rzeka Soar oraz oddalony 1 km od centrum park publiczny. Na południu centrum znajduje się Uniwersytet Leicester. Komunikacja w centrum jest bardzo dobrze rozwinięta, znajdują się dwa główne dworce autobusowe Haymarket oraz dworzec Leicester. dworzec kolejowy usytuowany jest w południowo-wschodniej części centrum miasta. Wokół centrum przebiegają drogi krajowe: A6, A594, A47, A50. W samym centrum znajduje się wiele miejsc parkingowych.

  BBC Radio Leicester - brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC i pełniąca w jego sieci rolę stacji lokalnej dla hrabstw Leicestershire i Rutland. Została uruchomiona 8 listopada 1967 roku. Obecnie jest dostępna w cyfrowym i analogowym przekazie naziemnym oraz w Internecie.Katedra Św. Marcina w Leicesterze (ang. Leicester Cathedral, Cathedral Church of St Martin) - katedra pod wezwaniem Świętego Marcina w mieście Leicester położona w centrum miasta w Wielkiej Brytanii między ul. Guildhall, St. Martins East, St. Martins West. Siedziba Biskupa Leicesteru. Obok katedry od strony południowej znajduje się niewielki cmentarz oraz Guildhall. W katedrze znajduje się grobowiec kamienny oraz pomnik króla Anglii Ryszarda III. Katedra posiada trzy oddzielne kaplice: Św. Katarzyny, Św. Jerzego oraz św. Dunstana. Katedra wielokrotnie przebudowywana, odnawiana w latach 1086–1867. Katedra jest zabytkiem brytyjskim klasy II składająca się z prezbiterium oraz z trzema małymi kaplicami. W 1862 r. została dobudowana iglica przez wiktoriańskiego architekta Rafała Brandona.

  W centrum znajdują się ulice wyłączone z ruchu drogowego przeznaczone wyłącznie dla pieszych i rowerzystów m.in: High Street, Humberstone Gate, Gallowtree Gate, Heapside, Fox Lane, New Walk. Istnieją również centra handlowe, sklepy, oraz rynek Leicester Market.

  Wieża zegarowa w Leicesterze (Clock Tower) – wieża wybudowana w 1868 r. w centrum miasta Leicester w Wielkiej Brytanii. Wieża zbudowana została z granitu, zaś figury umieszczone na wieży – z kamienia portlandzkiego.Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.

  Przypisy

  Stacja kolejowa Leicester (Leicester railway station) – stacja kolejowa w Leicester, w Anglii. W roku statystycznym 2008/09 skorzystało z niej ok. 5,132 mln pasażerów. Przewoźnikiem zarządzającym stacją jest East Midlands Trains, a obsługuje ją również CrossCountry.Rzeka Soar - rzeka w Wielkiej Brytanii, prawy dopływ rzeki Trent w regionie East Midlands o długości 95 km. Rzeka przepływa przez miejscowości Croft, Narborough, Blaby, Glen Parva, Leicester, Loughborough, Kegworth.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leicester Market - rynek w Leicester w Wielkiej Brytanii w centrum miasta pomiędzy ulicami Market Place, Cheapside Street blisko dwóch największych galerii handlowych w mieście Haymarket, Highcross. Rynek posiada największe zadaszenie w części Europy. Handel na rynku odbywa się od poniedziałku do soboty na ponad 270 stoiskach. Ofertę handlową stanowią przede wszystkim: owoce, warzywa, mięso, wędliny, ryby, kwiaty, tekstylia, ubrania, biżuteria, kosmetyki.
  Dworzec autobusowy Haymarket - dworzec autobusowy linii miejskich, podmiejskich w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii położony w centrum miasta obok centrum handlowego Haymarket przy ulicy Humberstone Gete. Dworzec został otwarty w 1994 r. Z dworca można korzystać z linii autobusowych m.in: Arriva, First, Centrebus, Leicester Bus & Truck Services, Kinchbus. Na dworcu znajduje się dwanaście stanowisk przyjazdów i odjazdów linii autobusowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.