Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba dawnego Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
Siedziba dawnego Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
Wejście do dawnego Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek

Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek – instytucja kultury w Katowicach, przekształcona od 1 lutego 2016 roku w Katowice – Miasto Ogrodów.

Galeria Piętro Wyżej − galeria sztuki współczesnej powstała w latach 90. XX wieku, mająca swoją siedzibę w Centrum Kultury Katowice na pl. Sejmu Śląskiego 2.Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicą Jagiellońską, ulicą Józefa Lompy i ulicą Juliusza Ligonia. Plac leży w historycznej części Katowic, znajduje się w pasie placów miejskich (pl. Karola Miarki, pl. Sejmu Śląskiego, pl. Bolesława Chrobrego, pl. Rady Europy).

Centrum Kultury Katowice powstało 1 lipca 2010 roku w wyniku połączenia Górnośląskiego Centrum Kultury i Estrady Śląskiej. Przez połączenie z dawną Instytucja Kultury Katowice-Miasto Ogrodów przekształcone zostało w Katowice Miasto Ogrodów - Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek.

Działalność Centrum Kultury Katowice[ | edytuj kod]

Centrum Kultury Katowice miało kontynuować misję zarówno Górnośląskiego Centrum Kultury, jak i Estrady Śląskiej, stawiając sobie za cel:

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – państwowa instytucja kultury zajmująca się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Jej siedziba mieści się w Warszawie przy ulicy Jazdów 1. Dyrektorem jest Maciej Nowak.Na mapach: 50°15′10,6837″N 19°01′23,1820″E/50,252968 19,023106 Teatr Korez − "Teatr dla ludzi, który bawi, a nie nudzi", prywatny teatr Mirosława Neinerta z siedzibą w Katowicach przy pl. Sejmu Śląskiego 2. Powstał w 1990 r. w Chorzowie. Grupa aktorów Teatru Korez organizuje spektakle zarówno na własnej scenie jak również często jest goszczona przez inne teatry z regionu i kraju. Scena Teatru Korez należy do jednych z mniejszych scen teatralnych. Odbywają się na niej zarówno przedstawienia własne, występy gościnne jak i występy pozateatralne. Dzięki małej scenie sztuki przedstawiane często przenoszone są pomiędzy publiczność. W teatrze gościli między innymi: Anna Dymna, Maciej Stuhr, Maciej Maleńczuk. Grupa Teatru Korez była niejednokrotnie gościem wielu festiwali. Jako pierwszy śląski teatr wystąpili w krakowskim Teatrze Starym. Deski Korezu to nie tylko przedstawienia, a również wystawy fotograficzne, spotkania literackie i projekcje filmowe. Do 2005 r. wystawiono ponad 2000 spektakli.
 • upowszechnianie kultury i sztuki
 • aktywizację i promocję twórców i środowisk twórczych - zarówno lokalnych, krajowych, jak i zagranicznych
 • edukację artystyczną dzieci i młodzieży
 • animowanie życia kulturalnego regionu poprzez organizację szeregu imprez, koncertów, festiwali, konferencji spotkań autorskich i warsztatowych.
 • Galeria Engram − galeria sztuki współczesnej znajdująca się w stolicy województwa śląskiego, na placu Sejmu Śląskiego 2, w gmachu Centrum Kultury Katowice. Galeria początkowo funkcjonowała jako Galeria ASP w której każdego roku prezentowane były prace dyplomowe absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.Jazz i okolice – organizowany od 2002 roku przez Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach (obecnie funkcjonujące pod zmienioną nazwą: Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek) cykl całorocznych koncertów jazzowych, który od jesieni 2008 roku przybrał również formułę festiwalu. Specyfiką koncertów organizowanych w ramach jaZZ i okolice, jest ich klubowy charakter (do wyjątkowych należą sytuacje, kiedy miejscem koncertu jest duża sala koncertowa) oraz proponowanie muzyki "artystycznie świadomej" - takiej w której artysta zamiast koncentrować się jedynie na pielęgnowaniu klasycznych wzorców, szanuje tradycję, ale odwołuje się do współczesnych, zgodnych ze swoją ekspresją wrażliwością i przemyśleniami, form wyrazu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Galeria Pusta − galeria fotografii założona w 1993 i prowadzona do 2010 przez Jakuba Byrczka (pracownika naukowego WRiTV UŚ, prezesa ZPAF w Katowicach). Od 2011 funkcję kuratora pełni Grażyna Tereszkiewicz.
  Estrada Śląska – nazwa instytucji kulturalnej położonej w Katowicach przy ul. Tadeusza Kościuszki 88, istniejącej od 1949 do 2010 roku. W lipcu 2010 roku nastąpiło połączenie Estrady Śląskiej i Górnośląskiego Centrum Kultury, które przyjęły wspólną nazwę Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.
  Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów – katowicka instytucja kultury organizująca różnorodne imprezy artystyczne, głównie na terenie Górnego Śląska. Placówka realizuje projekty w dziedzinie muzyki, filmu, designu, sztuk wizualnych, edukacji, ekologii, teatru oraz sportu.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama