• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Radio Merkury – lokalna rozgłośnia Polskiego Radia (należąca do porozumienia Audytorium 17) z siedzibą w Poznaniu.Najstarszy poznański wysokościowiec powstał w latach 1948-1950 według projektu S. Pogórskiego i T. Płończaka. Pierwsze wieżowce w Poznaniu pojawiły się w pod koniec lat 60. XX w. Wówczas to rozpoczęto budowę największych zespołów osiedlowych w mieście, a także w Polsce: Rataje, Piątkowo, Winogrady (osiedla Zwycięstwa oraz Wichrowe Wzgórze), które zamieszkuje ponad 200 tys. osób. Występuje tam ponad 40 budynków mających po ok. 18 kondygnacji i wysokość przekraczającą 55 m. Są to pierwsze wysokościowce w Poznaniu. Na początku lat 90. oddano do użytku królujący do dziś nad panoramą miasta budynek Uniwersytetu Ekonomicznego (106 m) a w 2007 dołączyła do niego niewiele niższa Andersia Tower (102 m). Do wyróżniających się jeszcze wysokościowców w Poznaniu można zaliczyć budynek hotelu Novotel, Poznańskie Centrum Finansowe, dawny wieżowiec Wiepofamy (obecnie Collegium Wrzoska Akademii Medycznej i siedziba GUS) oraz stojący obok biurowiec Omega. Do grona znaczących punktów w sylwecie miasta choć niesklasyfikowanych jako wieżowce można zaliczyć również pawilon 11 MTP czyli tzw. iglicę, wieżę TV na Piątkowie, komin EC Karolin o wys 210 m, oraz wieże Ratusza na Starym Rynku i kościołów.

  Stary Browar – centrum handlu i sztuki otwarte 5 listopada 2003, położone w centrum Poznania przy ulicy Półwiejskiej 42. Pierwotnym właścicielem była Grażyna Kulczyk, od 2015 należy do funduszu Deutsche Asset & Wealth Management, który przekształcił się w Deutsche Asset Management.

  Opis ogólny[ | edytuj kod]

  Jest połączeniem obiektu handlowego oraz galerii artystycznej. Taka dwojaka funkcja wiąże się z realizacją idei „50:50” Grażyny Kulczyk, zgodnie z którą 50% przedsięwzięcia stanowi biznes, a drugie 50% poświęcone jest sztuce.

  Nowe Miasto – dawna dzielnica administracyjna Poznania od 1954 do 1990 roku. Była największą z pięciu dawnych dzielnic. Obejmowała cały obszar miasta na wschód od Warty (prawy brzeg) oraz Ostrów Tumski.Browar Huggerów – browary, funkcjonujące od II połowy XIX wieku do II wojny światowej, znajdujące się przy ul. Półwiejskiej 25 (obecnie nr 42) w Poznaniu.

  Sąsiaduje z kompleksem 2 poznańskich wieżowców klasy A – Poznań Financial Centre (2001) i Andersia Tower (2007). Łączna powierzchnia całkowita to ok. 130 000 m². W Starym Browarze znajduje się około 210 punktów handlowych i gastronomicznych. Budynek został zaprojektowany na bazie poprzemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów – przez Studio ADS, inwestorem była firma Fortis należąca do Grażyny Kulczyk. Wystrój pasaży zaprojektował scenograf Ryszard Kaja.

  Art Stations Foundation (dokładnie: Art Stations Foundation 50 50) – prywatna fundacja założona przez Grażynę Kulczyk, żonę biznesmena Jana Kulczyka, w Poznaniu z zamysłem pozytywnego oddziaływania na społeczeństwo poprzez krzewienie sztuki. Twórcy fundacji wychodzili z założenia, że obcowanie ze sztuką stwarza szansę na lepsze, bardziej kreatywne i świadome życie, zwłaszcza młodym ludziom. Siedzibą fundacji jest Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar.Ulica Półwiejska w Poznaniu, nazywana również deptakiem – ulica znajdująca się w ścisłym centrum miasta, w obrębie osiedla samorządowego Stare Miasto.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Andersia Tower – wieżowiec zbudowany w 2007 roku w Poznaniu, na Placu Andersa, w pobliżu wieżowca Poznań Financial Centre.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Tadeusz Antoni Dziuba (ur. 17 grudnia 1948 w Poznaniu) – polski polityk, urzędnik państwowy, poseł na Sejm X i VII kadencji, były wojewoda wielkopolski.
  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – instytucja kultury w Warszawie, mieszcząca się w Zamku Ujazdowskim. Zajmuje się tworzeniem, wystawianiem i dokumentowaniem współczesnej sztuki polskiej oraz zagranicznej.
  Studio ADS (Biuro projektów Studio ADS Sp. z o.o.) – polskie biuro architektoniczne z siedzibą w Poznaniu. Założone w 1989 roku przez architektów Piotra Z. Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza.
  Brama Czasu – fontanna w formie wodospadu, zlokalizowana w Poznaniu przy ul. Kościuszki, stanowiąca swoisty artystyczny łącznik pomiędzy Starym Browarem a grupą biurowców po drugiej stronie ulicy (stoi bezpośrednio przy Andersia Tower).
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.