• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Edukacji Przyrodniczej

  Przeczytaj także...
  Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Instytutu Zoologii UJ przy ul. Ingardena 6 w Krakowie.Muzeum Paleobotaniczne Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku przy ul. Kopernika 31 przy Ogrodzie Botanicznym. Ekspozycja muzealna przedstawia ewolucję świata roślinnego we wszystkich okresach geologicznych. Kolekcje muzealne obejmują m.in.:
  Zoologia (od gr. zoon = zwierzę, i logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka o zwierzętach, czyli wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się (z wyjątkiem mikroorganizmów), a także ich zachowaniach i budowie.

  Centrum Edukacji Przyrodniczej – jednostka muzealno-dydaktyczna Uniwersytetu Jagiellońskiego, funkcjonująca na terenie III Kampusu UJ. Centrum gromadzi zbiory zoologiczne, geologiczne, antropologiczne i paleobotaniczne uniwersytetu, prezentowane do 2015 roku w czterech muzeach rozrzuconych na terenie miasta:

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Antropologia (gr. άνθρωπος anthropos – człowiek, λόγος logos – nauka) – interdyscyplinarna dziedzina nauki na pograniczu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Zajmuje się badaniem człowieka jako jednostki w społeczeństwie w kontekstach historycznej zmienności, różnorodności, etniczności, struktur władzy czy płci kulturowej (gender). Ma dwa podstawowe nurty:
 • Muzeum Zoologicznym,
 • Muzeum Geologicznym,
 • Muzeum Antropologicznym,
 • Muzeum Paleobotanicznym.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Centrum Edukacji Przyrodniczej
 • Geologia (gr. gḗ ‘Ziemia’, lógos ‘słowo’, ‘nauka’) – jedna z nauk o Ziemi, zajmuje się budową, własnościami i historią Ziemi oraz procesami zachodzącymi w jej wnętrzu i na jej powierzchni, dzięki którym ulega ona przeobrażeniom. W szerszym znaczeniu geologia dotyczy również innych planet skalistych.Muzeum Antropologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Instytut Zoologii UJ przy ul. Ingardena 6 w Krakowie. Zbiory gromadzone są od drugiej połowy XIX wieku. Eksponowane są tutaj:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Instytutu Nauk Geologicznych UJ przy ul. Oleandry 2A w Krakowie.
  Paleobotanika – dział paleontologii zajmujący się morfologią porównawczą, anatomią i rozmieszczeniem roślin kopalnych żyjących w minionych epokach geologicznych, których szczątki dotrwały do naszych czasów w postaci skamieniałości nasion, owoców, pyłku, zarodników, liści i fragmentów organów wegetatywnych, np.: pni, korzeni, kory oraz odcisków i ośródek.
  Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwany też III Kampusem — nowy kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, powstający w pobliżu Pychowic i Osiedla Ruczaj w dzielnicy VIII Dębniki, w sąsiedztwie Krakowskiego Parku Technologicznego, stanowiącego część Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budowa kampusu finansowana jest częściowo z budżetu państwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.975 sek.