• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum - Piekary Śląskie

  Przeczytaj także...
  Kopiec Wyzwolenia – kopiec w Piekarach Śląskich usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Stał się symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich. Stanowi najwyższy punkt w granicach miasta i położony jest w zachodniej części centrum Piekar Śląskich.Kalwaria Piekarska w Piekarach Śląskich – wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
  Kozłowa Góra (niem. Koslowagora) – dzielnica Piekar Śląskich, najbardziej na północ położona część tego miasta.
  Widok z lotu ptaka na Centrum

  Piekary Śląskie Centrum - w dokumentach urzędowych określana czasem jako Piekary Wielkie, dzielnica Piekar Śląskich o największej powierzchni, a także o największej liczbie ludności, na jej terenie znajdują się osiedla: Buczka, Wieczorka, Wieczorka-Wschód, Wyzwolenia i kolonia Józefka. Przy granicy z Kozłową Górą znajduje się Lipka z nowo powstałym osiedlem.

  Piekary Śląskie (niem. Deutsch Piekar, śląs. Pjekary Ślůnske) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).Ulica Bytomska w Piekarach Śląskich – jedna z ulic w piekarskiech dzielnicach Szarlej i Centrum. Ma długość około 4,8 km; posiada południkowy przebieg. Wzięła swoją nazwę od miasta Bytom.

  W Centrum znajduje się Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja, Kalwaria Piekarska oraz Kopiec Wyzwolenia.

  Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich – bazylika mniejsza wchodząca w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

  Zobacz też[]

 • ulica Bytomska w Piekarach Śląskich
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.