• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CentOS  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Itanium to procesor architektury IA-64, opracowany przez firmy Hewlett-Packard i Intel. Pierwsza wersja Itanium (nazwa kodowa: Merced), ukazała się w czerwcu 2001 roku. Procesor wykonany był w technologii 180 nm, taktowany zegarem 733 lub 800 MHz. Dostępne były dwie wersje: z 2 MB i z 4MB pamięci podręcznej L3. Ceny wahały się w granicach od 1 200 do 4 000 USD. Intel 80386 – 32-bitowy procesor opracowany przez firmę Intel, zaprezentowany w 1985 roku. Później odpowiedniki tego procesora produkowały również firmy AMD oraz Cyrix (VIA).

  CentOS (Community ENTerprise Operating System) – dystrybucja Linuksa oferująca darmowy i wspierany przez społeczność użytkowników system operacyjny oparty o kod źródłowy Red Hat Enterprise Linux, co w założeniu ma prowadzić do kompatybilności z tym systemem.

  Pierwsze wydanie CentOS w maju 2004 bazowało na kodzie RHEL w wersji 2.1AS. Na początku stycznia 2014 podano do wiadomości, że CentOS łączy się z firmą Red Hat, pozostając jednak nadal niezależną dystrybucją w stosunku do RHEL.

  Publiczna chmura (z ang. public cloud) – pojęcie związane z tematyką chmury obliczeniowej, odnoszące się do tworzenia środowisk obliczeń rozproszonych oraz przenoszenia danych, systemów operacyjnych lub aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej na serwer.Red Hat, Inc. NASDAQ: RHT – założona przez Marca Ewinga w 1993 roku amerykańska firma informatyczna; kojarzona głównie z wydania sztandarowego produktu – jednej z bardziej znanych dystrybucji linuksa – Red Hat Linux. Wspiera także inną – Fedora. Firma jest zaangażowana w ruch Wolnego Oprogramowania. W 1995 r. połączyła się z ACC Corporation, kierowaną przez Kanadyjczyka Roberta Younga, który po tym wydarzeniu objął kierownictwo nad firmą. Red Hat ma swoją siedzibę w mieście Raleigh w amerykańskim stanie Karolina Północna.

  W grudniu 2020 Red Hat zakończył rozwój CentOS. Jednakże w dalszym ciągu rozwijana będzie powiązana wersja rolling release - CentOS Stream. Reakcja społeczności na tę decyzję była jednoznacznie negatywna. Niedługo potem, jeden z założycieli projektu CentOS, Gregory Kurtzer ogłosił nowy projekt Rocky Linux mający na celu stworzenie dystrybucji skupionej na oryginalnym celu projektu CentOS.

  Yellowdog Updater, Modified (yum) – napisany przez Setha Vidala system zarządzania pakietami dla systemów linuksowych używających systemu pakietów RPM. Yum powstał dla dystrybucji Yellow Dog Linux, jednak został zaadaptowany przez kilka innych jak np CentOS czy Fedora. Intel 64 – architektura procesorów firmy Intel, będąca implementacją architektury x86-64. Do drugiej połowy 2006 roku nosiła nazwę EM64T. Są to nałożone na architekturę x86 dodatkowe instrukcje umożliwiające obsługę 32- i 64-bitowych aplikacji.

  W CentOS do zarządzania pakietami wykorzystywany jest DNF (od wersji 8.x), w poprzednich wersjach systemu (do wersji 7.x) YUM, a (do wersji 4.x) także up2date.

  Wersjonowanie[ | edytuj kod]

  Do wydania wersji 7.0 oznaczenia wydań CentOS budowane były z dwóch liczb. Pierwsza odnosi się do numeru wydania głównego Red Hat Enterprise Linux, natomiast druga określa number wydania poprawkowego. Na przykład, CentOS 4.1 jest zbudowany na podstawie pakietów z Red Hat Enterprise Linux 4, uaktualnienie 1.

  PBX (ang. Private Branch Exchange) - centrala abonencka - to centrala telefoniczna będąca własnością i zarządzana przez użytkownika, zwykle przedsiębiorstwo lub instytucję, tworząca wewnętrzną sieć telefoniczną przedsiębiorstwa i połączona najczęściej kilkoma liniami z centralą operatora telekomunikacyjnego. Centrala PBX umożliwia zatrzymanie w sieci telefonicznej przedsiębiorstwa wewnętrznych rozmów pracowników przedsiębiorstwa, a jednocześnie obsługę normalnego ruchu telefonicznego, tj. rozmów przychodzących z zewnątrz przedsiębiorstwa i rozmów wychodzących na zewnątrz.Mainframe (ang. main – główny, frame – struktura) (często w Stanach Zjednoczonych nazywany "Big Iron", dawniejsze polskie określenie to "komputery głównego szeregu") – klasa komputerów używanych głównie przez duże organizacje dla krytycznych aplikacji (np. finansowych, statystycznych). Są systemami o dużej niezawodności. W czasie, gdy powstawały i odnosiły największe sukcesy, ich alternatywą były minikomputery i kalkulatory.

  Począwszy od wydania 7.0, numery wydań CentOS dodatkowo zawierają trzecią liczbę, będącą znacznikiem czasu określającym rok i miesiąc, w którym został wydany kod źródłowy danego wydania. Przykładowo, wydanie numer 7.0-1406 jest zbudowane na podstawie pakietów źródłowych z Red Hat Enterprise Linux 7, uaktualnienie 0, wydane w czerwcu 2014 roku. Dodatkowa liczba ma ułatwić przebudowowywanie obrazów kontenerowych oraz chmurowych, z jednoczesnym wskazaniem na wersję RHEL, do której się odnosi.

  Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.Rolling release (z ang. ciągłe wydanie) – pojęcie z zakresu produkcji oprogramowania i systemów operacyjnych, które dotyczy trybu aktualizacji aplikacji lub całego systemu operacyjnego. Aktualizacje są dostępne „na bieżąco”.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.
  AMD64 (x86-64 lub x64) to 64-bitowa architektura procesorów firmy AMD, przeznaczona dla komputerów osobistych (procesory AMD Athlon 64, Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Phenom, oraz ostatnie wersje procesorów Sempron), komputerów przenośnych (Sempron, Turion 64, Turion 64 X2) oraz serwerów i wydajnych stacji obliczeniowych (AMD Opteron). Jest ona rozszerzeniem architektury x86 głównie o 64-bitowe rozkazy oraz rejestry. Umożliwia także bezpośrednie wykonywanie 16- i 32-bitowego kodu x86.
  Trixbox - serwer VoIP bazujący na oprogramowaniu Open Source. Od momentu powstania, w 2004 roku, funkcjonował pod nazwą [email protected] Od kwietnia 2006 roku jest znany jako Trixbox. Oprogramowanie opiera sie na dystrybucji Linuksa CentOS. Zawiera nie tylko preinstalowany Asterisk, lecz także liczne narzędzia ułatwiające rozpoczęcie pracy z systemem oraz wspomagające zarządzanie nim. Podczas korzystania z Trixboksa sama znajomość systemu Linux nie jest wymagana, chociaż zalecana. Dołączone narzędzia takie jak FreePBX umozliwiają bowiem zarządzanie Asteriskiem z poziomu przeglądarki internetowej. Trixbox obsługuje trzy protokoły VoIP: H.323, SIP oraz IAX.
  Filtr rodzinny, strażnik dostępu, kontroler treści, filtr treści – program lub usługa, chroniąca przed dostępem do materiałów pornograficznych i przemocy w Internecie. Usługę oferują niektórzy dostawcy Internetu, wliczając ją w abonament miesięczny. Istnieje również możliwość samodzielnego nabycia i zainstalowania programu. Filtr rodzinny nie gwarantuje bezpieczeństwa dzieci.
  Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.
  PowerPC G3 to określenie nadane przez Apple mikroprocesorom PowerPC trzeciej generacji. Termin ten jest często niewłaściwie używany jako określenie konkretnego modelu mikroprocesora, podczas gdy mianem tym określano serie mikroprocesorów pochodzących od dwóch producentów – IBM i Motoroli.
  Czas uniksowy, czas POSIX (ang. Unix time, POSIX time) – system reprezentacji czasu mierzący liczbę sekund od 1970 roku UTC, czyli od chwili zwanej początkiem epoki Uniksa (ang. Unix Epoch). Wynosi teraz 1383253855. Nie uwzględnia sekund przestępnych, zatem rzeczywista liczba sekund jakie upłynęły od początku epoki Uniksa jest większa o liczbę sekund przestępnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.