• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Celine Dion  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  All by Myself – ballada skomponowana przez Erica Carmena w 1975 roku. Fragment muzyki pochodzi z II Koncertu fortepianowego c-moll, op. 18 rosyjskiego kompozytora Siergieja Rachmaninowa. Kompozycja w oryginale ukazała się na wydanym nakładem Arista Records albumie zatytułowany Eric Carmen. Utwór był wielokrotnie interpretowany przez takich wykonawców jak: Céline Dion, Frank Sinatra, Tom Jones, Sheryl Crow, Hank Williams, Jr. czy Babes in Toyland.Titanic – film fabularny produkcji amerykańskiej z 1997, oparty na historycznym wydarzeniu – zatonięciu Titanica w 1912 roku. Zdobył jedenaście Oscarów (Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej), w tym za najlepszy film.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Céline Marie Claudette Dion Angélil (ur. 30 marca 1968 w Charlemagne w kanadyjskiej prowincji Quebec) – kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jedna z czołowych przedstawicielek adult contemporary. Swoją karierę rozpoczęła jako nastolatka w 1980 roku, po nawiązaniu współpracy z menadżerem i przyszłym mężem René Angélilem, który zastawił dom, aby sfinansować wydanie jej debiutanckiego albumu.

  Barbra Joan Streisand (ur. 24 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka i aktorka pochodzenia żydowskiego, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.I Believe in You – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w maju 1979 r., wydana na albumie Slow Train Coming w sierpniu 1979 r.

  Dion zdobyła międzynarodową rozpoznawalność w latach 80., kiedy zaczęła wydawać swoje pierwsze francuskojęzyczne albumy oraz wygrała Yamaha World Popular Song Festival 1982 i 33. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1988 roku, podczas którego reprezentowała Szwajcarię z utworem „Ne partez pas sans moi”. W drugiej połowie lat 80. podpisała kontrakt z wytwórniami CBS Records i Epic Records, pod których szyldem wydała przełomowe w swojej karierze albumy, przynoszące jej tytuł jednej z najbardziej popularnych artystek w historii. W 1999 roku ogłosiła zawieszenie kariery i skoncentrowanie się na życiu rodzinnym po tym, jak u jej męża zdiagnozowano raka. Trzy lata później wokalistka postanowiła powrócić na scenę, podpisując kontrakt na występy w Koloseum, znajdującym się w Caesars Palace w stanie Nevada.

  Through the Eyes of the World jest to tytuł dokumentalnego filmu, koncertu. Kronika życia Kanadyjskiej piosenkarki Céline Dion z jej światowej trasa koncertowej promującej album "taking Chances", w trakcie której piosenkarka zaśpiewała 115 koncertów w 85 miastach na pięciu kontynentach. Premiera odbyła się 16 Lutego 2010 r. w Miami na Florydzie.Incognito (z łac. incognitus) - określenie wyrażające sytuację, kiedy osoba, grupa osób lub jakikolwiek inny podmiot występuje nie ujawniając swojej tożsamości, bądź z tożsamością zatajoną, nie dając się przy tym rozpoznać.

  Za działalność na rzecz ojczyzny, rozpowszechnianie języka francuskiego oraz podtrzymywanie i rozsławianie tradycji, kultury francusko-kanadyjskiej otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, w tym m.in. Order Kanady, Order Quebecu, honorowy doktorat kanadyjskiego Uniwersytetu w Laval oraz francuską Legię Honorową. W swojej karierze otrzymała także pięć Nagród Grammy, przyznawanych przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, w tym m.in. w kategorii Album Roku za płytę Falling into You oraz Nagranie Roku za przebój „My Heart Will Go On”. W 2004 roku została wyróżniona przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego tytułem artystki, która sprzedała najwięcej albumów w historii, osiągając wówczas wynik ponad 175 milionów sprzedanych egzemplarzy. W 2007 roku liczba wzrosła do 220 milionów sztuk.

  Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.Unison - debiutancki album anglojęzyczny kanadyjskiej piosenkarki Céline Dion wydany w 1990 roku w Północnej Ameryce i rok później w reszcie świata. Wliczając jej poprzednie francuskojęzyczne albumy Unison był 15 krążkiem Dion.

  Spis treści

 • 1 Dzieciństwo i edukacja
 • 2 Kariera muzyczna
 • 2.1 1980-85: Początki kariery i współpraca z René'm Angélilem
 • 2.2 1986-90: Incognito, Konkurs Piosenki Eurowizji i Unison
 • 2.3 1990-95: Piękna i bestia, Celine Dion, The Colour of My Love i D'eux
 • 2.4 1996-98: Falling into You i Let's Talk About Love
 • 2.5 1999-2002: All the Way... A Decade of Song i przerwa w karierze
 • 2.6 2002-03: Powrót i A New Day Has Come
 • 2.7 2003–07: A New Day... Live in Las Vegas
 • 2.8 2007–09: D'elles i Taking Chances
 • 2.9 2009-10: Ciąża i Celine: Through The Eyes of the World
 • 2.10 Od 2011: Sans attendre i Loved Me Back to Life
 • 3 Życie prywatne
 • 4 Dyskografia
 • 4.1 Albumy studyjne
 • 4.2 Albumy francuskojęzyczne
 • 4.2.1 Albumy anglojęzyczne
 • 5 Trasy koncertowe
 • 6 Filmografia
 • 7 Przypisy
 • Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.

  Dzieciństwo i edukacja[]

  Céline Dion urodziła się w Le Gardeur Hospital w kanadyjskim mieście Charlemagne w prowincji Quebec, jako czternaste, najmłodsze dziecko Adhémara Diona i Thérèse Tanguay, posiadających kanadyjsko-francuskie korzenie. Rodzice nadali jej imię na cześć utworu „Céline” Huguesa Aufray'a. Dion wychowała się w biednej, katolickiej rodzinie, w której ojciec pracował jako rzeźnik. Jak przyznał w jednym z wywiadów Peter Castro, asystent redaktora naczelnego magazynu People: „pięcioro dzieci dzieliło jedno łóżko, wszyscy dzielili jedną łazienkę. Nie mieli zmywarki do naczyń, dlatego aby mieć na czym zjeść deser, odwracali swoje talerze po obiedzie”, a sama Dion wspomina, że pamięta czasy, kiedy matka ogrzewała im skarpetki, używając pieca do tostów. Pomimo problemów finansowych, muzyka zawsze była częścią całej rodziny. Swój pierwszy publiczny występ Céline zaliczyła w wieku pięciu lat, kiedy zaśpiewała utwór „Du fil des aiguilles et du coton” z repertuaru Christine Charbonneau na ślubie swojego brata, Michela Dondalingera Diona. Niedługo potem, zaczęła występować w barze Le Vieux Baril, kupionym przez jej ojca oraz jego siostrę, Claudette. Jak przyznała w wywiadzie udzielonym magazynowi People w 1994 roku: „Tęskniłam za rodziną i domem, ale nie żałuję utraty swojego wieku dojrzewania. Miałam jedno marzenie: zostać piosenkarką”. Rodzice jednak martwili się o jej naukę, bowiem Dion nie przykładała się do nauki.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Bee Gees – brytyjska grupa softrockowa, złożona z trzech braci Robina, Barry’ego i Maurice’a Gibbów. Czwarty z muzykalnych braci, Andy, wybrał karierę solową. Grupa powstała w 1958 roku, a rozwiązana została 21 stycznia 2003 roku po śmierci Maurice’a. Zanim bracia Gibb stali się znani pod nazwą Bee Gees, występowali jako „Brothers Gibb”, „Blue Cats” oraz „The Rattlesnakes” i mieszkali w australijskim Brisbane. Po powrocie do Anglii grupa początkowo wzorowała się na amerykańskim duecie The Everly Brothers, lecz później uwidocznił się także wpływ zespołów The Beatles i The Beach Boys oraz duetu Simon & Garfunkel. Muzyka grupy oparta na wielogłosowych harmoniach śpiewanych falsetem, z raczej delikatnym akompaniamentem instrumentalnym adresowana była do mniej wymagającego rockowego odbiorcy, a mimo to potrafiła zdobyć uznanie publiczności – z pomocą producenta Roberta Stigwooda, który pomógł zespołowi wznieść się na wyżyny.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Juda Tadeusz (Juda od hebr. יהודה, jehudah - "chwała Jahwe"; Tadeusz od aram. tadda – pierś; godny czci, odważny), zwany również Juda(sz), brat Jakuba albo Tadeusz (Lebeusz), czasem nazywa się go Judą Jakubowym (zm. ok. 80) – jeden z dwunastu apostołów, według tradycji brat Jakuba, brat Pański i autor Listu Judy (por. Jud 1,1). Zaliczany do grona męczenników, święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Pomoc domowa (ang. The Nanny) – amerykański serial telewizyjny, realizowany w latach 1993-1999 przez sieć CBS. Nakręcono 146 odcinków. Serial w wersji oryginalnej emitowano w 90 krajach, w tym w Polsce w Polsacie, TVN 7, TV Puls i TV6. W kilkunastu krajach nakręcono też lokalne wersje tego serialu. W Polsce powstał na jego podstawie serial Niania, emitowany przez TVN.
  A New Day... - seria koncertów w koloseum w Caesars Palace w Las Vegas, dawanych od 25 marca 2003 roku do 15 grudnia 2007 roku przez kanadyjską piosenkarkę Céline Dion. W ciągu 5 lat trwania pokazów reżyserowanych przez Franco Dragone artystka dała 723 koncerty. Dion miało okazję zobaczyć ponad 3 miliony widzów. Dochód z wszystkich występów wyniósł blisko 400 000 000 dolarów.
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Uniwersytet Laval (fr. Université Laval) – francuskojęzyczny uniwersytet działający w kanadyjskim mieście Quebec, w prowincji Quebec.
  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.127 sek.