• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Celestino Alfonso

  Przeczytaj także...
  Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.Missak Manukian (fr. Michel Manouchian, orm. Միսաք Մանուշյան; ur. 1 września 1906 w Adıyaman, zm. 21 lutego 1944 w Suresnes) – działacz komunistyczny, uczestnik francuskiego ruchu oporu.
  Mont Valérien – fort położony na 162-metrowym wzniesieniu o tej samej nazwie w obrębie Île-de-France, na terenie gminy Suresnes, kilka kilometrów na zachód od Paryża. Zbudowany w 1841, został wykorzystany przez wojska pruskie w czasie oblężenia Paryża w 1870, odegrał ważną rolę w stłumieniu Komuny Paryskiej przez wojska rządowe, wreszcie był miejscem masowych egzekucji w czasie II wojny światowej.

  Celestino Alfonso (ur. 1 maja 1916 w Ituero de Abaza (Hiszpania), zm. 21 lutego 1944 w Suresnes) – uczestnik hiszpańskiej wojny domowej i francuskiego ruchu oporu, komunista, bojownik grupy Manukiana.

  Przed wojną[]

  Przybył do Francji na początku lat 30. Pracował jako stolarz. W 1934 wstąpił do młodzieżówki Francuskiej Partii Komunistycznej, gdzie przewodził komórce partyjnej w Ivry-sur-Seine. W 1936 wyjechał do Hiszpanii, gdzie wstąpił do Brygad Międzynarodowych, gdzie służył w obsłudze karabinu maszynowego i dosłużył się stopnia porucznika. W 1937 został raniony w prawą rękę i musiał zrezygnować z udziału w walce. Wrócił do Brygad jako komisarz polityczny w stopniu kapitana. W 1938 wrócił do Francji, gdzie znalazł się w obozie w Saint-Cyprien, skąd uciekł.

  Suresnes – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Przez miejscowość przepływa Sekwana.Hiszpańska wojna domowa – wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wyłonionym przez koalicję Frontu Ludowego i wspierającymi go siłami (liberałami, republikanami, komunistami, socjalistami i anarchistami), a prawicową opozycją (nacjonalistami, monarchistami, konserwatystami i faszystami), która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936–1939.

  II wojna światowa[]

  W maju 1942 przyłączył się do ruchu oporu, wstępując do organizowanych przez komunistów jednostek dla imigrantów FTP-MOI. Szybko został aresztowany i wywieziony do Niemiec, skąd uciekł po pół roku. Wróciwszy nielegalnie do Paryża, na nowo zaangażował się w działania jednostek militarnych. Jako członek grupy Manukiana brał udział w zorganizowanej przez partyzantów egzekucji generała Von Schaumburga, a następnie Juliusa Rittera.

  Francuski ruch oporu 1940-1944 (fr. Résistance) – walka społeczeństwa francuskiego przeciwko okupantom niemieckim oraz władzom kolaboracyjnym podczas II wojny światowej.Brygady Międzynarodowe – formacje zbrojne zagranicznych ochotników, które walczyły po stronie republikańskiej w czasie wojny domowej w Hiszpanii, w latach 1936-1939.

  Został aresztowany w październiku 1943, skazany na śmierć przez hitlerowski są wojskowy i rozstrzelany w forcie Mont Valérien. Hitlerowcy zorganizowali przy tej okazji ogromną kampanię propagandową, rozwieszając na ulicach miast piętnaście tysięcy "czerwonych afiszy" (fr. affiches rouges) zawierających fotografie Manukiana i jego towarzyszy-imigrantów przedstawionych jako kryminalistów zagranicznych udających bojowników o wolność Francji.

  Karabin maszynowy (km, kaem) - samoczynna, zespołowa broń palna strzelająca amunicją karabinową o kalibrze do 20 mm. Karabiny maszynowe bardzo często są zasilane taśmą nabojową, gdzie umieszczona jest amunicja.Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.

  Bibliografia[]

 • Artykuł na stronie poświęconej grupie Manukiana (fr) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Ivry-sur-Seine – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Dolina Marny. Przez miejscowość przepływa Sekwana.
  Francuska Partia Komunistyczna (FPK, Parti communiste français, PCF) – lewicowa partia polityczna, założona w Tours (Region Centre) w 1920 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.