• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Celebes

  Przeczytaj także...
  Wielkie Wyspy Sundajskie – grupa wysp położonych w zachodniej części Archipelagu Malajskiego na Oceanie Spokojnym. Należą do niej 4 wielkie wyspy: Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes i liczne mniejsze (m.in. Bangka, Belitung, Madura, Wyspy Sangihe).Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.
  Park Narodowy Bogani Nani Wartabone – park narodowy leżący w północnej części wyspy Celebes, na półwyspie Minahasa. Utworzony został w roku 1982 pod nazwą Dumoga Bone. Ma powierzchnię 287 115 hektarów.

  Celebes, Sulawesiindonezyjska wyspa na Oceanie Spokojnym wchodząca w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich. Z powierzchnią równą 174 600 km² znajduje się na 11. miejscu listy największych wysp świata.

  Swoim nieregularnym, rozczłonkowanym kształtem Celebes przypomina skorpiona – cztery półwyspy oddzielone są głęboko wcinającymi się zatokami. Wyspa ta nie ma nizin przybrzeżnych. Wyspę opływają morza: Flores, Banda, Moluckie, Celebes. Terytorium Celebes jest górzyste, występują liczne wulkany – zarówno aktywne jak i wygasłe. Najwyższym z nich jest Soputan (1827 m n.p.m.). W centrum wyspy znajdują się Góry Molengraffa, z najwyższym szczytem jest Rantekombola 3455 m n.p.m. (według innych źródeł jest nim Rantemario 3478 m n.p.m.). W dolinach śródgórskich i rowach tektonicznych oddzielających poszczególne pasma leżą liczne jeziora. Klimat równikowy wybitnie wilgotny, średnia roczna suma opadów: 2000 mm. Cechuje się nierównomiernym rozkładem opadów w ciągu roku. Wyspa pokryta jest wiecznie zielonymi lasami równikowymi. W kotlinach śródgórskich ukształtowała się formacja przypominajaca sawannę. uprawia się głównie palmę kokosową, ryż, kawę oraz kauczukowiec. Na wyspie eksploatuje się rudy niklu i żelaza oraz szlachetne odmiany drewna.

  Skorpiony (Scorpiones) - rząd pajęczaków (Arachnida) o wielkości od 13 do nawet ponad 180 mm (skorpion cesarski), zamieszkujących zarówno obszary tropikalne (od lasów deszczowych po tereny pustynne), jak i wysokogórskie tereny okresowo przykrywane śniegiem. Skorpiony charakteryzują się obecnością kolca jadowego na ostatnim segmencie odwłoku.Bulu Rantekombola (Gunung Rantekombola, 3455 m n.p.m.) – szczyt w Indonezji, najwyższy na wyspie Celebes. Leży na południowym półwyspie, w prowincji Celebes Południowy. Szczyt ten położony jest w odległości 17 km na północny wschód od miejscowości Tibaesang.

  Sulawesi podzielona jest na prowincje:

 • Celebes Południowy
 • Celebes Południowo-Wschodni
 • Celebes Środkowy
 • Celebes Północny
 • Gorontalo
 • Celebes Zachodni
 • Celebes jest jednym z regionów Indonezji dążących do niepodległości.

  Na terenie Celebesu znajduje się sześć parków narodowych:

 • Park Narodowy Bunaken
 • Park Narodowy Bogani Nani Wartabone
 • Park Narodowy Lore Lindu
 • Park Narodowy Wakatobi
 • Park Narodowy Taka Bonerate
 • Park Narodowy Rawa Aopa Watumohai
 • Zobacz też[]

 • Władcy Celebesu
 • Przypisy

  1. http://www.citypopulation.de/Indonesia-Mun.html portal CityPopulation.de
  2. National Parks in Sulawesi. The Ministry of Forestry Republic of Indonesia. [dostęp do zarchiwizowanej wersji - 15 października 2013].
  Główne wyspy Indonezji
  Flaga ruchu separatystycznego
  Celebes Środkowy (indonez. Sulawesi Tengah) - prowincja w Indonezji na wyspie Celebes. Powierzchnia 69726 km²; 2566 tys. mieszkańców (2006); stolica Palu.Nikiel (Ni, łac. niccolum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Został odkryty w roku 1751 przez szwedzkiego chemika, Axela Cronstedta. W 1804 r. otrzymano go po raz pierwszy w stanie czystym. Przed naszą erą był używany w stopach z miedzią i cynkiem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Archipelag Malajski – największy archipelag na Ziemi, złożony z ok. 20 tys. wysp, między Azją Południowo-Wschodnią a Australią. Oddzielony od Azji Morzem Południowochińskim i cieśniną Malakka, a od Australii morzami: Timor i Arafura. Rozdziela Ocean Spokojny od Oceanu Indyjskiego. Obejmuje Wielkie Wyspy Sundajskie (Borneo, Sumatra, Celebes i Jawa), Małe Wyspy Sundajskie (Timor, Flores, Sumbawa, Sumba), Moluki (Halmahera, Seram, Buru), Filipiny (Luzon, Mindanao, Samar, Negros) oraz szereg mniejszych, drugorzędnych archipelagów i grup wysp. Między wyspami liczne morza wewnętrzne, w tym: Jawajskie, Sulu, Moluckie, Flores i Celebes. Wzdłuż wysp biegną rowy oceaniczne: Filipiński, Banda, Timorski i Sundajski. Archipelag Malajski należy do Indonezji, Malezji, Filipin, Singapuru, Brunei, Timoru Wschodniego i Papui-Nowej Gwinei.
  Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.
  Kokos właściwy, palma kokosowa (Cocos nucifera L.) – jedyny gatunek z monotypowego rodzaju kokos (Cocos L.), należącego do rodziny arekowatych.
  Nizina – równinna lub prawie równinna wielka forma ukształtowania terenu, obszar leżący na wysokości od 0 do 300 m n.p.m..
  Rów tektoniczny (graben) - rodzaj obniżenia geologicznego, obejmujący wąski i podłużny fragment skorupy ziemskiej, który zapadł się wzdłuż równoległych do siebie uskoków normalnych. Natomiast część skorupy, która została wypiętrzona i znajduje się ponad rowem nosi nazwę zrębu lub horstu.
  Żelazo (Fe, łac. ferrum) – metal z VIII grupy pobocznej o dużym znaczeniu gospodarczym, znane od czasów starożytnych.
  Celebes Południowo-Wschodni (indonez. Sulawesi Tenggara) - prowincja w Indonezji na wyspie Celebes. Powierzchnia 27686 km²; 2101 tys. mieszkańców (2005); stolica Kendari.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.