• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cekcyn - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Piekiełko (niem. Hölle) – uroczysko w rezerwacie przyrody Dolina Rzeki Brdy na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Przełomowy (o górskim charakterze) odcinek rzeki Brdy pomiędzy osadami Świt a Piła-Młyn z licznymi głazami i powalonymi drzewami w korycie. Spadek wody wynosi tutaj ponad 2%. Brda płynie w tym miejscu w głębokim wąwozie moreny czołowej, którego nachylenie ścian dochodzi nawet do 50 stopni. Od 30 lipca 1991 r. znajdujące się tu głazowisko uznane jest jako pomnik przyrody.Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko – florystyczny, częściowy rezerwat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim, utworzony (pod nazwą Jelenia Góra) Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 11.12.1995 r. w celu zachowania stanowiska cisa pospolitego. Na mocy Rozporządzenia Nr 5 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 17 kwietnia 2008 r. rezerwat zmienił nazwę na Rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko a celem ochrony stało się zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska cisa pospolitego.

  Cekcyngmina wiejska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim.
  W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

  Gmina posiada liczne walory turystyczne m.in. duża liczba jezior (27). Położona w otulinie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Najcenniejsza atrakcję stanowi jeden z największych i najstarszych w Europie Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego, utworzony prawnie w 1956 r. w Wierzchlesie, niemniej ochroną objęty już od 1827 r. Siedziba gminy znajduje się w Cekcynie.

  Zdroje (niem. Streun) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Według stanu na dzień 31.12.2011 r. gminę Cekcyn zamieszkiwały 6604 osoby. Dochody gminy w 2015 wyniosły 26 mln zł, z czego 6 mln to dochody własne.

  Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwały 6783 osoby.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2005 gmina Cekcyn ma obszar 253,32 km², w tym:

 • użytki rolne: 23%
 • użytki leśne: 68%
 • Gmina stanowi 23,56% powierzchni powiatu.

  Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego – najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugim pod tym względem w Europie. W roku 2002 minęło 175 lat od chwili jego założenia. Położony na południowo-wschodnim krańcu Borów Tucholskich, nad Jeziorem Mukrzańskim, pierwotnie zajmował powierzchnię 85,73 ha.Sławno – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cekcynek – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn, nad jeziorem Cekcyńskim Wielkim.
  Płochocin – kociewska wieś sołecka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie.
  Cekcyn (niem. Polnisch Cekzin; kaszb. Cékcëno) – duża wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn na południowym skraju Tucholskiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Wielkim Cekcyńskim.
  Huta – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn, w pobliżu zachodniego brzegu jeziora Cekcyńskim Wielkim.
  Nowy Sumin – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn. 26 maja 1868 roku w Nowym Suminie urodził się Otton Andrzej Steinborn - doktor, pierwszy komisaryczny prezydent Torunia, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta. W 2008 roku w 140-rocznicę jego urodzin ufundowana została pamiątkowa tablica, umieszczona na budynku po byłej szkole.
  Bysław (niem. Gross Bislaw nazwa oficjalna do 1920 i 1939–1942) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo na wschodnim obrzeżu Borów Tucholskich przy drodze wojewódzkiej nr 240, nad Jeziorem Bysławskim. Wieś jest siedzibą sołectwa Bysław w którego skład wchodzą również Bociany, Budajewo oraz wybudowania Wybudowania pod Bysławek, Wybudowanie pod Lubiewice, Wybudowanie pod Szumiącą.
  Uroczysko – część lasu (rzadziej pola lub łąki) o orientacyjnym znaczeniu, bez ściśle oznaczonych granic; jest to miejsce związane zwykle ze szczególnym wydarzeniem historycznym, legendą, kurhanem, czy w którym występują charakterystyczne cechy przyrodnicze. Teren zwykle ciekawie ukształtowany geograficznie, niejednokrotnie tworzy niewielki obszar rezerwatu przyrody.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.