• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cefeusz - syn Belosa

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Kasjopeja (łac. Cassiopeia, dop. Cassiopeiae, skrót Cas), inaczej zwana też Kasjopea – gwiazdozbiór nieba północnego, w Polsce okołobiegunowy, znany już w starożytności, położony w obszarze Drogi Mlecznej. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem wynosi około 90. W Polsce jest widoczny przez cały rok.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Cefeusz (także Kefeus; gr. Κηφεύς Kēpheús, Κηφέας Kēphéas, łac. Cepheus) – w mitologii greckiej król Etiopii.

  Perseusz (łac. Perseus, dop. Persei, skrót Per) – gwiazdozbiór nieba północnego, najlepiej widoczny w szerokości geograficznej Polski podczas okresu jesiennego. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiek: około 90. Jest to jeden z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza i jednocześnie jedną z 88 oficjalnych, współczesnych konstelacji.Malarstwo wazowe – wykonywane na naczyniach ceramicznych malunki, szczególnie obecne w kulturze helleńskiej. Stanowią one źródło wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym i historii miejsca, z którego pochodzą. Pozwalają badaczom określić technikę, czas i miejsce wyrobu naczynia, a także kierunek artystyczny, w jakim rozwijał się dany styl. Dostarczają informacji o zwyczajach panujących na terenie, z którego pochodzą; mitologii, wojnach i uzbrojeniu, sposobach walki i polowań.
  Pierre Mignard: Perseusz i Andromeda (Król Etiopii, Kefeus i królowa Kasjopeja dziękują Perseuszowi za uwolnienie ich córki), obraz olejny na płótnie, 1679 r., Luwr, Paryż

  Uchodził za syna Belosa i Anchinoe, a także za brata Ajgyptosa i Danaosa. Był mężem Kasjopei i ojcem Andromedy oraz teściem Perseusza. Bogowie przemienili go po śmierci w gwiazdozbiór nieba północnego.

  Vojtech Zamarovský, czes. Vojtěch Zamarovský (ur. 5 października 1919 w Trenczynie lub Zamarovcach, zm. 26 lipca 2006 w Pradze) – słowacki prozaik, autor słowackiej i czeskiej literatury faktu, publicysta, badacz, propagator hellenizmu i olimpizmu, tłumacz, prawnik, podróżnik, agent wywiadu.Perseusz (także Perseus; gr. Περσεύς Perseús, łac. Perseus) – w mitologii greckiej heros, syn królewny Danae i Zeusa, mąż Andromedy. Przodek Amfitriona, Alkmeny, Heraklesa, Eurysteusza. Pogromca Meduzy, tytana Atlasa, króla Serifos Polidektesa i nieświadomie własnego dziadka Akrizjosa. Założyciel Myken i Tirynsu. Po śmierci przeniesiony na sklepienie niebieskie jako gwiazdozbiór.

  Mityczny Cefeusz jest identyfikowany z gwiazdozbiorem Cefeusza (Cepheus). Widnieje na niebie niedaleko konstelacji, Andromedy (Andromeda), Kasjopei (Cassiopeia), Perseusza (Perseus), Pegaza (Pegasus), Wieloryba (Cetus), które są z nim mitologicznie powiązane.

  Wyobrażenie o królu przejawia się w sztukach plastycznych, między innymi w greckim malarstwie wazowym (Perseusz u Cefeusza – waza z V w. p.n.e. w Muzeum Brytyjskim w Londynie).

  Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO, Ossolineum) – zasłużony dla polskiej nauki i kultury Instytut (do 1939 r. – łączył w sobie Bibliotekę, Wydawnictwo i Muzeum Książąt Lubomirskich), ufundowany dla Narodu Polskiego w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, otwarty w 1827 roku we Lwowie.

  Przypisy

  1. Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 230. ISBN 80-8046-098-1. (słow.); polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).
  2. Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 31, 180-181. ISBN 83-04-04673-3. Cytat: 1. „Istnieje racjonalistyczna interpretacja tego mitu, przekazana przez Konona. Według tej wersji Kefeus panował w kraju, który nazywano później Fenicja, ale wówczas nazywał się Ioppe, od nazwy miasta Ioppe położonego na wybrzeżu. Królestwo jego rozciągało się od Morza Śródziemnego aż do krajów arabskich i Morza Czerwonego”. 2. „Panował w kraju Kefenów, ludu, który umiejscawiano bądź nad brzegiem Eufratu, bądź w Etiopii”.
  3. Pierre Grimal, op.cit., s. 181. Cytat: „Kefeus miał tylko jedną córkę, Andromedę”.
  4. Mała encyklopedia kultury antycznej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1990, s. 370. ISBN 83-01-03529-3.
  5. Anton Hajduk, Ján Štohl (red.): Encyklopédia astronómie. Bratislava: Obzor, 1987, s. 115. (słow.)
  6. Carlos Parada: Andromeda (All are constellations) (ang.). maicar.com. [dostęp 2010-03-26].
  7. Carlos Parada: Constellations (ang.). maicar.com. [dostęp 2011-08-02].

  Bibliografia[]

  1. Cepheus (ang.). mythindex.com. [dostęp 2009-12-05].
  2. Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury. Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2003, s. 154. ISBN 83-7399-022-4.
  3. Carlos Parada: Cepheus1 (ang.). maicar.com. [dostęp 2011-08-01].
  4. Oskar Seyffert: Dictionary of Classical Antiquities, 1894, s. 125: Cepheus (ang.). ancientlibrary.com. [dostęp 2011-08-01].
  5. William Smith: A Dictionary of Greek and Roman biography and mythology: Cepheus (ang.). perseus.tufts.edu. [dostęp 2012-05-07].
  6. Harry Thurston Peck: Harpers Dictionary of Classical Antiquities, 1898: Cepheus1 (ang.). perseus.tufts.edu. [dostęp 2012-05-07].
  7. Marie Benediktová, Petra Písařová: Hvězdy – Názvosloví – Kéfeus (cz.). astronomia.zcu.cz. [dostęp 2012-05-07].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Pierre Mignard znany też jako Le Romain (ur. 7 listopada 1612 w Troyes, zm. 30 maja 1695 w Paryżu) – malarz francuski, dyrektor Académie Royale de Peinture et de Sculpture.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kasjopeja (także Kassjopeja, Kasjopea, gr. Κασσιόπη Kassiópē, Κασσιέπεια Kassiépeia, łac. Cassiope, Cassiepeia) – w mitologii greckiej królowa Etiopii.
  Etiopia (Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – w języku amharskim ኢትዮጵያ, ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk), dawniej Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.
  Andromeda (łac. Andromeda, dop. Andromedae, skrót And) – duży i wyrazisty gwiazdozbiór nieba północnego, który zdaje się wyrastać z Kwadratu Pegaza. Jedna z gwiazd – Alpheratz (Sirrah) jest jednym z obiektów składających się na kształt konstelacji Pegaza. W Polsce widoczny od lata do zimy. Liczba gwiazd widocznych nieuzbrojonym okiem: około 100.
  Danaos (gr. Δαναός Danaós, łac. Danaus) – w mitologii greckiej syn Belosa i Anchinoe, brat króla Egiptu Ajgyptosa, ojciec pięćdziesięciu córek Danaid. Uciekł z Egiptu w obawie przed bratem Ajgyptosem wraz z córkami i osiedlił się w Argos, gdzie wkrótce został obwołany królem. Z jego rozkazu córki zamordowały swych mężów podczas nocy poślubnej.
  Pierre Grimal (ur. 21 października 1912 w Paryżu, zm. 11 listopada 1996 w Paryżu) – francuski historyk specjalizujący się z historii starożytnego Rzymu.
  Anchinoe (gr. Ἀγχινόη Anchinóē lub Ἀγχιρρόη Anchirrhóē, łac. Anchinoë lub Anchirrhoë) – w mitologii greckiej matka m.in. Danaosa i Ajgyptosa w związku z Belosem, córka boga rzeki Nil (Nejlosa).
  Ajgyptos, Egyptos (gr. Αἴγυπτος Aígyptos, łac. Aegyptus) – w mitologii greckiej król Egiptu, syn Belosa i Anchinoe, brat Danaosa króla Argos na Peloponezie, ojciec pięćdziesięciu synów, którzy poślubili Danaidy, pięćdziesiąt córek jego brata Danaosa i zostali przez nie z rozkazu Danaosa zabici (z wyjątkiem Linkeusa) w noc poślubną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.