• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ceesepe

  Przeczytaj także...
  Pop art, popart (z ang. popular art = sztuka popularna) – prąd artystyczny w sztuce po II wojnie światowej, wywodzący się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Termin pop-art został po raz pierwszy użyty przez angielskiego krytyka sztuki Lawrence’a Allowaya w „Przeglądzie Architektonicznym” („Architectural Digest”) z 1952 roku do opisania tych obrazów, które ilustrowały powojenny konsumpcjonizm i czerpały z dóbr materializmu.La Luna de Madrid (pl. "Księżyc Madrytu") – madrycki miesięcznik kulturalny, związany z ruchem kulturowym la movida madrileña. Redaktorem naczelnym pisma był Juan Carlos de Laiglesia. Czasopismo to odegrało znaczącą rolę w popularyzacji terminu "ponowoczesność" (postmodernidad) w Hiszpanii.
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  Ceesepe, właśc. Carlos Sánchez Pérez (ur. 1958, Madryt; zm. 7 września 2018 tamże) – hiszpański malarz, rysownik i reżyser związany z ruchem artystycznym la movida madrileña. Rysował dla czasopism madryckich i barcelońskich, tworzył także komiksy, murale oraz plansze i plakaty do filmów, a także okładki płyt i reklamy. Współpracował często z malarzem znanym pod pseudonimem El Hortelano. Jego pseudonim pochodzi od jego inicjałów (ce-ese-pe).

  Pedro Almodóvar, właściwie Pedro Almodóvar Caballero (ur. 25 września 1949, choć niektóre źródła podają rok 1951 w Calzada de Calatrava) – hiszpański reżyser i scenarzysta.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Twórczość plastyczną rozpoczynał od rysowania komiksów i rysunków publikowanych w barcelońskich czasopismach (m.in. "Disco-Express", "Rock-Comix" i "El Vibora"), malarstwem zajął się dopiero później. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Madrycie w 1979 roku w galerii Buades. W 1980 wyreżyserował film krótkometrażowy El Beso ("Uścisk"). W latach 80. jego twórczość ukazywała się w piśmie "La Luna de Madrid", stworzył też wtedy plansze i plakaty do filmów Pedro Almodóvara Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy (1980) oraz Prawo pożądania (1987). Wyreżyserował też inne swoje filmy, m.in. Koloroa, Buenaventura, Amor apache, El dia que muera Bombita, La Dama y el Vagabundo. Jego rysunki wykorzystywane są często na okładkach powieści, których akcja rozgrywa się w Madrycie okresu movidy (m.in. Madrid ha muerto Luisa Antonia de Villeny).

  Prawo pożądania (tytuł oryg. La ley del deseo) – hiszpański film dramatyczny w reżyserii Pedro Almodóvara z 1987 roku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Początkowo tworzył obrazy malując farbami akrylowymi, z czasem wprowadził również technikę kolażu. Jego malarstwo inspirowane jest estetyką komiksową (intensywne kolory, wyraziste kontury, płaskie barwy). Podejmuje tematykę urbanistyczną, przedstawia życie proletariatu miejskiego (prostytutki, pijacy itp.) i nocne życie miasta. W jego twórczości pojawiają się znane postacie movidy. Malarstwo to jest dynamiczne i żywiołowe. Ceesepe chętnie korzysta z tradycyjnej hiszpańskiej ikonografii, inspiruje się estetyką i muzyką tanga, czerpie też z pop-artu.

  La movida madrileña (pl. „ruch/scena/hulanka madrycka”) – hiszpański ruch odnowy kultury i obyczajowości, który rozpoczął się w Madrycie pod koniec lat 70. XX wieku, po śmierci generała Franco i upadku jego dyktatury. Nazwa movida stanowi prześmiewcze nawiązanie do Movimiento Nacional – partii generała Franco.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Weronika Bryl: Madrycka „movida” jako ruch kulturowy. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2008, s. 147-150, 182. ISBN 978-83-7177-526-0.
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Mural – rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kolaż (również z fr. collage) − technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  El Hortelano, właśc. José Alfonso Morera Ortiz – hiszpański rysownik, ilustrator i malarz związany z ruchem La movida madrileña.
  Koloroa – hiszpański awangardowy film krótkometrażowy, nakręcony w technice wideo przez malarzy El Hortelano i Ceesepe i fotograficzkę Oukę Lele w okresie madryckiej movidy. Trwał 26 minut i bazował na estetyce telewizyjnego programu informacyjnego.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.688 sek.