• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cedella Booker

  Przeczytaj także...
  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.

  Cedella Booker, właśc. Cedella Marley Booker (ur. 23 lipca 1926 Nine Miles, zm. 8 kwietnia 2008, Miami) – jamajska piosenkarka i pisarka, matka muzyka reggae Boba Marleya.

  Booker urodziła się w wiosce Nine Miles, położonej 15-30 km od północnego wybrzeża Jamajki jako Cedella Malcolm, córka Omeriaha Malcolma i Alberty Willoughby. Jej ojciec i wuj byli muzykami, co rozbudziło te zainteresowania u Cedelli. W wieku 14 lat była "gwiazdą" miejscowego chóru kościelnego. W wieku 18 lat poznała jamajskiego nadzorcę plantacji pochodzenia brytyjskiego Norvala Marleya. Gdy okazało się, że jest z nim w ciąży, wzięli tajemny ślub 9 czerwca 1944. Następnego dnia Marley opuścił ją udając się do Kingston z powodu chronicznej przepukliny. 6 lutego 1945 urodził się jej syn Robert Nesta Marley. Norval wspierał rodzinę finansowo, choć rzadko bywał w domu, aż do swojej śmierci na atak serca w 1955 w wieku 60 lat. Później przeprowadziła się z synem do Kingston.

  Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).Przepuklina (łac. hernia) – patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała (najczęściej jamy brzusznej) przez otwór w powłokach, w miejscu zwanym miejscem o obniżonej oporności (łac. locus minoris resistentiae).

  W 1963 Cedella zdecydowała się przenieść ze swoim nowym partnerem Edwardem Bookerem do Wilmington. Jej syn Bob podążył za nią w 1966 po ślubie z Ritą Anderson. W czasie rozkwitu jego kariery Cedella mieszkała w USA. W 1976 po raz pierwszy zobaczyła swojego syna na koncercie na żywo. Później przeprowadziła się do Miami na Florydzie i pomagała w wychowaniu dzieci Boba.

  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.Bob Marley, właśc. Robert Nesta Marley (ur. 6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. 11 maja 1981 w Miami) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae, zaś na początkowym etapie kariery – ska i rocksteady; współzałożyciel, główny wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy The Wailers.

  Po śmierci syna napisała dwie książki biograficzne o Bobie jak również produkowała albumy z coverami jego piosenek. Nagrała również swoje płyty.

  Zmarła po chorobie, z którą bardzo długi czas walczyła. Była z nią najbliższa rodzina.

  Książki[]

 • Bob Marley, My Son, Taylor Trade Publishing, ISBN 978-0-87833-298-4
 • Bob Marley: An Intimate Portrait by His Mother, Penguin Books Ltd (UK), ISBN 978-0-14-025814-1
 • Płyty[]

 • Awake Zion (Rykodisc, 1990)
 • Smilin' Island of Song (Music Little People, 1992)
 • My Altar
 • Linki zewnętrzne[]

 • The story of Cedella Booker and Bob Marley (ang.)
 • Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Wilmington - miasto w USA, w stanie Delaware, port nad rzeką Delaware, w regionie metropolitalnym Filadelfii. Około 72 tys. mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Rita Marley, właśc. Alpharita Constantia Anderson, (ur. 25 lipca 1946 w Santiago de Cuba) – piosenkarka, wdowa po legendarnym muzyku reggae Bobie Marleyu, członkini trio The Soulettes (z koleżanką Marlene "Precious" Glifford oraz kuzynem Constantine "Dream" Walkerem), a następnie I-Threes (z Marcią Griffits oraz Jody Mowatt) wspierającego zespół The Wailers Boba Marleya.
  Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.