Cecylia Wojewoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cecylia Wojewoda, z domu Srogowicz (ur. 22 kwietnia 1910 w Widzach, Wileńszczyzna, zm. 16 sierpnia 2006) – tłumaczka książek z jęz. angielskiego. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W 1939 r. wyszła za Bolesława Wojewodę (1909-1946), pracownika polskich konsulatów w Budapeszcie i w Użhorodzie, który brał udział w organizowaniu tras kurierskich między Węgrami a okupowaną Polską. Podczas wojny na uchodźstwie w Budapeszcie, a po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Węgier, wiosną 1944 r. przedostała się na Słowację wraz z mężem i jego współpracownikami z konspiracji piłsudczykowskiej, m.in. gen. Stefanem Hubickim, Bazylim Rogowskim i Januszem Kowalczukiem. Podczas słowackiego powstania narodowego pracowała wraz z mężem w powstańczej Agencji Informacyjnej Słowacji (ZAS) w Bańskiej Bystrzycy jako tłumacz nasłuchu radiowego. Po wojnie wyjechała do Londynu, a po śmierci męża powróciła w 1946 r. do Polski.

Irwin Shaw, właściwie Irwin Gilbert Shamforoff (ur. 27 lutego 1913, zm. 16 maja 1984) – amerykański dramatopisarz, scenarzysta i autor powieści.Henry James (ur. 15 kwietnia 1843 w Nowym Jorku, zm. 28 lutego 1916) – amerykańsko-brytyjski pisarz, krytyk i teoretyk literatury.

Przekłady[ | edytuj kod]

 • Henry James Księżna Casamassima
 • Elia Kazan Układ
 • Joseph Heller Coś się stało
 • Irwin Shaw Wieczór w Bizancjum
 • Henry Miller Kolos z Maroussi
 • John Updike Wyjdź za mnie
 • Philip Roth Gdy była porządną dziewczyną
 • Mary McCarthy Ptaki Ameryki, Grupa
 • kilkanaście sztuk pokazanych w Teatrze Telewizji
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Katarzyna Batora [K.B.], Cecylia Wojewoda, w: Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny, tom IX: W–Z (pod redakcją Jadwigi Czachowskiej i Alicji Szałagan), Warszawa 2004, s. 229–230
 • Juraj Charvát, ZAS – Zpravodajská agentúra Slovenska v období Slovenského národného povstania, "Otázky žurnalistiky", 1999, nr 2, s. 184.
 • Mateusz Gniazdowski, Kontakty piłsudczyków ze Słowakami w latach 1939–1945, "Niepodległość" 2005, T. LV (XXXIV), s. 143-144.
 • Joseph Heller (ur. 1 maja 1923, zm. 12 grudnia 1999) – pisarz amerykański, który zyskał sławę dzięki powieści Paragraf 22.16 sierpnia jest 228. (w latach przestępnych 229.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 137 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Uniwersytet Wileński (lit. Vilniaus universitetas) – państwowy uniwersytet w Wilnie, założony w 1579 przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński, w okresie II Rzeczypospolitej w latach 1919–1939 Uniwersytet Stefana Batorego; trzeci najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej, współcześnie nazwę tę nosi największy uniwersytet litewski.
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Elia Kazan, właściwie Elia Kazanjoglou (ur. 7 września 1909, zm. 28 września 2003) – amerykański pisarz, reżyser filmowy i teatralny pochodzenia greckiego.

  Reklama