• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cebula kartoflanka

  Przeczytaj także...
  Cebula (łac. bulbus) – przekształcony pęd podziemny o funkcji spichrzowej i przetrwalnikowej charakteryzujący się:Nasiono, nasienie (łac. semen) – organ roślin nasiennych powstający z zapłodnionego zalążka i składający się z zarodka otoczonego tkanką zapasową i osłoniętego łupiną nasienną. Zarodek jest nowym organizmem roślinnym. Tkanka spichrzowa umożliwia wzrost zarodka w pierwszym okresie rozwoju, a łupina nasienna pełni funkcję ochronną.
  Cebula zwyczajna, cebula jadalna, czosnek cebula (Allium cepa L.) – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Pochodzi z Azji Środkowej, obecnie nie rośnie dziko, występuje tylko w uprawie. Botaniczna nazwa tej rośliny to czosnek cebula, w użyciu jest jednak głównie nazwa cebula.

  Cebula kartoflanka (Allium cepa L. var. aggregatum G. Don) – odmiana cebuli zwyczajnej. Występuje wyłącznie w uprawie.

  Morfologia[ | edytuj kod]

  Roślina ta nie tworzy jednej dużej cebuli, ale gniazdo składające się z kilku/kilkunastu małych, kulistych, nieco spłaszczonych cebulek. W krótkim czasie wytwarza wiele rurkowatych liści, które wewnątrz są puste. Posiada łuski barwy brązowej lub żółtej, czasem białej lub czerwonobrązowej o strukturze pergaminowej. Rzadko wytwarza pędy kwiatostanowe i zawiązuje nasiona o słabej zdolności kiełkowania. Cebula kartoflanka ma niewielkie wymagania klimatyczne i glebowe. Dobrze rośnie na glebach zarówno lekkich, próchnicznych, jak i na piaszczystych, gliniastych. Rozmnażana jest wegetatywnie z małych (15-20 mm) cebulek potomnych. Wysadza się je do gruntu jesienią (zbiór w sierpniu następnego roku) lub wiosną (zbiór w październiku). Zbiory powinno się rozpocząć po załamaniu i zaschnięciu szczypioru.

  Kiełkowanie (germinacja) – zespół procesów zachodzących wewnątrz nasiona, które prowadzą do aktywacji zarodka. Rozpoczęcie wzrostu siewki jest zakończeniem kiełkowania i rozpoczęciem następnej fazy rozwojowej. Makroskopowym objawem zakończonego kiełkowania jest pojawienie się korzonka zarodkowego, co jest już objawem wzrostu. Kiełkowanie polega na przemianie nasienia w siewkę.Rozmnażanie bezpłciowe, wegetatywne, agamiczne - typ rozmnażania organizmów, który nie jest związany z wytwarzaniem komórek generatywnych czyli gamet. Organizm potomny powstaje z części organizmu rodzicielskiego. U bakterii może dojść do prostego przewężenia i powstania dwóch komórek potomnych z jednej rodzicielskiej, organizm rozgwiazdy może zostać odtworzony tylko z jednego ramienia oderwanego od organizmu rodzicielskiego, rośliny mogą wytwarzać bulwy, cebule, rozłogi, porosty urwistki itd. (patrz typy rozmnażania bezpłciowego poniżej).

  Cebula kartoflanka charakteryzuje się dużo łagodniejszym smakiem niż cebula zwyczajna.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-09].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-01].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jadczak Dorota, Orłowski Marian 2000. Nie tylko cebula zwyczajna. Hasło ogrodnicze, 11.
 • Odmiana (łac. morpha) – kategoria systematyczna niższa od podgatunku, wyższa od formy. Wyróżniana na podstawie zbioru cech stanowiących odchylenie od wzorca gatunku, występującego u dużej grupy osobników. Jako odmianę klasyfikuje się grupę osobników tworzących mniej lub bardziej wyraźny wariant lokalny gatunku, ukształtowany zwykle pod specyficznym wpływem środowiska (za odmianę może zatem zostać uznana rasa ekologiczna, ekotyp lub ekodem). Odmiany danego gatunku mogą się swobodnie krzyżować między sobą.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.