Cebula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Botanika[ | edytuj kod]

 • cebula – przekształcony pęd podziemny rośliny
 • cebula zwyczajna (Allium cepa L.) – popularna roślina warzywna
 • cebula morska (Drimia maritima L.) – urginia morska, gatunek rośliny z rodziny hiacyntowatych
 • Marcin Cebula (ur. 6 grudnia 1995 w Staszowie) – polski piłkarz grający na pozycji pomocnika w Rakowie Częstochowa. Ewald Cebula, od 1948 używał imienia Edward (ur. 22 marca 1917 w Świętochłowicach, zm. 1 lutego 2004 w Chorzowie) – polski piłkarz, trener.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Marek Jerzy Cebula (ur. 30 listopada 1965 w Gubinie) – polski polityk, przedsiębiorca, poseł na Sejm VI kadencji, burmistrz Krosna Odrzańskiego.
  Urginia morska (Urginea maritima) – gatunek rośliny z rodziny hiacyntowatych. Ma wiele nazw zwyczajowych: ckliwica, cebula morska, oszloch morski, a w kulturze islamu określa się ją mianem "cebuli cmentarnej". Roślina znana była już w czasach starożytnych. W starożytnym Egipcie cebulę morską nazywano "okiem Tyfona". W krajach arabskich była i jest sadzona na grobach. W Grecji do dziś częsty jest zwyczaj obdarowywania się cebulą morską z okazji Nowego Roku. Urginia morska pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego, gdzie rośnie w suchych, piaszczystych miejscach, głównie na wybrzeżu.
  Cebula (łac. bulbus) – przekształcony pęd podziemny o funkcji spichrzowej i przetrwalnikowej charakteryzujący się:
  Józef Cebula (ur. 23 marca 1902 w Malni, 28 kwietnia 1941 w KL Mauthausen-Gusen) – polski duchowny katolicki, oblat, błogosławiony Kościoła katolickiego. Za swoją niezłomną postawę wobec nazistów został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym.
  Tomasz Cebula (ur. 31 marca 1966 w Brzezinach) – polski piłkarz, występujący na pozycji napastnika, 12-krotny reprezentant Polski.
  Antoni Cebula (ur. 16 lutego 1911, zm. 11 lutego 1980 w Koszalinie) – polski funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej.
  Cebula zwyczajna, cebula jadalna, czosnek cebula (Allium cepa L.) – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Pochodzi z Azji Środkowej, obecnie nie rośnie dziko, występuje tylko w uprawie. Botaniczna nazwa tej rośliny to czosnek cebula, w użyciu jest jednak głównie nazwa cebula.

  Reklama