• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CeBIT  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Waldemar Pawlak (ur. 5 września 1959 w Modelu) – polski polityk, dwukrotny prezes Rady Ministrów: w 1992 (nie stworzył rządu) oraz w latach 1993–1995.Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, kulturysta i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011.
  Nowe logo CEBIT od 2018 roku
  Logo CeBIT do 2017 roku
  Teren targowy z widokiem na halę nr 1 CeBIT-u
  Plac na terenie targów w czasie CeBIT-u

  Cebit (do 2017 CeBIT – akronim od niem. Centrum der Büro-und InformationsTechnik) – targi, początkowo technik biurowych, komputerowe, a potem teleinformatyczne, organizowane corocznie w marcu od 1986 do 2018 na terenach Targów Hanowerskich przez Deutsche Messe AG.

  Chmura obliczeniowa, przetwarzanie w chmurze (ang. cloud computing) – model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę (wewnętrzny dział lub zewnętrzną organizację). Chmura to usługa oferowana przez dane oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę). Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Nie musi dokonywać zakupu sprzętu ani oprogramowania. Umowa zawierana na świadczenie usług w chmurze obliczeniowej przeważnie nie jest tworzona pod konkretny podmiot, lecz zawiera pakiet rozwiązań zestandaryzowanych. Termin „chmura obliczeniowa” jest związany z pojęciem wirtualizacji. Model „chmury obliczeniowej” historycznie wiąże się z przetwarzaniem w sieci grid, gdzie wiele systemów udostępnia usługi korzystając z podłączonych zasobów, z tą różnicą, że w chmurze obliczeniowej mamy do czynienia z podążaniem zasobów za potrzebami usługobiorcy. Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).

  CeBIT'2001, o powierzchni wystawienniczej 450 tys. m² z 8500 wystawcami i z 870 tys. zwiedzających, był największymi targami teleinformatycznymi na świecie. Zamknięcie targów w 2018 było spowodowane zmniejszającą się liczbą wystawców (tylko 2800) oraz zwiedzających (tylko 200 tys.).

  Polskie firmy w miarę swoich możliwości były obecne na targach CeBIT w latach 1987–2018 w liczbie około 900 wystawców.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Teleinformatyka, ICT (akronim od ang. Information and Communication Technologies) – dział telekomunikacji i informatyki, zajmujący się technologią przesyłu informacji oraz narzędziami logicznymi do sterowania przepływem oraz transmisją danych za pomocą różnych medium. Jest obecnie uznawane za jedną z ważniejszych gałęzi IT.

  Historia[ | edytuj kod]

  1950–1985[ | edytuj kod]

  Targi Hanowerskie od 1950 wydzieliły obszar wystawy technik biurowych. W 1970 oddano nową halę nr 1 o nazwie CeBIT, w której swoje stałe stoiska miały duże firmy komputerowe. W 1985 zdecydowano o wydzieleniu tematyki CeBIT w osobne targi odbywające się w marcu, miesiąc wcześniej przed przemysłowymi Targami Hanowerskimi.

  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego. Światłowód – przezroczysta struktura (włóknista, warstwowa lub paskowa), w której odbywa się propagacja światła.

  1986–1994[ | edytuj kod]

  CeBIT'1986 odnotował ponad 300 tys. zwiedzających oraz ok. 1400 wystawców. W 1987 nastąpiło zwiększenie powierzchni do ok. 300 tys. m², co nie wystarczyło na przyjęcie wszystkich chętnych ponad 2200 wystawców. Z Polski była Centrala Handlu Zagranicznego Metronex.

  W 1990 było już 530 tys. zwiedzających, ponad 4500 wystawców, w tym ponad 2700 firm niemieckich. W 1991 był kolejny wzrost, dopasowujący się do nowej sytuacji gospodarczej zjednoczonych Niemiec. W 1992 krajem partnerskim targów zostały USA. Pojawili się zwiedzający z Polski.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Ministerstwo Gospodarki – polski zniesiony urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej gospodarka. Ministerstwo istniało w latach 1999–2003 oraz w latach 2005–2015. Od 2015 r. zadania obsługi działu gospodarka wykonuje nowo utworzone Ministerstwo Rozwoju.

  W 1993 partnerem był region Europy Środkowo-Wschodniej, w imieniu którego w oficjalnym otwarciu Targów brała udział premier Hanna Suchocka wspólnie z kanclerzem Helmutem Kohlem. Z Polski było ok. 30 firm. W 1994 było już 5850 wystawców, ponad 675 tys. zwiedzających. Z Polski było 15 firm, a dwie z nich zdobyły finałowe miejsca w konkursie Software for Europe.

  Neelie Kroes (ur. 19 lipca 1941 w Rotterdamie) – holenderska ekonomistka i polityk. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej w urzędującej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem José Barroso. Członkini konserwatywno-liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).Hanna Suchocka (ur. 3 kwietnia 1946 w Pleszewie) – polska polityk, radca prawny i nauczyciel akademicki. W latach 1992–1993 premier Polski, minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2001–2013 ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim. Posłanka na Sejm PRL VIII kadencji i na Sejm X, I, II i III kadencji.

  1995–2001[ | edytuj kod]

  Wnętrze hali wystawowej podczas targów CeBIT’ 2000

  CeBIT'1995 odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających 750 tys. osób. Partnerem była Australia, a gościem specjalnym Bill Gates z prezentacją Windows 95. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji(PIIT) zorganizowała polskie stoisko dla 20 firm, z dofinansowaniem z Ministerstwa Gospodarki. Polska firma Ascomp na targach dokonała zgłoszenia patentowego na szybkozłączki światłowodów. Targi miał odwiedzić premier Waldemar Pawlak, ale tuż przed tym terminem rząd został odwołany.

  Deutsche Messe AG (Hannover Messe) – niemieckie przedsiębiorstwo z siedzibą w Hanowerze specjalizujące się w organizacji targów. Wikipedia Zero – były projekt Wikimedia Foundation mający na celu udostępnienie w krajach rozwijających się Wikipedii poprzez telefony komórkowe bez pobierania opłat za przesył danych (tzw. zero-rating). Celem programu było zwiększenie dostępu do darmowej wiedzy. Program rozpoczął się w 2012 roku, a już rok później otrzymał nagrodę SXSW Interactive za aktywizm. Pierwszymi krajami, w których można było czytać za darmo Wikipedię za pomocą sieci komórkowej, były Tunezja, Uganda i Malezja. Aktualizowana lista operatorów komórkowych biorących udział w projekcie podawana była na stronach fundacji Wikimedia. Inspiracją dla Wikipedii Zero był analogiczny program Facebook Zero.

  W 1996 PIIT ponownie zorganizowała polskie stoisko z 16 firmami, podobnie było w 1997. Na targach generalnie brakowało miejsca dla wystawców. W 1998 dla 10 firm stoisko zorganizowało Centrum Promocji Informatyki (CPI). W 1999 było już 7500 wystawców z 63 krajów. Zaprezentowano 800 MHz Pentium III. Dyskutowano nad problemem roku 2000 (Y2K). Po raz pierwszy własne stoisko miała Telekomunikacja Polska SA. Poza TP SA było tylko 8 polskich firm. Miasto Hanower przygotowywało się do Hanower EXPO 2000.

  Centrala handlu zagranicznego (CHZ), także przedsiębiorstwo handlu zagranicznego (PHZ) oraz biuro handlu zagranicznego (BHZ) – specjalny typ przedsiębiorstwa państwowego funkcjonujący w PRL i posiadający swoje odpowiedniki we wszystkich innych państwach tzw. bloku wschodniego. W ZSRR centrale handlu zagranicznego (w 1935 r. było ich 27) podlegały Ludowemu Komisariatowi Handlu Zagranicznego przekształconemu następnie w Ministerstwo Handlu Zagranicznego ZSRR.Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.


  CeBIT'2000 pozytywnie oceniał rok przejścia przez Y2K i dalsze perspektywy rozwoju – było to na kilka dni przed krachem bańki internetowej na giełdzie NASDAQ. Z Polski największym wystawcą była Telekomunikacja Polska SA, która poszukiwała inwestora. TP SA wspomagali ministrowie łączności oraz skarbu państwa. W 2001 padł rekord 830 tys. zwiedzających oraz 8500 wystawców. Prezentowano 1 GHz procesory, telefony komórkowe, GPRS oraz UMTS. Z Polski było 9 firm na stoisku CPI, w tym Comarch jako partner i osobno TP SA prezentująca usługi sieci IDEA.

  DGT Sp. z o.o. – polska firma specjalizująca się w kompleksowych rozwiązaniach systemowych w dziedzinie telekomunikacji i teleinformatyki. Obejmują one projektowanie sieci, konstrukcję i produkcję sprzętu, instalację, a także serwis i szkolenie użytkowników. Rozwiązania DGT kierowane są do wojska, policji jak i na rynek cywilny.William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..

  2002–2009[ | edytuj kod]

  Bugatti Veyron 16.4 na stoisku Bury GmbH w 2005 roku

  W 2002 z powodu obaw o bezpieczeństwo, po zamachu z 11 września 2001, nie było wielu firm i gości z USA. PIIT postanowiła ponownie zorganizować polskie stoisko dla 20 firm, pozyskując wsparcie finansowe z ministerstwa gospodarki oraz promocyjne przez ministra Michała Kleibera, który odwiedził polskie stoiska. Comarch wybudował własne stoisko w hali nr 1. W 2003 zmniejszyła się liczba zwiedzających, ale była większa liczba transakcji biznesowych. Głównym tematem było bezpieczeństwo systemów informatycznych, nowe wersje Linuxa oraz wykorzystanie wolnego oprogramowania. Z Polski było 10 firm na stoisku PIIT oraz 15 samodzielnie w innych halach.

  Comarch S.A. (GPW: CMR) – jedna z największych polskich spółek informatycznych z siedzibą w Krakowie założona w 1993 przez profesora Akademii Górniczo-Hutniczej Janusza Filipiaka i jego dwunastu studentów, jest on obecnie głównym akcjonariuszem, posiadane przez niego udziały w spółce dają 2/3 głosów na walnym zgromadzeniu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Od 2004 targi skrócono do 7 dni. Prezentowano sieci przewodowe i bezprzewodowe, telefony oraz aparaty cyfrowe. Było 20 polskich firm. W 2005 nastąpił wzrost liczby zwiedzających (do 480 tys.) w stosunku do poprzedniego roku. Było 6270 wystawców. Prezentowano telefonię internetową. Polskie stoiska ponownie odwiedził minister Michał Kleiber. Na stoisku polskiej firmy Henryk Bury furorę czynił super samochód Bugatti Veyron, który został tam wypożyczony za zaprojektowanie do niego systemu nawigacyjnego przez inżynierów z firmy Bury. W 2006 nowością był system Windows Vista. Z okazji 20-lecia CeBIT w hali nr 1 wystawcy pokazali komputery i oprogramowanie z 1986. Zorganizowano też pokaz elektroniki użytkowej Lifestyle przygotowany przez 100 wystawców w osobnej hali jako kontrpropozycję do corocznej organizacji Międzynarodowych Targów Elektroniki Użytkowej (IFA) w Berlinie.

  Helmut Josef Michael Kohl (ur. 3 kwietnia 1930 w Ludwigshafen am Rhein) – niemiecki polityk (CDU), 1969-1976 premier rządu Nadrenii-Palatynatu, 1982-1998 kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Kształtował proces zjednoczenia Niemiec i znacząco wpłynął na proces jednoczenia się Europy. Kontrowersje budzi z powodu złamania Ustawy o partiach w związku z aferą łapówkarską w CDU.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Na CeBIT'2007 największym wystawcą zagranicznym był Tajwan, a głównym tematem rozwiązania GPS. W 2008 tematem była zielona informatyka(ang.) „Green IT”. Zaproszono uczestniczki Światowego Dania Kobiet. Hala nr 1 została zamknięta. W tych latach z Polski było co roku około 20 firm. W 2009 było około 4300 wystawców oraz 400 tys. zwiedzających – zmniejszenie zainteresowania targami było efektem kryzysu finansowego z 2007. Regionem partnerskim został stan Kalifornia, reprezentowany przez gubernatora Arnolda Schwarzeneggera.

  NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers.Big data – termin odnoszący się do dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych, których przetwarzanie i analiza jest trudna, ale jednocześnie wartościowa, ponieważ może prowadzić do zdobycia nowej wiedzy.

  2010–2018[ | edytuj kod]

  Baner „Polska krajem partnerskim na CeBIT'2013 – Witamy, Welcome” na Karmarschstraße w Hanowerze

  W 2010 hasłem targów było „Connected World”. Prezentowano technologie 3D oraz oszczędny energetycznie sprzęt cyfrowy – według organizacji ekologicznych ze zbyt słabym oznakowaniem zużycia energii. Targi zostały skrócone do 6 dni – od wtorku do soboty dla biznesu i w niedzielę dla publiczności. Przyjechał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak z postanowieniem zwiększenia obecności polskiej teleinformatyki na targach CeBIT.

  National Security Agency (NSA), (ang. Agencja Bezpieczeństwa Krajowego) – amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, powstała w kwietniu 1952 roku na bazie struktury działającej od 1949 roku, Agencji Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych (Armed Forces Security Agency – AFSA).Michał Kleiber (ur. 23 stycznia 1946 w Warszawie) – polski naukowiec, specjalista z zakresu mechaniki i informatyki, były minister nauki, od 2007 prezes Polskiej Akademii Nauk, były doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów z nauką. Mąż lekkoatletki, płotkarki Teresy Sukniewicz-Kleiber.

  W 2011 tematem było przetwarzanie w chmurze (Cloud Computing) prezentowanym przez IBM – partnera technologicznego. Tematycznie targi podzielono na badania i rozwój teleinformatyki (lab), rozwiązania profesjonalne dla biznesu (pro), rozwiązania dla konsumentów (life) oraz sektora publicznego (gov). Krajem partnerskim była Turcja. Z Polski dzięki wsparciu PARP było już 38 firm. W 2012 krajem partnerskim była Brazylia. Na targach było 70 firm i podmiotów z Polski. Wicepremier Waldemar Pawlak uzgodnił z Deutsche Messe partnerstwo Polski w 2013.

  Brexit (ang. Brexit, od British ‘brytyjski’ i exit ‘wyjście’) – potoczna nazwa procesu opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przez referendum w czerwcu 2016 roku.Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.
  Polskie stoisko na CeBIT'2013

  Hasłem CeBIT'2013 było „Share Economy”. Partnerem była Polska z hasłem „TalenIT People”. Premier Donald Tusk razem z Kanclerz Angelą Merkel uczestniczyli w oficjalnym otwarciu oraz zwiedzili część spośród ponad 200 polskich stoisk. Ich organizatorem było Ministerstwo Gospodarki, PARP oraz PAIiIZ. Wicepremier Janusz Piechociński otworzył „Polish-German ICT Summit”. Targi odwiedziło 285 tys. gości, uczestniczyło 4100 wystawców z 70 krajów.

  Government Communications Headquarters (GCHQ, Centrala Łączności Rządowej) – brytyjska służba specjalna, zajmująca się zbieraniem i oceną informacji pochodzących z rozpoznania promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telekomunikacji. W momencie powołania w 1919 r. nazwa instytucji brzmiała: Government Code and Cypher School, GC&CS (Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów).Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) – agencja rządowa – centralny organ administracji podległy Ministrowi Gospodarki – zarządzająca funduszami pochodzącymi z budżetu państwa i Unii Europejskiej, przeznaczonymi na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwój zasobów ludzkich.

  CeBIT'2014 był skierowany wyłącznie do firm – z wyższymi cenami biletów oraz otwarciem tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku. Odbywał się pod hasłem „Datability” obejmującym Big Data z dyskusją o ich zrównoważonym oraz odpowiedzialnym użytkowaniem. Sensacją było partnerstwo Wlk. Brytanii, już po ogłoszeniu referendum w sprawie Brexitu oraz ogłoszenie przez Edwarda Snowdena skandali amerykańskich i brytyjskich tajnych służb NSA i GCHQ. Było 210 tys. odwiedzających.

  Edward Snowden (ur. 21 czerwca 1983 w Elizabeth City) – amerykański whistleblower, były pracownik CIA i NSA, który ujawnił na łamach prasy informacje o PRISM, programie inwigilacji prowadzonym przez NSA, polegającym na monitorowaniu na szeroką skalę skrzynek mailowych, połączeń telefonicznych obywateli oraz serwisów społecznościowych. Poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa. Na początku sierpnia 2013 Snowden otrzymał azyl tymczasowy w Rosji.Jimmy DonalJimboWales (ur. 7 sierpnia 1966 w Huntsville) – amerykański ekonomista, przedsiębiorca, współtwórca serwisów opartych na mechanizmie wiki, współzałożyciel Wikipedii i Wikii.

  CeBIT'2015 odbył się pod hasłem „D!conomy” z podtytułem „Czwarta rewolucja przemysłowa, która doprowadzi do radykalnych innowacji i destrukcyjnych modeli biznesowych”. Podkreślało to dalsze zmiany, jakie informatyka i digitalizacja będą miały na biznes i społeczeństwo. Krajem partnerskim była Chińska Republika Ludowa. Z Polski było kilkanaście firm na stoisku odtworzonym z poprzednich lat. CeBIT'2016 kontynuował biznesowy charakter targów, tylko dla osób z branży. W 2017 ponownie hasłem było „D!conomy”, ale z dodatkiem „no limits”.

  Microsoft Windows 95 (nazwa kodowa Windows 4.0 i Chicago) – system operacyjny wyprodukowany przez Microsoft Corporation, którego oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są głównym elementem graficznego interfejsu użytkownika tego systemu operacyjnego.Steve Wozniak, właśc. Stephan Gary Wozniak (ur. 11 sierpnia 1950 w San José) – amerykański inżynier i wynalazca polsko-niemieckiego pochodzenia. Projektant i konstruktor komputerów Apple I oraz Apple II, uważanych za jedne z pierwszych komputerów osobistych w historii. Jeden z trzech założycieli firmy informatycznej Apple Computer.

  W 2018 targi z nowym logo CEBIT odbyły się po raz pierwszy w czerwcu od poniedziałku dla prasy do piątku – dnia publicznego. Targom towarzyszyły koncerty i inne imprezy. Było tylko 2800 wystawców oraz 120 tys. odwiedzających. Były to ostatnie Targi CeBIT.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Skrótowiec lub akronim (z gr. ákros = skrajny) – słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Istnieje także niewielka grupa skrótowców powstałych ze skrócenia jednego słowa. W ujęciu słowotwórczym, skrótowce to specyficzna klasa derywatów. Derywaty te funkcjonują w polszczyźnie pisanej i mówionej. Skrótowiec często bywa mylony ze skrótem.
  General Packet Radio Service (GPRS) – technika związana z pakietowym przesyłaniem danych w sieciach GSM. Oferowana w praktyce prędkość transmisji rzędu 30-80 kb/s umożliwia korzystanie z Internetu lub z transmisji strumieniowej audio/wideo. Użytkownik płaci w niej za faktycznie wysłaną lub odebraną ilość bajtów, a nie za czas, w którym połączenie było aktywne. GPRS nazywane jest często "technologią" 2.5G, ponieważ stanowi element ewolucji GSM (jako telefonii komórkowej drugiej generacji) do sieci w standardzie 3G.
  Problem roku 2000, Y2K (z ang. year 2 kilo bug), pluskwa milenijna (z ang. millenium bug) – potencjalnie katastroficzne skutki, jakie miał z nastaniem roku 2000 wywołać przyjęty kilkadziesiąt lat wcześniej sposób zapisu daty w programach komputerowych.
  Internationale Funkausstellung (Międzynarodowa Wystawa Radiowa), cykliczna wystawa organizowana od 1926 we wrześniu na terenach Targów Berlińskich.
  Pentium III – procesor w 32-bitowej architekturze stworzony przez firmę Intel w 1999 roku. Procesor bazuje na mikroarchitekturze P6.
  UMTS (ang. Universal Mobile Telecommunications System, pol. Uniwersalny System Telekomunikacji Ruchomej) – najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej trzeciej generacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.