• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cavite - prowincja

  Przeczytaj także...
  Laguna de Bay − największe jezioro na Filipinach. Jest położone na wyspie Luzon pomiędzy prowincjami Laguna i Rizal. W pobliżu znajduje się zespół miejski stolicy Filipin - Manili.Filipiny dzielą się na 17 regionów, a te z kolei na 81 prowincji. Regiony geograficznie pogrupowane są w 3 grupy wysp:
  Prowincje Filipin – stanowią stopień podziału administracyjnego Filipin. Obecnie Filipiny są podzielone na 80 prowincji, Metro Manila czyli (National Capital Region) i 136 miast wydzielonych. Każda prowincja posiada autonomię, a zarządza nią wybierany w wyborach gubernator.
  Prowincja Cavite na mapie Filipin

  Caviteprowincja na Filipinach w regionie CALABARZON, położona w środkowej części wyspy Luzon.

  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Luzon – jedna z wysp archipelagu Filipin, o powierzchni 104 tys. km². Zamieszkuje ją około 40 milionów mieszkańców.

  Od północy granicę wyznacza Zatoka Manilska oraz kompleks miejski Metro Manila, od wschodu jezioro Laguna de Bay oraz prowincja Laguna, od południa i zachodu prowincja Batangas. Powierzchnia: 1512,41 km². Liczba ludności: 2 856 765 mieszkańców (2007). Gęstość zaludnienia wynosi 1888,9 mieszk./km². Stolicą prowincji jest Imus.

  Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².CALABARZON (Region IV-A) – jeden z 17 regionów Filipin, położony między Morzem Filipińskim a Morzem Południowochińskim w środkowej części wyspy Luzon. W skład regionu wchodzi 5 prowincji:

  Zobacz też[]

 • prowincje Filipin
 • Linki zewnętrzne[]

 • Philippine Standard Geographic Code
 • Philippine Census Information
 • Batangas – miasto w północno-zachodniej części Filipin na wyspie Luzon, w pobliżu ujścia rzeki Calumpang w zatoce Batangas. Stolica prowincji Batangas. Ok. 212 tysięcy mieszkańców.Zatoka Manilska – zatoka Morza Południowochińskiego, głęboko wcinająca się w wyspę Luzon w Archipelagu Filipińskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Region Stołeczny (Manila Metropolitan Area fil. Kalakhang Maynila, Kamaynilaan lub ang. National Capital Region (NCR) fil. Pambansang Punong Rehiyon) w skrócie Metro Manila − w podziale administracyjnym Filipin jest to centralny region obejmujący stołeczne miasto Manila wraz z 16 przyległymi miastami (faktycznie - dzielnicami Manili). W 2007 zamieszkiwało go 11 553 427 ludzi. Obecnie przedmieścia Manili rozprzestrzeniły się do ościennych Regionowi Stołecznemu prowincji (Laguna, Cavite, Rizal, Bulacan), razem z którymi populacja aglomeracji wynosi około 20 milionów osób. Metro Manila jest jedną z dwudziestu dużych aglomeracji Filipin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.