• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cavan - hrabstwo

  Przeczytaj także...
  Killeshandra (irl. Cill na Seanrátha) – wieś w hrabstwie Cavan w Irlandii, położona ok. 20 km na północny-zachód od Cavan. Miasto powstało, jak większość miast w tym regionie, w czasie trwania procesu plantacji Ulsteru. Liczba ludności w 2011 roku wynosiła 364 mieszkańców.Stradone (irl.: Sraith an Domhain) – wieś w hrabstwie Cavan w Irlandii, położona 10 km na wschód od miasta Cavan.
  Bailieborough (irl. Coill an Chollaigh) – miasto w hrabstwie Cavan w Irlandii. Liczba ludności w 2011 roku wynosiła 3862 mieszkańców.

  Cavan (irl. Contae Chabháin) – hrabstwo w Irlandii, jedno z trzech hrabstw prowincji Ulster, które nie są częścią Irlandii Północnej. Cavan graniczy z hrabstwami: Leitrim na zachodzie, Fermanagh (z Irlandii Północnej) i Monaghan na północy, Meath na południowym wschodzie, Longford na południowym zachodzie i Westmeath na południu.

  Cuilcagh (Kredowa góra, irl. Binn Chuilceach) – szczyt położony na obszarze Breifne w Irlandii, znajdujący się pomiędzy hrabstwami Fermanagh (Irlandia Północna) i Cavan (Irlandia). Wysokość wynosi 665 m.n.p.m.Fermanagh (irl. Contae Fhear Manach lub Fear Manach) – jedno z sześciu hrabstw położonych w irlandzkiej prowincji Ulster, wchodzących w skład brytyjskiej Irlandii Północnej. Położone w północnej części wyspy. Hrabstwo graniczy z hrabstwem Tyrone na północnym wschodzie oraz z czterema hrabstwami Republiki Irlandii – Donegal na północy, Leitrim na zachodzie, Cavan na południu oraz z Monaghan na wschodzie.

  Na terenie hrabstwa znajdują się drumliny z licznie usianymi jeziorami i wzniesieniami. Najwyższy szczyt to góra Cuilcagh (665 m.) w paśmie gór o tej samej nazwie. Ma tutaj swoje źródło rzeka Shannon.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Stolicą hrabstwa jest Cavan. Inne miejscowości:

 • Arvagh
 • Bailieborough, Ballinagh, Ballyconnell, Ballyjamesduff, Bawnboy, Belturbet, Blacklion, Butlersbridge
 • Cootehill
 • Dowra, Glangevlin
 • Kingscourt, Killeshandra
 • Mullagh
 • Stradone, Shercock
 • Virginia
 • Cavan-Monaghan w Kanadzie zostało nazwane na cześć hrabstwa przez osadników, którzy z niego pochodzili.

  Ballyconnell (irl. Béal Átha Conailln) – miasto w hrabstwie Cavan w Irlandii. Jest położone nad kanałem Shannon–Erne u zbocza góry Slieve Rushen przy granicy z Irlandią Północną.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). [dostęp 2012-10-20].
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Meath (irl. Contae na Mí ) – hrabstwo w Irlandii, często nieformalnie nazywane The Royal County (królewskie hrabstwo). Stolicą hrabstwa jest Navan, gdzie mieszczą się siedziby władz, pomimo że Trim ma znaczenie historyczne, łącznie z lokalizacją sądu, normańskiego zamku i anglo-normańskiego parlamentu.
  Cootehill (irl. Muinchille) – miasto w hrabstwie Cavan w Irlandii. Przed plantacją Ulsteru znana jako Munnilly. Liczba ludności w 2011 roku wynosiła 1592 mieszkańców.
  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Ulster (ang. wym. [ˈʌlstər], irl. Ulaidh lub Cúige Uladh, wym. [ˈulə]) – jedna z 4 prowincji Irlandii. Jest położona na północnej części wyspy. Powszechne, choć nieprecyzyjne, jest używanie określenia Ulster jako synonimu Irlandii Północnej.
  Belturbet (irl. Bel Atha Charbaid) - miasto w hrabstwie Cavan w Irlandii usytuawane 14 km od Cavan przy trasie N3 i 4 km od granicy z Irlandią Północną. Liczba ludności w 2011 roku wynosiła 1378.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.