• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Catostomidae

  Przeczytaj także...
  Ikra – komórki jajowe ryb. W budowie i funkcji zasadniczo nie odbiega od jaj innych zwierząt – najważniejsza różnica to znacznie większa ilość żółtka w ikrze, porównując z typowymi przedstawicielami innych grup. Pojęcie to bywa także używane do określania jaj części wodnych stawonogów, mięczaków i szkarłupni.Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).
  Czukuczan chiński (Myxocyprinus asiaticus) – gatunek słodkowodnej ryby karpiokształtnej, jeden z dwóch azjatyckich przedstawicieli rodziny czukuczanowatych (Catostomidae) – drugim jest czukuczan biały (Catostomus commersoni).

  Czukuczanowate (Catostomidae) – rodzina słodkowodnych ryb karpiokształtnych (Cypriniformes). Nie mają znaczenia gospodarczego. Angielska nazwa suckers nawiązuje do sposobu pobierania pokarmu – przez zasysanie.

  Występowanie[]

  Czukuczanowate wywodzą się ze wschodniej Azji, gdzie – z drobnymi wyjątkami – zostały wyparte przez karpiowate. Obecnie są tam reprezentowane przez czukuczana chińskiego (Myxocyprinus asiaticus) zasiedlającego dorzecze Jangcy w Chinach oraz czukuczana białego (Catostomus commersoni) występującego w północno-wschodniej Syberii. Rozwój rodziny nastąpił w Ameryce Północnej, gdzie znalazły nisze wolne od karpiowatych. Dzielą się na dwie grupy zajmujące różne środowiska: strumienie i wody stojące lub wolno płynące. Obydwie grupy przebywają głównie przy dnie zbiornika.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Bezkręgowce (Invertebrata) – zespół wszystkich grup zwierzęcych o rozmaitych planach budowy i różnym pochodzeniu, przeciwstawiany potocznie kręgowcom (Vertebrata). Jest to sztuczna jednostka systematyczna grupująca zwierzęta wielokomórkowe (Metazoa), wyodrębniane na podstawie negatywnej cechy diagnostycznej – braku szkieletu wewnętrznego (osiowego) w postaci kręgosłupa i czaszki. Pozostałe cechy, którymi określa się bezkręgowce nie są jednoznaczne. Do bezkręgowców należy 97–99% współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion.

  Cechy charakterystyczne[]

  Ciało wydłużone, wrzecionowate, od kilkunastu do 120 cm długości. Otwór gębowy wysuwany, zwykle w położeniu dolnym, bez wąsików, z grubymi wargami pokrytymi brodawkami czuciowymi. Otwór gębowy bez zębów. Zastępują je liczne, drobne zęby gardłowe ułożone w jednym szeregu, ale bez płytki żarna. Samce zwykle są mniejsze od samic. Żywią się bezkręgowcami i roślinami. Ikra jest składana na dnie, na kamieniach lub przyklejana do roślin. Rodzice nie opiekują się ikrą.

  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.Zęby gardłowe, inaczej zęby gardzielowe – występujące w gardzieli niektórych ryb twarde kostne twory oparte na piątym łuku skrzelowym, działające jak zęby. Służą do rozgniatania pokarmu. Ułożone są w jednym lub kilku rzędach naprzeciw osadzonej na wyrostku gardłowym płytki, zwanej żarnem. Wykształcają się z brodawek zębowych. Zmieniane są dwukrotnie w pierwszym roku życia ryby, a w kolejnych latach raz w roku.

  Klasyfikacja[]

  Rodzaje zaliczane do tej rodziny:

  Moxostoma sp.
  Hypentelium nigricans

  Carpiodes — Catostomus — Chasmistes — Cycleptus — Deltistes — Erimyzon — Hypentelium — Ictiobus — Minytrema — Moxostoma — Myxocyprinus — Thoburnia — Xyrauchen rodzaje wymarłe

 • †Amyzon
 • †Vasnetzovia
 • Zobacz też[]

 • Ryby – wykaz rodzin
 • Przypisy

  1. Catostomidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  3. Eschmeyer, W. N. & Fricke, R.: Catalog of Fishes electronic version (7 June 2012) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 29 lipiec 2012].
  4. Joseph S. Nelson: Fishes of the World. John Wiley & Sons, 2006. ISBN 0-471-25031-7.

  Bibliografia[]

  1. Froese, R. & D. Pauly: Family Catostomidae - Suckers (ang.). FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org, 2008. [dostęp 25 marca 2009].
  2. Mały słownik zoologiczny: ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976.
  3. Włodzimierz Załachowski: Ryby. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997. ISBN 83-01-12286-2.
  4. Ryby : encyklopedia zwierząt. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN : Dorota Szatańska, 2007. ISBN 978-83-01-15140-9.
  Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód.Karpiowate (Cyprinidae) – rodzina ryb karpiokształtnych, najliczniejsza w gatunki rodzina kręgowców. Jej przedstawiciele to głównie ryby słodkowodne, często akwariowe. Wiele gatunków ma duże znaczenie gospodarcze. Do karpiowatych zaliczane są m.in. karpie, karasie, amury, płocie i brzanki. Ozdobną formą hodowlaną zyskującą coraz większą popularność jest karp koi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.
  Wąsiki – u ryb są to wiotkie, mięsiste, wąsowate narządy smaku i dotyku, położone w pobliżu otworu gębowego, występujące zwykle parami, rzadziej pojedynczo.
  Karpiokształtne (Cypriniformes) – rząd ryb promieniopłetwych (Actinopterygii), obejmujący ponad 3250 gatunków, głównie słodkowodnych. Najliczniejsza jest rodzina karpiowatych. Karpiokształtne są znane w zapisie kopalnym od eocenu. Naturalny zasięg ich występowania obejmuje Azję, Europę, Amerykę Północną i Afrykę. Na pozostałych kontynentach i w Nowej Zelandii zostały wprowadzone przez człowieka. Wiele gatunków z tego rzędu ma duże znaczenie gospodarcze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.