• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cathy Priestner

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1988 rozegrane zostały w największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta. W dniach 13 - 28 lutego w zmaganiach sportowych zmierzyło się 1423 zawodników (w tym 1110 mężczyzn i 313 kobiet) z 57 krajów. Igrzyska otworzyła gubernator Kanady Jeanne Sauvé.

  Catherine Ann "Cathy" Priestner (ur. 27 maja 1956 w Windsor) – kanadyjska łyżwiarka szybka, srebrna medalistka olimpijska i brązowa medalistka mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Specjalizowała się w rywalizacji na dystansach sprinterskich. Największy sukces w karierze osiągnęła w 1976 roku, kiedy podczas igrzysk olimpijskich w Innsbrucku zdobyła srebrny medal w biegu na 500 m. W zawodach tych wyprzedziła ją jedynie Amerykanka Sheila Young, a trzecie miejsce zajęła Tatjana Awierina z ZSRR. Na tych samych igrzyskach była też szósta na dwukrotnie dłuższym dystansie. Podczas rozgrywanych cztery lata wcześniej igrzysk olimpijskich w Sapporo na tych samych dystansach zajęła odpowiednio 14. i 29. miejsce. Ponadto na mistrzostwach świata w wieloboju sprinterskim w Göteborgu w 1975 roku wywalczyła brązowy medal. Przegrała tam tylko z Sheilą Young i Heike Lange z NRD. W tym samym roku była też piąta podczas wielobojowych mistrzostw świata w Assen.

  Sheila Grace Young-Ochowicz (ur. 14 października 1950) – amerykańska łyżwiarka szybka i kolarka torowa. Trzykrotna medalistka olimpijska, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata w łyżwiarstwie oraz sześciokrotna medalistka mistrzostw świata w kolarstwie.Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim odbywają się co roku pod patronatem Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w amerykańskiej miejscowości West Allis w 1970 r. Najczęściej zawody rozgrywano w Holandii (ośmiokrotnie). Kobiety i mężczyźni rywalizują od początku edycji na tych samych zawodach, startując na dystansach 500 i 1000 m.

  Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk olimpijskich w 1976 roku była chorążym reprezentacji Kanady. Wniosła także ogień olimpijski na stadion podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1988 w Calgary. Po zakończeniu kariery sportowej pracowała jako komentatorka w telewizji, a następnie została działaczem sportowym.

  6. Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim odbyły się w Göteborgu, w Szwecji w dniach 15 - 16 lutego 1975. Zawody rozegrano na sztucznym torze na stadionie Nya Ullevi. Zawodnicy dwukrotnie startowali na dystansie 500 i 1000 metrów. Najlepsi byli: reprezentantka USA Sheila Young oraz panczenista radziecki Aleksandr Safronow.Heike Lange-Kahl (ur. 31 października 1955 w Rostocku) – niemiecka łyżwiarka szybka reprezentująca NRD, srebrna medalistka mistrzostw świata i mistrzyni świata juniorów.

  Mistrzostwa świata[]

 • Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim
 • brąz – 1975
 • Bibliografia[]

 • Profil na stronie Sports Reference.com (ang.)
 • Profil na stronie Schaats Statistieken.nl (niderl.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  33. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju kobiet odbyły się w dniach 22 - 23 lutego 1975 roku w holenderskim Assen. Zawodniczki startowały na sztucznym torze De Smelt. Łyżwiarki startowały na czterech dystansach: 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m. Pierwsze złoto dla NRD wywalczyła Karin Kessow. O tym, które miejsca zajmowały zawodniczki decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 3000 m awansowała najlepsza 16 po 3 dystansach.
  Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Windsor – miasto (ang. city) w Kanadzie, w prowincji Ontario w hrabstwie Essex. Położone na południowy zachód od Toronto nad rzeką Detroit, na samej granicy z USA i miastem Detroit.
  Tatjana Awierina-Barabasz (Татья́на Бори́совна Аве́рина, ur. 25 czerwca 1950, zm. 22 sierpnia 2001) – radziecka łyżwiarka szybka (Rosjanka). Wielokrotna medalistka igrzysk olimipijskich i mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.155 sek.