• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Catholic Encyclopedia

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Katolicki Uniwersytet Ameryki (The Catholic University of America – CUA), usytuowany w północnowschodniej części Waszyngtonu.
  Logo The Catholic Encyclopedia

  Catholic Encyclopediaencyklopedia katolicka wydana w latach 1907–1912 w Stanach Zjednoczonych.

  Założenia programowe[]

  Catholic Encyclopedia powstała w celu dostarczenia swoim czytelnikom informacji na temat działań i doktryny i nauki kościoła katolickiego. Od encyklopedii ogólnej różni się ona tym, iż pomija fakty i informacje nie mające związku z Kościołem, choć z drugiej strony, nie jest ona wyłącznie encyklopedią kościelną, ani też nie ogranicza się do nauk Kościoła ani do działań jego ludzi. Stanowi zapis wkładu katolików w intelektualny i artystyczny rozwój ludzkości dokumentując osiągnięcia katolickich artystów, pedagogów i uczonych. Encyklopedia pomyślana została jako przedsięwzięcie całkowicie nowe, a nie jako tłumaczenie lub kompilacja wiadomości z innych encyklopedii. Jej wydawcy zabiegali o to, żeby napisane artykuły zawierały najnowsze i najdokładniejsze informacje możliwe do uzyskania z reprezentatywnych dzieł na dany temat. Autorzy zostali wybrani ze względu na swoją specjalistyczną wiedzę i umiejętności w przedstawieniu tematu; oni też obarczeni zostali odpowiedzialnością za napisane przez siebie artykuły. Pochodząc z różnych części świata nadali tworzonemu dziełu charakter międzynarodowy.

  Encyklopedia (łac. encyclopaedia z stgr. ἐνκύκλιos, enkýklios – "tworzący krąg" + stgr. παιδεία, paideía – "wykształcenie") – kompendium ludzkiej wiedzy zapisane w formie zbioru artykułów hasłowych, złożonych z haseł (słów kluczowych) i tekstów je objaśniających (zawierających informacje dotyczące tych haseł). Hasła są ułożone w pewnym logicznym porządku, zazwyczaj alfabetycznym, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie właściwej informacji.Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.

  Historia wydania[]

  W styczniu 1905 powołana została rada wydawców (Board of Editors) w składzie:

 • Charles G. Herbermann, profesor łaciny i bibliotekarz akademicki College of the City of New York,
 • Edward A. Pace, profesor filozofii The Catholic University of America w Waszyngtonie,
 • Condé B. Pallen, wydawca
 • Thomas J. Shahan, profesor historii Kościoła The Catholic University of America
 • John J. Wynne, wydawca czasopisma The Messenger
 • Catholic Encyclopedia została wydana w 15 tomach w latach 1907–1912 przez wydawnictwo Robert Appleton Company. W 1913 wydawca, pod zmienioną nazwą, Encyclopedia Press, Inc., wydał nową edycję. W 1914 ukazał się Index jako tom 16.

  Wikisource (Wikiźródła) to wielojęzyczny siostrzany projekt Wikipedii, który działa jako jedno z przedsięwzięć Fundacji Wikimedia. Jego celem jest stworzenie wolnej bazy tekstów źródłowych.

  Pierwsze wydanie[]

  Okładka I tomu Catholic Encyclopedia

  Pierwsze wydanie Catholic Encyclopedia opublikowało specjalnie powołane w tym celu wydawnictwo Robert Appleton Company.

  1. Volume 1 (1907), hasła: Aachen – Assize
  2. Volume 2 (1907), hasła: Assize – Brownr
  3. Volume 3 (1908), hasła: Brow – Clancy
  4. Volume 4 (1908), hasła: Cland – Diocesan
  5. Volume 5 (1909), hasła: Diocese – Fathers
  6. Volume 6 (1909), hasła: Fathers – Gregory
  7. Volume 7 (1910), hasła: Gregory – Infallibility
  8. Volume 8 (1910), hasła: Infamy – Lapparent
  9. Volume 9 (1910), hasła: Laprade – Mass
  10. Volume 10 (1911), hasła: Mass – Newman
  11. Volume 11 (1911), hasła: New Mexico – Philip
  12. Volume 12 (1911), hasła: Philip – Revalidation
  13. Volume 13 (1912), hasła: Revelation – Simon Stock
  14. Volume 14 (1912), hasła: Simony – Tournely
  15. Volume 15 (1912), hasła: Tournon – Zwirner

  Przypisy

  1. Z przemowy do pierwszego wydania patrz: The Original Catholic Encyclopedia: Original preface (ang.). [dostęp 2012-09-03]. oraz Wikiźródła: Catholic Encyclopedia (1913)/Encyclopedia preface (ang.). [dostęp 2012-09-03].
  2. The Original Catholic Encyclopedia: Original preface (ang.). [dostęp 2012-09-03].
  3. The Original Catholic Encyclopedia: Original Catholic Encyclopedia:About (ang.). [dostęp 2012-09-03].

  Linki zewnętrzne[]

 • Catholic Answers: The Original Catholic Encyclopedia (ang.). oce.catholic.com. [dostęp 2012-09-03].
 • Kevin Knight (New Advent): The Catholic Encyclopedia (ang.). www.newadvent.org. [dostęp 2012-09-03]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.