• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Catherine Tasca

  Przeczytaj także...
  Senat (fr. Sénat) – izba wyższa francuskiego parlamentu. Obecnie tworzy go 348 senatorów, a przewodniczącym jest Jean-Pierre Bel.Grenoble (oksyt. Grenòble, Granòble; średniowieczny oksyt. Grasanòbol; franko-prow. Grenoblo) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Catherine Tasca (ur. 13 grudnia 1941 w Lyonie) – francuska polityk, wiceprzewodnicząca Senatu, była minister w rządzie Lionela Jospina.

  Życiorys[]

  Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu i École nationale d'administration.

  W swojej karierze zawodowej w latach 70. i 80. pracowała w instytucjach kultury. Była m.in. dyrektorem domu kultury w Grenoble, później także jednym z dyrektorów 'Théâtre des Amandiers w Nanterre (obok Patrice'a Chéreau).

  Działała w Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Michela Rocarda i następnie w Partii Socjalistycznej François Mitterranda. W 1986 ten ostatni powołał ją w skład CNCL (Commission nationale de la communication et des libertés), organu administracji publicznej ds. radiofonii i telewizji.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Édith Cresson, z d. Campion (ur. 27 stycznia 1934 w Boulogne-Billancourt) - socjalistyczna polityk, pierwsza kobieta na stanowisku premiera Francji, od maja 1991 do kwietnia 1992.

  W latach 1988–1991 był ministrem delegowanym ds. komunikacji (przy ministrze kultury) w gabinetach Michela Rocarda. W rządach Édith Cresson i Pierre'a Bérégovoya (1991–1993) pełniła funkcję ministra delegowanego, a następnie sekretarza stanu ds. frankofonii. Po odejściu z administracji rządowej była doradcą prezesa Canal+. W 1997 uzyskała mandat deputowanej do Zgromadzenia Narodowego XI kadencji.

  Zgromadzenie Narodowe we Francji (fr. Assemblée nationale) – we Francji, stanowi obecnie izbę niższą Parlamentu Francji, i wybierane jest na 5 lat w dwóch turach wyborów powszechnych, bezpośrednich i większościowych. Drugą izbą jest Senat, wybierany przez kolegium elektorów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Z niższej izby parlamentu odeszła w 2000, obejmując 7 marca tego samego roku stanowisko ministra kultury i komunikacji w rządzie Lionela Jospina. Urząd ten sprawowała do 7 maja 2002. W 2004 i w 2011 była wybierana w skład Senatu.

  Bibliografia[]

 • Catherine Tasca na stronie Senatu (fr.)
 • Nota biograficzna na stronie Ministerstwa Kultury i Komunikacji (ang.)
 • Pierre Bérégovoy (ur. 23 grudnia 1925 w Déville-lès-Rouen, zm. 1 maja 1993 w Paryżu) – francuski polityk socjalistyczny, premier Francji w okresie prezydentury François Mitterranda, w latach 1992-1993.Patrice Chéreau (ur. 2 listopada 1944 roku w Lézigné, zm. 7 października 2013 w Paryżu) – francuski reżyser, aktor i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nanterre – miasto i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine, w zespole miejskim Paryża, nad Sekwaną.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Lyon (rzymskie Lugdunum, arpit. Liyon) – najstarsze miasto we Francji, trzecia co do wielkości aglomeracja (po Paryżu i Marsylii).
  Instytut Nauk Politycznych w Paryżu (fr. Institut d’Etudes Politiques de Paris), znany także jako Sciences Po Paris – wyższa uczelnia we Francji przynależąca do kategorii grandes écoles.
  Michel Rocard (ur. 23 sierpnia 1930 w Courbevoie) – francuski polityk, wieloletni parlamentarzysta krajowy, minister, w latach 1988–1991 premier Francji, działacz i lider Partii Socjalistycznej, eurodeputowany.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.