• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Catherine Shorter

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Premier (z fr. premier - pierwszy, od łac. primus - pierwszy) – w wielu krajach szef rządu. W Polsce oficjalnie nazywany prezesem Rady Ministrów (w okresie II Rzeczypospolitej w użyciu były również terminy: prezydent ministrów oraz prezes ministrów). W innych krajach nazywany: pierwszy minister (Wielka Brytania - Prime Minister), kanclerz (Niemcy, Austria - Kanzler), prezydent ministrów (Ministerpräsident) – landy niemieckie, minister stanu (Statsminister) - kraje skandynawskie.
  George Cholmondeley, 3. hrabia Cholmondeley KB (ur. 2 stycznia 1703, zm. 10 czerwca 1770 w Malpas w hrabstwie Cheshire) - brytyjski arystokrata i polityk związany ze stronnictwem wigów.
  Catherine Shorter

  Catherine Shorter-Walpole (ur. 1682, zm. 20 sierpnia 1737) była pierwszą żoną pierwszego premiera Wielkiej Brytanii Roberta Walpole'a. Została pochowana w Houghton Hall posiadłości Walpole'a.

  Jej ojcem był bałtycki handlarz sir John Shorter (ur. 1660), a matką Elizabeth Philipps (ur. ok. 1664). Jej dziadkiem był inny John Shorter (1625-1688), Lord Mayor Londynu w roku 1687.

  Cateherine znana był z ekstrawagancji. Jako dama wielkiej urody uwielbiała wizyty w operze i kosztowną biżuterię. Jej zachcianki spełniane przez Walpole'a były tematem wielu żartów w brytyjskiej stolicy. Walpole, który miał w końcu dość jej chciwości, nie był jej wierny do końca; jego kochanką została Maria Skerrett, jeszcze za życia Catherine. Po jej śmierci Walpole poślubił Marię.

  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.Horace Walpole 4. Earl Orford (ur. 24 września 1717 w Londynie, zm. 2 marca 1797) – angielski pisarz i arystokrata, syn Roberta Walpole’a, pierwszego premiera Wielkiej Brytanii. Był jednym z twórców gotycyzmu.

  Walpole i Catherine Shorter mieli sześcioro dzieci:

 • Robert Walpole, 2. hrabia Orford (ur. 1701, zm. 31 marca 1751), który poślubił Margaret Rolle;
 • Katherine Walpole (ur. 13 maja 1703, zm. 22 października 1722), która zmarła nie wyszedłszy za mąż;
 • Horatio Walpole (ur. 1704, zm. 24 lipca 1704);
 • Mary Walpole (ur. ok. 1705, zm. 2 stycznia 1732), poślubiła potem George Cholmondeley, 3. hrabiego Cholmondeley;
 • Horace Walpole, 4. hrabia Orford (ur. 1717) przyszły wielki pisarz i nieudany polityk;
 • Edward Walpole (ur. przed 1720, data dokładna nieznana).
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Lord Mayor Londynu - odpowiednik burmistrza. Najwyższy urzędnik władz miejskich Londynu. Stanowisko utworzono w roku 1189; pierwszym sprawującym tę funkcję był Henry Fitz-Ailwyn. Lord Mayor Londynu był raczej wybierany przez mieszczan niż wyznaczany przez władcę, zwłaszcza po roku 1215. Tytuł "Lord Mayor" wszedł w użycie w roku 1354, w odniesieniu do Thomasa Legge.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Robert Walpole, 1. hrabia Orford KG, KB (ur. 26 sierpnia 1676 w Houghton Hall, Norfolk, zm. 18 marca 1745 w Londynie) – angielski polityk.
  Houghton Hall posiadłość, którą pierwszy premier brytyjski Robert Walpole odziedziczył po przodkach i rozbudowywał od roku 1720. Architektami byli Colen Campbell, James Gibbs i William Kent.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.