• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Catharine Eddowes

  Przeczytaj także...
  Konstabl, z łac. "comes stabuli" – stopień lub stanowisko w wymiarze sprawiedliwości bądź administracji wielu krajów. Znaczenie pojęcia jest bardzo szerokie i różni się zależnie od okresu historycznego i regionu geograficznego.Chelsea – zamożna dzielnica mieszkaniowo-handlowa położona w centralnym Londynie, na północnym brzegu Tamizy, na terenie gminy Royal Borough of Kensington and Chelsea. W przeszłości dzielnica była skupiskiem artystycznej bohemy, a obecnie jest jedną z najdroższych lokalizacji w kraju.
  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.
  Zwłoki Catharine Eddowes (po zaszyciu.)

  Catharine Eddowes, alias Kate Conway, Mary Kelly, Jane Kelly (ur. 14 kwietnia 1842, zm. 30 września 1888) – czwarta z "kanonicznych" ofiar Kuby Rozpruwacza.

  Urodzona w Graisley Green, Wolverhampton, była szóstym z dwanaściorga dzieci George'a Eddowes, blacharza, i jego żony Catharine. Krótko po narodzinach Kate rodzina Eddowes przeniosła się do Londynu. Według reportaży w prasie Kate pobierała nauki w Dowgate Charity School, niektórzy badacze uznają jednak za bardziej prawdopodobne iż była to St John's Charity School.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych rodzinę Catharine nawiedził szereg tragedii. Jej dwóch braci umarło w niemowlęctwie, zaś w roku 1855 matka Kate umarła na gruźlicę. Dwa lata później zmarł także George Eddowes. Harriett i Emma, starsze siostry Kate, były w tym czasie służącymi, zaś Elizabeth, kolejna z sióstr wyszła za mąż. Młodsze dzieci zostały umieszczone w Bermondsey Workhouse and Industrial School. Kate, dzięki wstawiennictwu Emmy, zamieszkała u swojej ciotki, Elizabeth Eddowes i jej męża Williama, na Bilston Street 50 w Wolverhampton. Jednak kilka miesięcy później Elizabeth poinformowała Emmę listownie, że Kate obrabowawszy swego pracodawcę, uciekła do Birmingham i zamieszkała ze swoim stryjem, Thomasem Eddowes, z zawodu szewcem.

  Charles Waren (7 lutego 1840– 21 stycznia 1927) brytyjski oficer, żołnierz, komisarz londyńskiej policji miejskiej w latach 1886-88 w czasie działalności Kuby Rozpruwacza.Pochwa (łac. vagina) – odcinek żeńskich dróg rodnych. Jest przewodem mięśniowo-błoniastym, silnie rozciągliwym i elastycznym, długości 5 cm do 14 cm (zazwyczaj 6 cm do 8 cm), stanowiącym połączenie między macicą a przedsionkiem pochwy, będącym częścią sromu (pudendum feminum). Najwęższa w swojej dolnej części stopniowo się rozszerza. W części środkowej ma około 2 cm do 3 cm szerokości. Pochwa stanowi miejsce wprowadzenia nasienia, obejmując prącie w czasie kopulacji oraz drogę, którą wydostaje się płód podczas porodu, a także drogę odpływu krwi menstruacyjnej. W czasie rozwoju płodowego powstaje z połączenia części dystalnych przewodów przyśródnerczowych (przewodów Müllera).

  Kilka lat później Catharine poznała Thomasa Conwaya, a zakochawszy się w nim, opuściła stryja. Jakkolwiek nigdy się nie pobrali, Kate i Conway stanowili parę przez 20 lat i dorobili się trójki dzieci, córki Annie i dwóch synów. Razem z Conwayem Kate powróciła do Londynu, a z początkiem 1881 roku zamieszkali na Lower George Street 71 w Chelsea. Krótko potem ich związek rozpadł się, zdaniem Elizabeth, siostry Catharine, z winy Conwaya. Twierdziła ona, że Thomas, jakkolwiek nie upijał się regularnie, to jednak odebrawszy pensję pił razem z Kate, co kończyło się bijatykami, w których niska i drobna Catharine nie miała większych szans. Druga z sióstr, Emma, wskazywała, że sama Kate również nie stroniła od alkoholu.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Również w 1881 roku Kate, będąc już lokatorką przytułku przy Dean and Flower Street 55, poznała Johna Kelly'ego. Miała z nim spędzić resztę swego życia. Zimą John imał się dorywczych robót, Kate zaś zarabiała na życie jako sprzątaczka. Latem przemierzali kraj, wynajmując się do pomocy przy zbiorach chmielu. Być może Kate okazjonalnie dorabiała sobie prostytucją, nie ma na to jednak dowodów.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Mostek (łac. sternum) – nieparzysta płaska kość stanowiąca środkową część przedniej ściany klatki piersiowej człowieka. U dzieci w miejscu złączenia trzech części mostka występuje chrząstkozrost (łac. synchondrosis), który z wiekiem ulega kostnieniu, zamieniając się w kościozrost. Rzutując mostek na kręgosłup leży na wysokości od 2.-3. do 9.-10. kręgu piersiowego. Dodatkowo mostek wzmocniony jest silną i bardzo elastyczną błoną (łac. membranum sterni), która ściśle do niego przylegając zapobiega zapadaniu się mostka podczas złamania, a także zapobiega przebiciu płuca przez złamany mostek.

  Po zerwaniu z Johnem Conwayem Kate pozostawał w kontakcie ze swoją córką, Annie, która 5 sierpnia 1885 roku poślubiła niejakiego Louisa Philipsa. W roku 1886 Catharine zajmowała się Annie gdy ta leżała w połogu. Jednak krótko potem Philipsowie wyprowadzili się z dotychczas zajmowanego mieszkania przy King Street w Bermondsey, nie zostawiając adresu, i kontakt Kate z córką się urwał. Być może było to spowodowane tym, że Kate notorycznie przepijająca wszelkie posiadane pieniądze, często prosiła Annie o pożyczenie paru groszy. To również mogło być powodem dla którego Kate nie pozostawała w zbyt zażyłych stosunkach z trzema swoimi siostrami które osiadły w Londynie.

  Macica (łac. uterus) – narząd żeńskiego układu rozrodczego, w którym zachodzi rozwój embrionalny kręgowców lub odcinek dróg rodnych bezkręgowców, w którym gromadzone są jaja przechodzące wstępny rozwój.Bermondsey – podziemna stacja metra w Londynie, położona w dzielnicy Southwark, na trasie Jubilee Line. Została otwarta w 1999, zaś jej głównym projektantem był Ian Ritchie. Pierwotnie planowano, by nad stacją stanął biurowiec. Pomysł ten nie został jak dotąd zrealizowany i jej naziemna część ma na razie formę parterowego pawilonu. Perony wyposażono w automatyczne drzwi, które uniemożliwiają wejście na tory, gdy nie stoi na nich pociąg. Ze stacji korzysta rocznie ok. 6,56 mln pasażerów. Należy do drugiej strefy biletowej.

  We wrześniu 1888 roku Kate i John Kelly powracali do Londynu po zakończonym sezonie zbiorów. W Maidstone mieli jeszcze tyle pieniędzy, że starczyło im na kupno pary nowych butów dla Johna i żakietu dla Kate, jednak gdy dotarli do Londynu, a było to 27 września, nie mieli już ani grosza. Tę noc spędzili w przytułku na Shoe Lane. Następnego dnia okazało się, że pieniędzy wystarczy im tylko na pojedyncze łóżko. Kate przekonała Johna żeby wykupił je dla siebie, sama zaś poszła do noclegowni na Mile End, gdzie mogła zapłacić za nocleg wykonując różne prace.

  Kuba Rozpruwacz (ang. Jack the Ripper) – pseudonim nadany seryjnemu mordercy, działającemu w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku. Po raz pierwszy określenie „Kuba Rozpruwacz” pojawiło się w listach napisanych przez osobę podającą się za niego i opublikowanych w tym czasie. Inne pseudonimy, nadane przestępcy przez prasę, to „Morderca z Whitechapel” (The Whitechapel Murderer) oraz „Skórzany Fartuch” (Leather Apron).Sprzątaczka, sprzątacz – osoba zajmująca się zawodowo sprzątaniem, czyli utrzymaniem czystości i porządku – w biurach, hotelach, placówkach handlowych, obiektach przemysłowych lub w domach prywatnych.

  29 września Kelly postanowił zastawić swe nowe obuwie, aby zdobyć coś do jedzenia dla siebie i Catharine. Mimo początkowych oporów Kate zgodziła się na to i zaniosła buty do lombardu Jonesa na Church Street 31. Za uzyskane w ten sposób pieniądze nabyli jedzenie, a po posiłku John Kelly postanowił poszukać pracy na targowiskach, Kate zaś miała zamiar iść do swojej córki, Annie. Na odchodnym Kelly przypomniał jej o krążącym po mieście mordercy i kazał obiecać, że wróci do przytułku nie później niż o czwartej po południu. Kate odpowiedziała Don't you fear for me. I'll take care for myself and I shan't fall in his hands. ("Nie bój się o mnie. Dam sobie radę i nie wpadnę w jego ręce.")

  Elizabeth Stride (ur. 27 listopada 1843, zm. 30 września 1888 w Londynie), de domo Elizabeth Gustafsdotter, znana także jako "Long Liz", trzecia z "kanonicznych" ofiar Kuby Rozpruwacza.Nerka (łac. ren gr. nefros) – narząd stanowiący najistotniejszą część układu wydalniczego większości zwierząt (głównie stałocieplnych). Nerki są narządem parzystym, którego kształt przypomina ziarno fasoli, są koloru czerwonobrązowego (wskutek dużej zawartości krwi).

  Kate nie pojawiła się tego wieczora u swojej córki, jednak jakimś sposobem zdobyła pieniądze. O 20:30 konstabl Louis Robinson, zauważył tłumek ludzi stojących w okolicy numeru 29 na Aldgate High Street. Przepchnąwszy się w środek tej grupy gapiów odkrył leżącą na chodniku pijaną w sztok kobietę. Była to Catharine. Z pomocą konstabla George'a Simmondsa Robinson zaprowadził Kate na posterunek przy Bishopsgate Street, gdzie umieszczono ją w celi, do wytrzeźwienia. Około 0:55 w nocy Kate została uznana za dostatecznie trzeźwą i wypuszczona z celi. Zwalniający ją George Hutt był ostatnim człowiekiem który widział Kate żywą. Dwóch ludzi, Joseph Lavende i Joseph Hyam Levy, widziało kobietę, która mogła być Catharine, stojącą w towarzystwie mężczyzny na rogu Church Passage, wiodącego ku Mitre Square. Była 1:35 w nocy.

  Wolverhampton – miasto w hrabstwie West Midlands w Anglii. Miasto leży na północny zachód od Birmingham i jest drugim co do wielkości w konurbacji West Midlands, z liczbą ludności 240 tys (2004). Zachodnie dzielnice miasta, jak Bilston czy Heath Town leżą w okręgu tradycyjnie nazywanym Black Country. Miasto położone jest na Płaskowyżu Midland, na średniej wysokości 120 m n.p.m. Przez miasto nie przepływają duże rzeki, jednakże swoje źródła mają tu Penk River, River Tame oraz Smestow Brook, dopływ River Stour. Oznacza to, że miasto leży na granicy jednego z największych angielskich działów wodnych.Kreda, kreda pisząca – skała osadowa, która powstała na dnie mórz i oceanów. Jest odmianą wapieni (wzór chemiczny CaCO3) dość czystych, nie zawierających wielu domieszek. Jej podstawowym składnikiem jest kalcyt. Zbudowana jest głównie z mikroskopowych skorupek kokolitów i otwornic oraz bardzo drobnoziarnistego mikrytu. Inne skamieniałości (np. igły gąbek, małże, belemnity) występują podrzędnie. Jest to skała miękka, niezbyt zwięzła, porowata, dzięki czemu ma mały ciężar właściwy i jest lekka. Dodaje się ją do białych farb, proszków i past do zębów. Ma zastosowanie w przemyśle ceramicznym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Odmiany szczególnie bogate w kokolity zmieszane z gipsem służą do pisania na tablicy. Duże złoża kredy występują w Polsce w okolicach Chełma, Zamościa i Siedlec.

  30 września, o godzinie 1:44, jakąś godzinę po tym jak odkryto ciało Elizabeth Stride na Berner Street, konstabl Edward Watkins wkroczył na niewielki placyk noszący nazwę Mitre Square, przez który wiodła trasa jego patrolu. W świetle latarki zobaczył ciało Kate, leżące w najciemniejszym kącie placu. Morderca pozostawił Kate ułożoną na plecach, z rozłożonymi nogami i spódnicami zadartymi pod brodę. Poderżnął jej gardło, niemalże odcinając głowę, zmasakrował twarz i rozciął brzuch od mostka po spojenie łonowe. Wywleczone z jamy brzusznej wnętrzności spoczywały na prawym ramieniu, zaś między lewą ręką a ciałem znajdował się 60-centymetrowy odcinek jelita grubego. Morderca wyciął z ciała ofiary i zabrał ze sobą lewą nerkę i fragment macicy, pozostawiając jednak jej szyjkę wraz z pochwą.

  Jelito grube (łac. intestinum crassum) – końcowy odcinek jelita kręgowców łączący jelito cienkie z odbytem. W jelicie grubym odbywa się końcowy proces formowania kału. Błona śluzowa jelita grubego nie tworzy kosmków jelitowych. Jest również silnie pofałdowana, co zwiększa jego powierzchnię. W jelicie grubym zachodzi końcowy etap wchłaniania wody, elektrolitów i soli mineralnych z resztek pokarmowych. Występują tutaj także bakterie symbiotyczne, produkujące witaminę K, oraz niektóre witaminy z grupy B.Lombard to instytucja udzielająca pożyczek pod zastaw. Nazwę swą zawdzięcza lombardom, włoskim bankierom działającym w Europie zachodniej u schyłku średniowiecza.

  O godzinie 2:55 nad ranem konstabl Alfred Long, patrolujący Goulston Street, znalazł w bramie wiodącej do numerów 108-119 fragment płótna pokryty krwawymi plamami. Jak się miało później okazać była to część fartucha Kate Eddowes, zapewne oddarta a następnie porzucona przez mordercę. Na ścianie powyżej fartucha widniał wykonany kredą napis: The Juwes are The men That Will not be Blamed for nothing. ("Żydzi (?) to ludzie, którzy nie będą za nic obwiniani" - z błędną pisownią słowa Jews [Żydzi] oraz niepoprawnym w języku angielskim podwójnym przeczeniem). Po raporcie konstabla Longa poczyniono przygotowania aby napis sfotografować, jednak na wyraźne żądanie Sir Charlesa Warrena został starty zanim to nastąpiło. Warren usprawiedliwiał tę decyzję obawą, iż mogło dojść do antyżydowskich zamieszek, co zważywszy na plotkę w myśl której Rozpruwaczem miał być niejaki John Pizer, zwany "Skórzanym Fartuchem", tak się składa narodowości żydowskiej, nie było zupełnie pozbawione podstaw.

  14 kwietnia jest 104. (w latach przestępnych 105.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 261 dni.

  Kate została pochowana 8 października 1888 roku na cmentarzu City of London.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Philip Sugden "The Complete History of Jack the Ripper, Robinson Publishing Ltd. 2002
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Casebook: Jack the Ripper liczne informacje nt. morderstwa (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.