Catalina Sky Survey
Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.Międzynarodowa Unia Astronomiczna (ang. International Astronomical Union; fr. Union Astronomique Internationale – IAU/UAI/MUA) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca 10871 zawodowych astronomów (wymagane jest posiadanie co najmniej doktoratu) rekomendowanych przez odpowiednie Komitety Narodowe. Koordynuje działalność badawczą w dziedzinie astronomii na świecie, organizuje kongresy generalne co trzy lata (ostatni, XXVII, odbył się w sierpniu 2012 w Pekinie), sympozja i inne konferencje specjalistyczne, prowadzi działalność wydawniczą i informacyjną (np. telegramy o nowych odkryciach). Zorganizowana jest w 37 komisji specjalistycznych grupujących się w 12 zespołach. Obecnym prezydentem MUA jest Robert Williams, a sekretarzem generalnym Ian F. Corbett.
Uniwersytet Arizony (ang. University of Arizona) w Tucson to główny publiczny uniwersytet stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych. Założony w roku 1885 jako pierwszy uniwersytet na terenie stanu Arizona. Uniwersytet Arizony ma obecnie 37 036 studentów. W niektórych dziedzinach badań naukowych, takich jak optyka, hydrologia czy astronomia Uniwersytet Arizoński należy do najlepszych na świecie.
Catalina Sky Survey (CSS) – amerykański program badawczy, w ramach którego poszukiwane są komety i planetoidy bliskie Ziemi, stanowiące dla niej zagrożenie. W latach 1973-2016, w ramach tego przeglądu nieba, a także przed jego formalnym założeniem, odkryto 26 739 planetoid.
Historia[ | edytuj kod]
Pierwszy teleskop na Mount Bigelow w górach Santa Catalina zbudowano w 1962 roku, dla obserwacji fotometrycznych i polarymetrycznych. W 1967 Gerard Kuiper z Uniwersytetu Arizony kierował budową 1,5-metrowego teleskopu, który później stał się częścią programu CSS, a rok później powstał kolejny teleskop o metrowej aperturze. Teleskopy w 1971 roku zostały przeniesione na Mount Lemmon, gdzie rok wcześniej zlikwidowano stację radarową United States Air Force. W 1998 Steve Larson i jego ówcześni studenci Timothy Spahr i Carl Hergenrother stworzyli Catalina Sky Survey i uzyskali prawo wyłącznego użytkowania 70-centymetrowego teleskopu na Mount Bigelow. W 1999 roku CSS wzbogacił się o specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie, przeznaczone do poszukiwań obiektów bliskich Ziemi. Granty z NASA pozwoliły astronomom założyć także komplementarny program badawczy na półkuli południowej, Siding Spring Survey działający w Australii.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Powiązane projekty badawcze:
Przypisy[ | edytuj kod]
- Minor Planet Discovery Sites. W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2013-12-18. [dostęp 2019-01-30].
- History (ang.). Catalina Sky Survey. [dostęp 2019-01-30].