• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Castor 2 - człon rakiety

  Przeczytaj także...
  H-I – japońska rakieta nośna, ostatnia bazująca na amerykańskich rakietach Delta, powstała w celu zastąpienia rakiet N-II.Delta - rodzina amerykańskich rakiet nośnych. Zapoczątkowana przez rakietę Thor Delta, w latach 60. XX wieku. Obecnie rakiety typu Delta są jednymi z podstawowych rakiet przemysłu astronautycznego w USA. Historia tych rakiet to ponad 300 startów z czego 95% zakończyło się sukcesem. Aktualnie używane są rakiety Delta II i Delta IV, planuje się również wykorzystanie ich w przyszłości. Produkcją i wynoszeniem rakiet w kosmos zajmuje się obecnie United Launch Alliance. Zużyte dopalacze orbitalne mają swój wkład w liczebność kosmicznego śmietniska.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Castor 2amerykański człon wielu rakiet nośnych używanych od lat 60. do 90. XX wieku, głównie rodziny Blue Scout, Scout i Delta oraz japońskich serii H i N. Spalał stały materiał pędny. Jego konstrukcja wywodzi się z taktycznych rakiet Sergeant. Człony Castor 2 były używane ponad 1050 razy.

  N-I – rakieta nośna produkowana w Japonii, konstrukcyjnie bazowana na drugiej generacji amerykańskich rakiet Delta (stąd została nazwana nieoficjalnie pierwszą japońską Deltą). Rakieta wykorzystywała stopień Thor-ELT oraz 3 dopalacze Castor 2. Wkładem z strony Japończyków był silnik LE-3 użyty w drugim członie rakiety. Wykonano 7 startów tej rakiety, z czego 6 zakończyło się powodzeniem. Zastąpiła ją rakieta N-II.MGM-29 Sergeant amerykański taktyczny pocisk balistyczny pola walki (BSRBM), na mobilnej platformie samochodowej. Sergeant był systemem mogącym przenosić zarówno taktyczną głowicę jądrową W52 60 kT o niewielkim polu rażenia, jak też konwencjonalną głowicę odłamkową.
  Człony Castor 2 dookoła rakiety typu Delta

  Przypisy

  1. Castor (ang.). W: The Satellite Encyclopedia [on-line]. TBS INTERNET. [dostęp 2015-04-22].

  Bibliografia[]

 • Mark Wade: Castor 2 (ang.). W: Encyclopedia Astronautica [on-line]. [dostęp 2015-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-10)].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.