Castlebay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Castlebay (gael. Bàgh a' Chaisteil) – główna miejscowość i port na wyspie Barra, będącej częścią Hebrydów Zewnętrznych. W 1971 miejscowość liczyła 307 mieszkańców.

Hebrydy Zewnętrzne (ang. Outer Hebrides, gael. Na h-Eileanan Siar) – archipelag około 200 wysp na północnym zachodzie Szkocji, stanowiący jedną z 32 jednostek administracyjnych Szkocji. Główne z nich to: Lewis i Harris, North Uist, Benbecula, South Uist, Barra. W głównym mieście, Stornoway (Steornabhagh), mieszka ok. 8 tys. ludzi. Powierzchnia pagórkowata i górzysta. Obszar emigracyjny o systematycznie zmniejszającej się liczbie ludności. Populacja Hebrydów Zewnętrznych (według spisu ludności w 2011 roku) wynosi 27 690 osób. Hodowla bydła i owiec, wyrób tkanin (tweed), rybołówstwo. Język gaelicki ma na wyspach status regionalnego języka urzędowego.Port morski – rodzaj portu wodnego, położonego nad oceanem, morzem lub morskimi wodami wewnętrznymi danego państwa. Tworzą go akweny i obszar lądowy oraz związana z nimi infrastruktura portowa. Jest podstawowym punktem umożliwiającym żeglugę, transport morski i ruch pasażerski.

Kościół[ | edytuj kod]

Na wzgórzu w centrum wsi znajduje się wybudowany w 1886 roku kościół Matki Boskiej Gwiazdy Morza. Został on zaprojektowany przez architekta z Oban, G. Woulfe'a Brenana

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama