Castle (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Castleamerykański serial kryminalny stacji ABC; premierę miał 9 marca 2009. Twórcą serialu jest amerykański scenarzysta Andrew W. Marlowe. Polska premiera serialu odbyła się w 9 listopada 2009 na kanale Universal Channel.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Stana Katic, serb. Стана Катић, Stana Katić (ur. 26 kwietnia 1978 w Hamilton) – amerykańsko-kanadyjska aktorka pochodzenia serbskiego.

Emisja[ | edytuj kod]

W lutym 2010 premierę miał sezon drugi; jego emisję Universal Channel zakończył w czerwcu tego samego roku. W USA premiera trzeciego sezonu odbyła się 20 września 2010 roku, w Polsce zaś 28 lutego 2011, w międzyczasie również TVP2 rozpoczęła emisję serialu, którą przerwano wraz z zakończeniem trzeciego sezonu. W dniu 10 stycznia 2011 roku stacja ABC ogłosiła, że losy bohaterów serialu „Castle” będą kontynuowane w sezonie czwartym. Jesienią 2012 roku rozpoczęto emisję sezonu piątego. 10 maja 2013 stacja ABC przedłużyła serial o sezon szósty, 8 maja 2014 ogłosiła zamówienie siódmego sezonu, a 7 maja 2015 zamówienie ósmego sezonu. 13 maja 2016 stacja ABC ogłosiła zakończenie produkcji serialu po ósmym sezonie. Od 3 lutego 2020 serial, od pierwszego sezonu, emitowany jest na antenie TV Puls.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

Fabuła[ | edytuj kod]

Głównym bohaterem serialu jest Richard Castle, znany autor powieści kryminalnych, poproszony przez nowojorską policję o pomoc w schwytaniu mordercy naśladującego zabójstwa przedstawione w jego książkach. Śledztwo prowadzi detektyw Kate Beckett – autor dzieli się z nią licznymi trafnymi spostrzeżeniami, dzięki którym sprawa zostaje rozwiązana, a morderca aresztowany. Castle, który przed współpracą z detektyw Beckett cierpiał na brak weny twórczej i nawet „uśmiercił” głównego bohatera swoich książek Derricka Storma (tłumacząc to znużeniem i brakiem przyjemności z pisania kolejnych części cyklu), ponownie zaczyna pisać, a na osobie pani detektyw wzoruje postać bohaterki swoich nowych powieści, której nadaje nazwisko Nikki Heat. Dzięki znajomości z burmistrzem miasta autor uzyskuje zgodę na czynny udział w śledztwach prowadzonych przez Kate Beckett jako cywilny konsultant. Z czasem zyskuje sympatię i autorytet w policyjnym zespole śledczym i staje się jego częścią.

Edgar Allan Poe (ur. 19 stycznia 1809 w Bostonie, w stanie Massachusetts, zm. 7 października 1849 w Baltimore, w stanie Maryland) – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Zabójstwo przy Rue Morgue, Złoty żuk). Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina. Richard Edgar Castle, właśc. Richard Alexander Rodgers – fikcyjny pisarz bestsellerowych kryminałów z komediodramatu kryminalnego stacji ABC, Castle. Odgrywana przez Nathana Filliona postać jest optymistyczną i bogatą osobą. Cierpiał na blokadę twórczą po zabiciu głównego bohatera swoich książek - Derricka Storma, odnajduje się, kiedy angażuje się, dzięki znajomości z burmistrzem miasta, w śledztwo w sprawie zabójcy-naśladowcy prowadzone przez detektyw Kate Beckett i jej zespół. W Kate odkrywa źródło inspiracji, czego dowodem jest nowa bohaterka jego kryminałów – Nikki Heat, wzorowana na Beckett. Mimo, iż Richard Castle jest postacią fikcyjną to jego książki doczekały się premiery także w realnym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.
Seamus Patrick Dever (ur. 27 lipca 1976 roku w Flint) – amerykański aktor, aktywny w branży filmowej począwszy od roku 1999.
Jon Huertas, właśc. Jon William Scott Hofstedt (ur. 23 października 1976 roku w Nowym Jorku) – amerykański aktor, aktywny w branży filmowej począwszy od roku 1993. Znany głównie z roli detektywa Javiera Esposito w serialu kryminalnym Castle.
Tamala R. Jones (ur. 12 listopada 1974 roku w Pasadenie) – amerykańska aktorka, aktywna w branży filmowej począwszy od roku 1995.
Katherine Houghton "Kate" Beckett – fikcyjna detektyw nowojorskiej policji z komediodramatu kryminalnego stacji ABC, Castle grana przez Stanę Katic. Za tę rolę aktorka otrzymała nominację do Nagrody Satelity dla "Najlepszej aktorki w serialu dramatycznym". Zdobyła także PRISM Award za "Najlepszy występ w odcinku dramatycznym".

Reklama