Casio F91W
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Więzienie Guantanamo, obóz Guantanamo, ang. Guantanamo Bay detention camp – administrowane przez Stany Zjednoczone więzienie znajdujące sie na terenie Naval Station Guantanamo Bay – bazy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Guantánamo, na terytorium Kuby dzierżawionym przez Stany Zjednoczone. Leży niedaleko na południe od kubańskiego miasta Guantánamo. Ze względu na swój charakter, a w szczególności na długotrwałe przetrzymywanie więźniów bez wyroku sądowego oraz stosowanie tortur w trakcie przesłuchań pojawiają się opinie głównie środowisk obrońców praw człowieka, iż w rzeczywistości więzienie Guantanamo spełnia definicję obozu koncentracyjnego.
Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
Casio F-91W – zegarek elektroniczny produkowany od 1989 roku przez japońską firmę Casio, wyposażony m.in. w budzik i stoper. W pierwszej dekadzie XXI wieku zyskał złą sławę, gdyż z racji dostępności, niskiej ceny, oraz wbudowanej funkcji alarmu, według służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych był często wykorzystywany do produkcji bomb przez terrorystów Al-Kaidy.
Według ujawnionych w 2006 roku na skutek nakazu sądowego dokumentów Departamentu Obrony USA, około dwunastu więźniów przetrzymywanych przez siły amerykańskie w bazie Guantanamo na Kubie po inwazji na Irak oraz Afganistan znalazło się tam dlatego, że w chwili zatrzymania posiadali takie lub podobne zegarki.
Stosowanie równie ogólnych kryteriów spotkało się z krytyką ze strony amerykańskich i międzynarodowych mediów, które zauważyły między innymi, że takie same zegarki posiadają sami strażnicy pilnujący więźniów w Guantanamo.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Phillip Moyer , The case of an iconic watch: how lazy writers and Wikipedia create and spread fake "facts", KSNV, 15 czerwca 2019 [dostęp 2020-02-17] .
- Dave Gilson , “Why Am I in Cuba?”, Mother Jones [dostęp 2020-01-22] (ang.).
- US releases more Guantanamo files, 4 kwietnia 2006 [dostęp 2020-01-22] (ang.).
- This article was reported by Margot Williams i inni, Voices Baffled, Brash and Irate in Guantánamo, „The New York Times”, 6 marca 2006, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-01-22] (ang.).