• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cascades de Karfiguéla

  Przeczytaj także...
  Fauna (od łac. Faunus – bóg trzód i pasterzy) – ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze (np. fauna Polski) lub w danym środowisku (fauna sawannowa), a także okresie geologicznym (np. fauna kambryjska). Badanie fauny pozostaje w gestii faunistyki, ale korzystają z niego również inne dziedziny biologii, np. ekologia i etologia, natomiast odkrycia faunistyki są systematyzowane przez systematykę.Banfora – miasto w zachodniej Burkina Faso, nad rzeką Komoé. Jest stolicą Prowincji Comoé, w regionie Cascades. Liczy ok. 93 tys. mieszkańców. Przez miasto przebiega jedyna w Burkina Faso linia kolejowa. Główną gałęzią przemysłu jest uprawa trzciny cukrowej. Dominujące grupy etniczne w mieście to Bobo i Senufowie.
  Flora (z łac. Flora – rzymska bogini kwiatów) – ogół gatunków roślin występujących na określonym obszarze w określonym czasie. Ze względu na odniesienie czasowe wyróżnia się flory współczesne lub flory dawnych okresów geologicznych, zwane florami kopalnymi (np. flora trzeciorzędu). Zakres flory może być ograniczany także do określonego biotopu (np. flora górska) lub określonej formacji roślinnej (np. flora lasu deszczowego). Flora może być ogólna lub ograniczona do wybranej grupy taksonomicznej lub ekologicznej (np. flora chwastów, flora roślin naczyniowych, flora mchów). Określenie flora bakteryjna oznacza ogół bakterii żyjących w organizmie ludzkim (flora fizjologiczna człowieka) lub w określonym jego miejscu (np. flora bakteryjna jamy ustnej). Ogół grzybów występujących na danym obszarze określano dawniej mianem flory grzybów lub mikoflory, współcześnie stosowany jest termin mikobiota podkreślający brak pokrewieństwa grzybów i roślin.

  Cascades de Karfiguéla zwane też Cascades de Banforawodospady w południowo-zachodniej części Burkina Faso, około 10 km na północ od miasta Banfora, jeden z najważniejszych celów turystycznych w kraju. Wody rzeki Komoé spadają tu na równinę po piaskowcowych skałach pasma Chaîne de Banfora.

  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.Komoé albo Comoé - rzeka w południowo-zachodnim Burkina Faso i we wschodnim Wybrzeżu Kości Słoniowej, o długości ok. 750 km. Wypływa z masywu Chaîne de Banfora, a uchodzi do Zatoki Gwinejskiej w pobliżu miasta Grand Bassam na wschód od Abidżanu. Obok rzek Bandama i Sassandra jest to jedna z trzech najważniejszych rzek Wybrzeża Kości Słoniowej.

  Dla ochrony miejscowej flory i fauny założono tu rezerwat przyrody Réserve des Cascades de Banfora.

  Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.Chaîne de Banfora – pasmo wzgórz w południowo-zachodnim Burkina Faso, rozpościerające się między Banforą a Bobo-Dioulasso. Pasmo tworzą skały piaskowcowe. Ze względu na wysokie opady i urozmaiconą rzeźbę terenu występuje tu stosunkowo wysoka różnorodność form życia. W rejonie pasma położone są wodospady Cascades de Karfiguéla.
  Burkina Faso (fr. Burkina Faso) – państwo w Afryce Zachodniej bez dostępu do morza. Dawniej Górna Wolta (Republique du Haute-Volta), w 1984 prezydent Thomas Sankara nadał mu nową nazwę, która oznacza "kraj prawych ludzi" w językach mossi i diula, będących głównymi rdzennymi językami kraju.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.