• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cartago - miasto w Kostaryce

  Przeczytaj także...
  Cartago - jedna z siedmiu prowincji Kostaryki, położona w środkowej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Cartago (24,1 tys.). Znajdują się tu jednak nieco większe miasta: Paraíso (30,0 tys.), Aguacaliente (25,4 tys.) i Turrialba (24,7 tys.).Autostrada Panamerykańska - droga, mająca na celu połączenie krajów obu Ameryk, od północy Alaski, poprzez Amerykę Środkową, po południe Argentyny. Tak naprawdę jest to system dróg i autostrad połączonych szeregowo a niekiedy również równolegle ze sobą tak, aby połączyć większość krajów obu Ameryk. Łączna długość całej trasy, liczonej od kręgu polarnego na Alasce do miasta Ushuaia w Argentynie, wynosi około 25750 km. Oprócz tej trasy Panamericana ma wiele odnóg, łączących większość krajów Ameryki Południowej.
  Targ – forma sprzedaży i kupna towarów, która odbywa się na wydzielonej przestrzeni, w określonym czasie. Często związana z pewną tradycją lub formalnymi zasadami handlowymi. Miejsce gdzie odbywa się targ nazywane jest targowiskiem, placem targowym lub targiem.
  Ruiny kościoła w Cartago

  Cartago - miasto w Kostaryce, położone w środkowej części kraju, u stóp wulkanu Irazú (3432 m n.p.m.), w odległości 22 km od stolicy kraju San José. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Cartago. Ludność: 156 600 mieszkańców.

  Kostaryka (Costa Rica, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.

  Cartago, założone w 1563 przez hiszpańskiego zdobywcę Juana Vasqueza de Coronado, jest najstarszym miastem kraju i zarazem jego pierwszą stolicą. Funkcję tę Cartago pełniło do 1823. Ze względu na swoje położenie w strefie sejsmicznej miasto zostało dwukrotnie (1841, 1910) zniszczone przez trzęsienie ziemi i wybuch wulkanu Irazú.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Erupcja wulkanu, wybuch wulkanu (drugie określenie, ściślej to: gwałtowna erupcja, w praktyce używane jako synonim erupcji) – zjawisko wydostawania się na powierzchnię Ziemi lub do atmosfery jakiegokolwiek materiału wulkanicznego (magmy, materiałów piroklastycznych, substancji lotnych: gazów, par).

  Miasto ma bardzo dobre położenie komunikacyjne. Przebiega przez nie Droga Panamerykańska. Położona jest przy głównej linii kolejowej łączące stolicę kraju San José z głównym portem morskim kraju Limón. Stanowi ono główny ośrodek handlowy i przemysłowy w najlepiej rozwiniętym okręgu rolniczym kraju. Rozwinął się tu zatem głównie przemysł spożywczy, ale także cementowy. Znajduje się duży targ zwierzęcy.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W mieście godna obejrzenia jest zabytkowa katedra Nuestra Señora de los Angeles.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plan Cartago
 • Cartago na XVI-wiecznej mapie Ameryki Środkowej
 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Limón (Puerto Limón) – miasto w Kostaryce, położone we wschodniej części kraju, na wybrzeżu Morza Karaibskiego, w odległości 168 km na wschód od stolicy kraju San José. Stanowi główny port morski kraju oraz ośrodek administracyjny prowincji Limón. Limón to trzecie pod względem liczby ludności miasto kraju. Ludność: 65,7 tys. (2008). W mieście przeważa ludność pochodzenia afrykańskiego, która została tu sprowadzona pod koniec XIX wieku z Jamajki do budowy linii kolejowej.
  Irazú (hiszp. Volcán Irazú) – czynny wulkan w środkowej Kostaryce, najwyższy szczyt pasma Cordillera Central. Jednocześnie jest to najwyższy aktywny wulkan Kostaryki. Góruje nad pobliskim miastem Cartago, dawną stolicą kraju.
  Podział administracyjny Kostaryki istnieje w obecnej formie, poza niewielkimi korektami, od początku XX wieku. Obejmuje on 7 prowincji, które dalej dzielą się na kantony i dystrykty.
  Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.
  Według danych oficjalnych pochodzących z 2011 roku Kostaryka posiadała ponad 140 miast o ludności przekraczającej 2,6 tys. mieszkańców. Stolica kraju San José jako jedyne miasto liczyło ponad milion mieszkańców; 3 miasta z 100÷500 tys.; 3 miasta z ludnością 50÷100 tys.; 9 miast z ludnością 25÷50 tys. oraz reszta miast poniżej 25 tys. mieszkańców.
  Tor – dwie szyny podtrzymujące i prowadzące koła pojazdów szynowych, ułożone na podkładach lub wlane w specjalną płytę betonową służą jako droga kolejowa, tramwajowa lub metro, w określonej odległości od siebie. Ułożony jest na podtorzu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.