• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carry Geijssen

  Przeczytaj także...
  Kaija Marja Mustonen (ur. 4 sierpnia 1941 w Helsinkach) – fińska łyżwiarka szybka, czterokrotna medalistka olimpijska.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Carolina Cornelia Catharina "Carry" Geijssen (ur. 11 stycznia 1947 w Amsterdamie) – holenderska łyżwiarka szybka, dwukrotna medalistka olimpijska i brązowa medalistka mistrzostw świata.

  X Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we francuskim mieście Grenoble w dniach 6-18 lutego 1968 roku. Zawody, oprócz Grenoble, przeprowadzono również na obiektach położonych w departamencie Isère. Były to drugie zimowe igrzyska olimpijskie, które odbyły się we Francji. Po raz pierwszy zimową olimpiadę Francuzi zorganizowali w 1924 roku w Chamonix. Miasto zostało wybrane gospodarzem igrzysk, dzięki zwycięstwu w głosowaniu na organizację igrzysk podczas 61. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Innsbrucku 28 stycznia 1964. Francuska kandydatura okazała się lepsza od: kanadyjskiego Calgary, fińskiego Lahti, japońskiego Sapporo, norweskiego Oslo oraz amerykańskiego Lake Placid. Oficjalnego otwarcia igrzysk dokonał prezydent Francji Charles de Gaulle, a przyrzeczenie w imieniu sportowców złożył alpejczyk Léo Lacroix. 26. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju kobiet odbyły się w dniach 27 - 28 stycznia 1968 roku w stolicy Finlandii, Helsinkach. Zawodniczki startowały na naturalnym torze Pirkkola. Łyżwiarki startowały na czterech dystansach: 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m. Najlepsza była reprezentantka Holandii Stien Kaiser. O tym, które miejsca zajmowały zawodniczki decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 3000 m awansowała najlepsza 16 po 3 dystansach.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największe sukcesy osiągnęła w 1968 roku, kiedy podczas igrzysk olimpijskich w Grenoble zdobyła dwa medale. Triumfowała na dystansie 1000 metrów, ustanawiając jednocześnie nowy rekord olimpijski. Na podium oprócz niej stanęły także Ludmiła Titowa z ZSRR oraz Amerykanka Dianne Holum. Została tym samym pierwszą w historii holenderską panczenistką, która zdobyła złoty medal olimpijski. Zdobyła też srebrny medal w biegu na 1500 metrów, przegrywając jedynie z Finką Kaiją Mustonen, a wyprzedzając swą rodaczkę Stien Kaiser. Były to jednak jej jedyne starty olimpijskie. W tym samym roku zdobyła brązowy medal na wielobojowych mistrzostwach świata w Helsinkach. Wyprzedziły ją tylko Stien Kaiser i kolejna Holenderka, Ans Schut. W 1966 roku była mistrzynią Holandii w wieloboju.

  Ludmiła Titowa (Людми́ла Евге́ньевна Тито́ва, ur. 26 marca 1946) – radziecka łyżwiarka szybka (Rosjanka), medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Mistrzostwa świata[ | edytuj kod]

 • Mistrzostwa świata w wieloboju
 • brąz – 1968
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie Sports Reference.com (ang.)
 • Profil na stronie Schaats Statistieken.nl (niderl.)
 • Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbywają się co roku pod patronatem Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w Amsterdamie w 1889 roku.Christina ("Stien") Wilhelmina Baas-Kaiser (ur. 20 maja 1938 w Delft) – holenderska łyżwiarka szybka, mistrzyni olimpijska, dwukrotna wielobojowa mistrzyni świata.
  Warto wiedzieć że... beta

  Johanna "Ans" Schut (ur. 26 listopada 1944 w Apeldoorn) – holenderska łyżwiarka szybka, mistrzyni olimpijska i dwukrotna medalistka mistrzostw świata.
  Dianne Mary Holum (ur. 19 maja 1951 w Chicago) – amerykańska łyżwiarka szybka, czterokrotna medalistka olimpijska i czterokrotna medalistka mistrzostw świata.
  Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.