• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carry Geijssen

  Przeczytaj także...
  Kaija Marja Mustonen (ur. 4 sierpnia 1941 w Helsinkach) – fińska łyżwiarka szybka, czterokrotna medalistka olimpijska.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Carolina Cornelia Catharina "Carry" Geijssen (ur. 11 stycznia 1947 w Amsterdamie) – holenderska łyżwiarka szybka, dwukrotna medalistka olimpijska i brązowa medalistka mistrzostw świata.

  26. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju kobiet odbyły się w dniach 27 - 28 stycznia 1968 roku w stolicy Finlandii, Helsinkach. Zawodniczki startowały na naturalnym torze Pirkkola. Łyżwiarki startowały na czterech dystansach: 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m. Najlepsza była reprezentantka Holandii Stien Kaiser. O tym, które miejsca zajmowały zawodniczki decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 3000 m awansowała najlepsza 16 po 3 dystansach.Ludmiła Titowa (Людми́ла Евге́ньевна Тито́ва, ur. 26 marca 1946) – radziecka łyżwiarka szybka (Rosjanka), medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Największe sukcesy osiągnęła w 1968 roku, kiedy podczas igrzysk olimpijskich w Grenoble zdobyła dwa medale. Triumfowała na dystansie 1000 metrów, ustanawiając jednocześnie nowy rekord olimpijski. Na podium oprócz niej stanęły także Ludmiła Titowa z ZSRR oraz Amerykanka Dianne Holum. Została tym samym pierwszą w historii holenderską panczenistką, która zdobyła złoty medal olimpijski. Zdobyła też srebrny medal w biegu na 1500 metrów, przegrywając jedynie z Finką Kaiją Mustonen, a wyprzedzając swą rodaczkę Stien Kaiser. Były to jednak jej jedyne starty olimpijskie. W tym samym roku zdobyła brązowy medal na wielobojowych mistrzostwach świata w Helsinkach. Wyprzedziły ją tylko Stien Kaiser i kolejna Holenderka, Ans Schut. W 1966 roku była mistrzynią Holandii w wieloboju.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbywają się co roku pod patronatem Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w Amsterdamie w 1889 roku.

  Mistrzostwa świata[]

 • Mistrzostwa świata w wieloboju
 • brąz – 1968
 • Bibliografia[]

 • Profil na stronie Sports Reference.com (ang.)
 • Profil na stronie Schaats Statistieken.nl (niderl.)
 • Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Christina ("Stien") Wilhelmina Baas-Kaiser (ur. 20 maja 1938 w Delft) – holenderska łyżwiarka szybka, mistrzyni olimpijska, dwukrotna wielobojowa mistrzyni świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Johanna "Ans" Schut (ur. 26 listopada 1944 w Apeldoorn) – holenderska łyżwiarka szybka, mistrzyni olimpijska i dwukrotna medalistka mistrzostw świata.
  Dianne Mary Holum (ur. 19 maja 1951 w Chicago) – amerykańska łyżwiarka szybka, czterokrotna medalistka olimpijska i czterokrotna medalistka mistrzostw świata.
  Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.