• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carrowkeel

  Przeczytaj także...
  Sligo (irl. Contae Shligigh) – hrabstwo w zachodniej Irlandii w prowincji Connacht. Irlandzka nazwa Sligeach ma swoje źródło w liczebności muszli odnajdywanych w hrabstwie i ma swoje odzwierciedlenie również na herbie hrabstwa.Carrowmore (irl. An Cheathrú Mhór) – jedno z 4 dużych cmentarzysk megalitycznych z grobami korytarzowymi w Irlandii. Pozostałe cmentarzyska to: cmentarzysko w dolinie rzeki Boyne (Newgrange, Knowth i Dowth), Loughcrew i Carrowkeel. Carrowmore charakteryzuje się największą koncentracją grobów, chociaż tutejsze groby są mniejsze i prostsze w konstrukcji niż znane z innych irlandzkich miejsc. Cmentarzysko zajmuje obszar ponad 1 km². Część grobów stoi na prywatnych gruntach. Obecnie około 30 różnie zachowanych grobów jest rozmieszczonych wokół grobowca centralnego (nr 51). Groby zostały ponumerowane przez George’a Petriego podczas tworzenia pierwszego "Ordnance Survey of Britain and Ireland" w 1837 r. W tamtym czasie musiało istnieć więcej grobów (przynajmniej 25), a obecne luki w numeracji wskazują, że część z nich uległa zniszczeniu. System numeracji Petriego jest używany do dziś.
  Newgrange, irl. Dún Fhearghusa – jeden z największych grobów korytarzowych wzniesionych przez człowieka, należący do kompleksu zwanego Pałacem nad Boyne (irl. Brú na Bóinne ), znajdującego się w hrabstwie Meath w Irlandii. Jest najbardziej znanym ze wszystkich irlandzkich prehistorycznych miejsc.
  Dwa kopce w Carrowkeel

  Carrowkeel (irl. An Cheathrú Chaol) – megalityczny grobowiec korytarzowy, znajdujący się w hrabstwie Sligo, niedaleko miasta Boyle (Roscommon) w Irlandii.

  Grobowiec jest datowany na lata 3000 - 2000 p.n.e. Carrowkeel jest jednym z wielkiej czwórki grobowców korytarzowych w Irlandii (pozostałe trzy to Newgrange, Loughcrew i Carrowmore).

  Bibliografia[]

  Hector McDonnell: Holy Hills & Pagan Places of Ireland. Somerset: Wooden Books, 2008. ISBN 978 1 904263 62 3.

  Megalit (wielki kamień z gr. μέγας «megas» - wielki, λίθος «lithos» - kamień) – duży, nieobrobiony lub częściowo obrobiony kamień stanowiący samodzielną budowlę lub element większej budowli z takich kamieni (wykonanej bez użycia zaprawy), o charakterze kultowym, grobowym lub (prawdopodobnie) związanymi z obserwacjami astronomicznymi, wzniesiony w czasach prehistorycznych.Boyle (irl. Mainistir na Búille) – miasto w Irlandii, w północnej części hrabstwa Roscommon. Miasto leży u podnóża gór Curlew nad jeziorem Key.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona grobowca • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.
  Loughcrew (irl.: Sliabh na Caillí) – megalityczny grobowiec korytarzowy, którego powstanie datuje się na lata 3500 i 3300 p.n.e., znajdujący się niedaleko Oldcastle w hrabstwie Meath w Irlandii. Loughcrew jest jednym z czterech takich grobowców korytarzowych w Irlandii (pozostałe to Brú na Bóinne, Carrowkeel i Carrowmore).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.