• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carroll Shelby

  Przeczytaj także...
  Dodge Shadow - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1987-1994. Dostępny jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback oraz 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu używano silników R4 i V6. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 3- lub 4-biegową automatyczną bądź 5-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Neon.Dodge Viper – dwuosobowy samochód sportowy produkowany w latach 1992–2010 przez koncern Chrysler. W 2013 roku pojawiła się trzecia generacja. Jest to jeden z najszybszych samochodów USA.
  Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. Obecnie należy do włoskiego koncernu FIAT, a podział właścicielski wygląda następująco:

  Carroll Shelby (ur. 11 stycznia 1923 roku w Teksasie, zm. 10 maja 2012) – amerykański projektant samochodów sportowych oraz były kierowca wyścigowy.

  Kierowca wyścigowy[]

  Shelby obok swojego Maserati 450S

  Carroll Shelby zaczynał jako amator, wkrótce jednak zaczął zawodową karierę w zespołach Cad-Allard, Aston Martin i Maserati. Jeździł w specjalnie zmodyfikowanym, doładowanym Austin-Healey 100S, ustanawiając 16 rekordów czasowych. Uczestniczył w Mount Washington Hillclimb Auto Race w specjalnie przygotowanym roadsterze Ferrari, wygrywając nim w 1956 roku. W 1959 roku w zespole z Roy Salvadori, jadąc Aston Martin, wygrał 24 godzinny wyścig Le Mans. Od 1958 do 1959 brał również udział w ośmiu wyścigach mistrzostw świata Formuły 1.

  Dodge Daytona – przednionapędowy samochód z nadwoziem hatchback oparty na platformie G firmy Chrysler, zaprezentowany po raz pierwszy jako prototyp w 1982 roku, a produkowany w latach 1984-1993. W założeniu był to tani pojazd o sportowym wyglądzie z poprzecznie montowanym, rzędowym czterocylindrowym silnikiem 2,2 / 2,5 litra, nawiązujący nazwą i elementami stylistycznymi do modelu Dodge Charger Daytona z 1969 roku.Maserati – marka włoskich samochodów sportowych i wyścigowych. Aktualnie siedziba firmy mieści się w Modenie. W 1993 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez włoski koncern motoryzacyjny FIAT.

  Shelby wycofał się z wyścigów pod koniec 1959r z powodów zdrowotnych i otworzył szkołę dla kierowców wyścigowych oraz firmę Shelby-American.

  Konstruktor[]

  Carroll Shelby zaprojektował i budował słynne samochody "Cobra", które były zmodyfikowaną wersją nadwozia AC i używały silników Forda. Uczestniczył przy pracach nad najbardziej znanymi samochodami sportowymi na świecie takimi jak: Ford GT40, Mustang Shelby GT350 i Shelby GT500, 427 Shelby Cobra, Dodge Viper i wieloma innymi. Zaprojektował również od zera własny samochód sportowy Shelby Series 1.

  Austin-Healey 100 - sportowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Austin Motor Company w latach 1953-1959 w oparciu o model Atlantic. Dostępny był wyłącznie jako 2-drzwiowy roadster. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3- lub 4-biegową manualną skrzynię biegów. Nazwa modelu pochodziła od prędkości jaką rozwijał (ponad 100 mil na godzinę).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Za swoje osiągnięcia został zaproszony do International Motorsports Hall of Fame w 1991 roku, a rok później do Motorsports Hall of Fame of America.

  Współpraca z Dodge[]

  Na początku lat 80. Shelby rozpoczął współpracę z firmą Dodge, na prośbę prezesa Chrysler Corporation, Lee Iacocca, z którym wcześniej współpracował przy budowie Forda Mustanga. Po blisko dekadzie współpracy z Dodge został członkiem grupy budującej nowy pojazd – Dodge Viper.

  Ferrari – włoska marka samochodów sportowych. Przedsiębiorstwo założone w 1947 roku przez Enzo Ferrariego obecnie należy do koncernu Fiata. W ramach grupy Fiat znajduje się w podgrupie Ferrari Maserati, która jest niezależna konstrukcyjnie od pozostałych marek koncernu. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Maranello we Włoszech. Zdaniem miłośników marki, prawdziwe Ferrari powinno być pomalowane na czerwono. Wzięło się to ze zwyczaju założyciela, który malował swoje samochody wyścigowe na tzw. rosso corsa.Ford Mustang – amerykański samochód osobowy typu muscle car produkowany od 1964 roku. Pierwszy egzemplarz zaprezentowano 17 kwietnia 1964 roku w Nowym Jorku. Transmisja telewizyjna premiery została wyemitowana przez trzy amerykańskie stacje telewizyjne 19 kwietnia tego samego roku. Produkcję pojazdu rozpoczęto 9 marca od białego kabrioletu z czarnymi elementami wystroju, który zjechał z linii produkcyjnej w Dearborn w stanie Michigan.

  Poniższe pojazdy były modyfikowane przez Shelby'ego, nosiły jego logo, lecz sprzedawane były pod marką Dodge:

 • 1983-1984 Dodge Shelby Charger
 • 1985-1987 Dodge Charger Shelby
 • 1984-1986 Dodge Omni GLH
 • Poniższe pojazdy były budowane w oparciu o części tuningowe Carrolla Shelby, lecz sprzedawane pod marką Dodge:

 • 1986 Dodge Daytona Turbo Z C/S
 • 1987-1988 Dodge Daytona Shelby Z
 • 1988-1991 Dodge Daytona C/S
 • 1989-1991 Dodge Daytona Shelby
 • 1988-1989 Dodge Lancer Shelby
 • 1989-1990 Dodge Shadow Competition
 • 1991-1992 Dodge Spirit R/T
 • 1992-1993 Dodge Daytona IROC R/T
 • Poniższe pojazdy sprzedawane były pod marką Shelby:

  Dodge Lancer - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1955–1959 i 1961–1962. Dostępny jako 2-drzwiowy sedan i 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano silników R6. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Dart.AC Cars − angielski producent samochodów. Przedsiębiorstwo założone ponad 100 lat temu zajmuje się produkcją głównie samochodów sportowych. Największą sławę zyskało dzięki modelowi AC Cobra oraz AC Ace.
 • 1986 Shelby GLHS (zbudowany na bazie Dodge Omni GLH)
 • 1987 Shelby GLHS (zbudowany na bazie Dodge Charger Shelby)
 • 1987 Shelby Lancer (zbudowany na bazie Dodge Lancer)
 • 1987 Shelby CSX (zbudowany na bazie Dodge Shadow)
 • 1988 Shelby CSX-T (zbudowany na bazie Dodge Shadow)
 • 1989 Shelby Dakota (zbudowany na bazie Dodge Dakota)
 • 1989 Shelby CSX-VNT (zbudowany na bazie Dodge Shadow)
 • Bibliografia[]

 • Carroll Shelby
 • Linki zewnętrzne[]

 • The Shelby Dodge Pages
 • Automotive Executive of the Year Award
 • History of Shelby Automobiles up to the new GT500KR
 • The Cobra Ferrari Wars, Shelby's war vs. Enzo Ferrari Many rare, original photos along with a vast amount of information.
 • Dodge Charger (L-body) (sprzedawany także pod nazwami Plymouth Duster i Plymouth Turismo) - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1983–1987. Dostępny jako 3-drzwiowy hatchback. Następca modelu Omni 024. Do napędu używano silników R4, także z turbodoładowaniem. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 3- lub 4-biegową automatyczną bądź 5-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Shadow.Shelby Mustang GT500 – samochód na bazie Forda Mustanga zaprojektowany w latach 60 XX wieku w stylu muscle car. Była to seria samochodów, które były modyfikowane przez Carrolla Shelby i sprzedawane jako seria. Program ten był sponsorowany przez fabrykę, która z czasem przejęła produkcję zmodyfikowanych pojazdów. Obecnie za kontynuację idei, która stała za Shelby GT500, uznaje się modele Mustang Cobra.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Dodge Dakota – średniej wielkości samochód osobowy typu pick-up produkowany przez amerykańską firmę Dodge od roku 1987. Przez cały okres produkcji model dostępny jest w wersji 2- lub 4-drzwiowej. Do napędu używano wielu różnych benzynowych silników R4, V6 oraz V8. Moc przenoszona jest na oś tylną / AWD poprzez 4- lub 5-biegową automatyczną skrzynię biegów.
  Dodge Spirit - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1989–1994. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modeli: 600, Aries i Lancer. Do napędu używano silników R4 Chryslera serii K, oraz jednostki Mitsubishi w układzie V6, w tym jednostek turbodoładowanych. Moc przenoszona była tylko na oś przednią poprzez 3 lub 4 biegowe automatyczne skrzynie, bądź 5-biegowe manualne skrzynie biegów. Występował tylko w 4-drzwiowym nadwoziu sedan. Wersja wyprodukowana w 1994 roku była dostępna jako ostatni rok modelowy 1995. Został zastąpiony przez model Stratus.
  Aston Martin Lagonda Limited – brytyjski producent luksusowo-sportowych samochodów z siedzibą w Gaydon, Warwickshire, Wielka Brytania. Nazwa firmy pochodzi od wyścigu Aston Clinton Hill Climb i nazwiska jednego z założycieli, Lionel Martin.
  Roy Francesco Salvadori (ur. 12 maja 1922 w Dovercourt, zm. 3 czerwca 2012) – brytyjski kierowca wyścigowy pochodzenia włoskiego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.