• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carrie Underwood

  Przeczytaj także...
  Some Hearts (ang. Trochę serc) – debiutancki album amerykańskiej wokalistki country Carrie Underwood. Album został wydany jedynie w USA i Kanadzie 15 listopada 2005.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Carrie Marie Underwood (ur. 10 marca 1983 w Muskogee) − amerykańska wokalistka country wykonująca także muzykę popularną. Pochodzi z Checotah w stanie Oklahoma. Stała się znana po wygraniu czwartej edycji amerykańskiego Idola. Jej albumy i single pokrywały się nierzadko wielokrotną platyną, a sama artystka kilka razy została wyróżniona nagrodą Grammy.

  Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.

  Biografia[]

  Dorastała na farmie rodziców, Stephena i Carole Underwood. Ma dwie starsze siostry, Shannę i Stephanie. W dzieciństwie Carrie zagrała w Robbins Memorial Talent Show. Śpiewała też w chórze kościelnym. Związana z protestanckim kościołem do dzisiaj wykonuje muzykę chrześcijańską.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej."Just Stand Up!" (ang. Po prostu wstań!) - piosenka charytatywnej supergrupy wielu wokalistek, wykonana podczas telethonu Stand Up to Cancer.

  W 2001 zakończyła szkołę średnią w Checotah. Rozpoczęła studia w Northeastern University State w Tahlequah, gdzie skończyła z wyróżnieniem (magna laude) studia licencjackie na kierunku: komunikacja masowa i naciski w dziennikarstwie. Uczestniczyła też w licznych konkursach piękności, a w 2004 zajęła 2 miejsce w konkursie Miss NSU.

  Keith Lionel Urban (ur. 26 października 1967 w Whangarei w Nowej Zelandii) - australijski piosenkarz country, gitarzysta, zdobywca dwóch nagród Grammy, który sukcesy komercyjne odniósł głównie w Stanach Zjednoczonych.Checotah - miasto w USA, w stanie Oklahoma. 3 481 mieszkańców (2000). 10 marca 1983 roku urodziła się tam Carrie Underwood, amerykańska piosenkarka muzyki country.

  Aktualnie Carrie mieszka we Franklin, na przedmieściach Nashville w stanie Tennessee. Na przesłuchania do American Idol trafiła latem 2004. Już w drugim etapie przesłuchań była faworytką i wróżono jej wygraną w tej edycji. 25 maja 2005 Carrie wygrała 4 edycję American Idol. 15 listopada wydała swoją debiutancka płytę Some Hearts. Za album zgarnęła liczne nagrody, a najważniejsze z nich są dwie statuetki Grammy zdobyte w 2007 i jedna w 2008. Drugi album, zatytułowany Carnival Ride, ukazał się 23 października 2007. Trzeci album Play On ukazał się 3 listopada 2009.

  Franklin - miasto w USA, w stanie Tennessee, w hrabstwie Williamson. Według danych z 2006 roku miasto miało 55870 mieszkańców. Pochodzi stamtąd wokalistka Paramore, Hayley Williams i Miley Cyrus.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Carrie Underwood
  Carrie Underwood in Singapore.JPG
  Carrie Underwood 2006.jpg
  Carrie Underwood in Iraq adjust.jpg
  Carrie Underwood.jpg
  CarrieUnderwood10302008.jpg
  CarrieUnderwoodACM10.jpg
  CarrieUnderwoodApr10.jpg
  CarrieUnderwoodAtTheWorldArena.jpg
  CarrieUnderwoodNov09.jpg
  Cu2.jpg
  Hires 9carrie1.jpg
  Hires 9carrie2.jpg
  KatieCookCarrieUnderwoodApr10.jpg
  National Anthem at Super Bowl XLIV.JPG

  American Idol[]

  Występy i oceny[]

  Filmografia[]

  Nagrody[]

  2005[]

  2006[]

  2007[]

  2008[]

  2009[]

  2010[]

  2011[]

  Dyskografia[]

  Albumy[]

 • Some Hearts (2005)
 • Carnival Ride (2007)
 • Play On (2009)
 • Blown Away(2012)
 • Storyteller (2015)
 • Single[]

  Single promocyjne[]

 • "I'll Stand by You"
 • "Praying for Time"
 • "Just Stand Up!"
 • "Home Sweet Home"
 • Trasy koncertowe[]

 • 2005: American Idols LIVE! Tour 2005
 • 2006: Carrie Underwood: Live 2006
 • 2008: Love, Pain and the Whole Crazy Carnival Ride Tour (z Keith Urban)
 • 2008: Carnival Ride Tour
 • 2010: Play On Tour
 • 2012: The Blown Away Tour
 • Przypisy

  1. Heather Phares: Carrie Underwood Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-08-01].
  2. Nashville megachurch (and Carrie Underwood's church) declares full acceptance of LGBT people. Glaad. [dostęp 2015-07-23].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona artystki
 • Carrie Underwood na IMDB.com
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Muzyka chrześcijańska - kierunek muzyczny, nawiązujący w warstwie tekstowej do symboliki, wydarzeń i postaci występujących w religiach chrześcijańskich. Organizowane są festiwale muzyki chrześcijańskiej np. w Toruniu, Piotrkowie Trybunalskim, Lęborku, Tucholi, Trójmieście i wielu innych miejscowościach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  American Idol (w 2002 podtytuł: The Search for a Superstar) — amerykański program telewizyjny typu reality i talent show. Jest adaptacją brytyjskiego Pop Idol, który został stworzony w 2001 roku przez Simona Fullera, a później pojawił się w regionalnych wersjach w ponad stu państwach na świecie. Kolejne edycje American Idola są produkowane od 2002 nieprzerwanie do dziś, a każdego kolejnego roku pojawia się następna. Od pierwszego odcinka, którego premiera odbyła się 11 czerwca 2002, emisją programu zajmuje się amerykańska stacja telewizyjna Fox. Pierwsza edycja odbyła się między czerwcem a wrześniem, a wszystkie kolejne między styczniem a majem. Obecnie odcinki nadawane są w środowe i czwartkowe wieczory.
  Carnival Ride – drugi album piosenkarki popowej Carrie Underwood wydany w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym singlem z płyty był So Small wydany 14 sierpnia 2007.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.