• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carolyn Shoemaker

  Przeczytaj także...
  Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.

  Carolyn Jean Spellmann Shoemaker (ur. 24 czerwca 1929) – amerykańska astronom. Zajęła się astronomią w wieku 51 lat, po wychowaniu trojga dzieci.

  Odkryła 376 asteroid (159 samodzielnie oraz 217 wspólnie z innymi astronomami), a także 32 komety (jest to obecnie rekord: największej liczby komet odkrytych przez pojedynczą osobę). Najsłynniejsza z nich to odkryta 24 marca 1993, wraz z mężem Eugene’em Shoemakerem i Davidem Levym, kometa Shoemaker-Levy 9.

  David H. Levy (ur. 22 maja 1948 r. w Montrealu) – kanadyjski astronom-amator i popularyzator nauki, najbardziej znany jako współodkrywca komety Shoemaker-Levy 9, która w 1994 roku zderzyła się z Jowiszem.Obserwatorium Palomar (ang. Palomar Observatory) – prywatne obserwatorium astronomiczne znajdujące się na górze Palomar na wysokości 1700 m n.p.m. w Hrabstwie San Diego w Kalifornii, 140 km na południowy wschód od Mount Wilson Observatory. Obserwatorium Palomar jest zarządzane przez California Institute of Technology (Caltech). Badania w obserwatorium są prowadzone przez Caltech i jej partnerów naukowych Jet Propulsion Laboratory i Cornell University.

  Rozpoczęła karierę astronoma w roku 1980, szukając planetoid i komet o orbitach przecinających orbitę Ziemi w obserwatorium CaltechObserwatorium Palomar (korzysta z szerokokątnego teleskopu Schmidta o średnicy 46 cm). Uzyskała doktorat honoris causa Northern Arizona University (Flagstaff, Arizona). W 1996 otrzymała od NASA ‘Exceptional Scientific Achievement Medal’ (medal za wyjątkowe osiągnięcia naukowe). W roku 1998, razem z mężem, została uhonorowana medalem Jamesa Craiga Watsona.

  Uniwersytet Północnej Arizony (Northern Arizona University, w skrócie NAU) – amerykański publiczny uniwersytet z siedzibą w Flagstaff w stanie Arizona. Posiada 39 kampusów rozlokowanych w całym stanie, w których kształci się ok. 25 000 studentów.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Przypisy

  1. Minor Planet Discoverers (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2016-06-22. [dostęp 2016-08-02].

  Linki zewnętrzne[]

 • Mary G. Chapman: Carolyn Shoemaker (ang.). W: USGS Astrogeology Science Center [on-line]. 2002-05-17. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-09)].
 • Teleskop Schmidta (zwany również kamerą Schmidta) – typ astronomicznego teleskopu optycznego zaprojektowany i skonstruowany po raz pierwszy w 1930 roku przez estońskiego optyka Bernharda Schmidta pracującego w obserwatorium Hamburg-Bergedorf w Bergedorfie.Flagstaff – miasto w USA, w północnej części stanu Arizona, na wysokości 2100 metrów. Około 58,2 tys. mieszkańców. Leży w hrabstwie Coconino, u podnóża gór San Francisco o najwyższym łańcuchu górskim w stanie Arizona. Humphreys Peak jest najwyższym punktem w Arizonie (3850 m n.p.m.), leżącym około 16 km na północ od miasta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Medal Jamesa Craiga Watsona został ustanowiony z woli amerykańsko-kanadyjskiego astronoma Jamesa Craiga Watsona i jest przyznawany przez US National Academy of Sciences za wybitny wkład do astronomii.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Kalifornijski Instytut Technologiczny(ang. California Institute of Technology, skrót Caltech) – jedna z najlepszych prywatnych uczelni w Stanach Zjednoczonych, położona w Pasadenie w Kalifornii na przedmieściach Los Angeles.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.