Carnegie Mellon University

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Carnegie Mellon University (Uniwersytet Carnegiego i Mellonów) – amerykański uniwersytet niepubliczny w Pittsburghu.

Clifford Glenwood Shull (ur. 23 września 1915 w Pittsburghu, zm. 31 marca 2001 w Medford) - amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla.Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji.

Historia[ | edytuj kod]

Hamerschlag Hall, jeden z budynków Carnegie Mellon College of Engineering

W roku 1900 Andrew Carnegie założył zespół szkół o profilu technicznym, które w 1912 przekształciły się w Carnegie Institute of Technology. W 1967 został on połączony z Mellon Institute of Industrial Research i nowej jednostce nadano obecną nazwę (pochodzi ona od nazwisk fundatorów obu części składowych – odpowiednio Andrew Carnegiego oraz braci Andrew Mellona i Richarda Mellona).

Otto Stern (ur. 17 lutego 1888 w Żorach (wówczas Sohrau), zm. 17 sierpnia 1969 w Berkeley) – niemiecki fizyk, laureat Nagrody Nobla.John Forbes Nash Jr (ur. 13 czerwca 1928 w Bluefield w Wirginii, zm. 23 maja 2015 w New Jersey) – amerykański matematyk i ekonomista.

Uniwersytet składa się z siedmiu szkół i college’ów:

 • Carnegie Institute of Technology
 • College of Fine Arts
 • College of Humanities and Social Sciences
 • Mellon College of Science
 • Tepper School of Business
 • School of Computer Science
 • H. John Heinz III School of Public Policy and Management


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Franco Modigliani (ur. 18 czerwca 1918 w Rzymie, zm. 25 września 2003 w Cambridge w stanie Massachusetts) – amerykański ekonomista pochodzenia włoskiego, którego dorobek naukowy został uhonorowany Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1985 roku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Finn Erling Kydland (ur. 1 grudnia 1943 w Ålgård koło Stavanger) – norweski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2004 roku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  John Lewis Hall (ur. 21 sierpnia 1934 w Denver) – amerykański fizyk, wykładowca University of Colorado. W 2005 roku został uhonorowany, wspólnie z Theodorem Hänschem, Nagrodą Nobla z fizyki za wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej. Obaj dostali wspólnie połowę nagrody, drugą połowę otrzymał Roy Glauber.

  Reklama