• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carmen Basilio

  Przeczytaj także...
  Sugar Ray Robinson właśc. Walker Smith Jr. (ur. 3 maja 1921 w Ailey, zm. 12 kwietnia 1989 w Los Angeles) − amerykański bokser. Zawodowy mistrz świata w wadze półśredniej i pięciokrotny mistrz świata w wadze średniej. Uznawany przez wielu historyków boksu, dziennikarzy, trenerów, jak i innych pięściarzy za najwybitniejszego boksera w historii. w 1991 roku został wprowadzony do Międzynarodowej Galerii Sław Boksu.Rochester – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, nad jeziorem Ontario i rzeką Genesee pomiędzy Buffalo i Syracuse. Miasto ma 219 773 mieszkańców, obszar metropolitalny 1,04 mln mieszkańców (dane z 2000 roku).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Carmen Basilio (ur. 2 kwietnia 1927 w Canastota w stanie Nowy Jork, zm. 7 listopada 2012 w Rochester w stanie Nowy Jork) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii półśredniej i średniej.

  Rozpoczął zawodową karierę bokserską w 1948, walcząc w wadze półśredniej. W 1950 wygrał z byłym mistrzem świata wagi lekkiej Lewem Jenkinsem. W 1952 pokonał go Billy Graham. W 1953 wygrał z innym byłym mistrzem świata wagi lekkiej Ike'em Williamsem oraz wygrał i zremisował z Billym Grahamem. 18 września 1953 w Syracuse Basilio po raz pierwszy walczył o tytuł światowy, ale przegrał z broniącym tytułu w wadze półśredniej Kidem Gavilanem po 15 rundach na punkty.

  Verlin Elmer Jenkins znany jako Lew Jenkins (ur. 4 grudnia 1916 w Milburn w Teksasie, zm. 30 października 1981 w Oakland w Kalifornii) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii lekkiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  10 czerwca 1955 w Syracuse Basilio został zawodowym mistrzem świata wagi półśredniej po wygranej z obrońcą tytułu Tonym DeMarco przez techniczny nokaut w 12. rundzie. W walce rewanżowej w Bostonie 30 listopada tego roku ponownie zwyciężył DeMarco przez techniczny nokaut w 12. rundzie. 14 marca 1956 w Chicago Basilio stracił tytuł po porażce na punkty w 15 rundach z Johnnym Saxtonem, ale go odzyskał w rewanżu nokautując Saxtona 12 września tego roku w Syracuse. 22 lutego 1957 w Cleveland znokautował Saxtona w 2. rundzie.

  Gene Fullmer (ur. 21 lipca 1931 w West Jordan) – amerykański bokser, były mistrz świata wagi średniej, uważany za jednego z najwspanialszych mistrzów tej kategorii.Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.

  Basilio zdobył tytuł mistrza świata wagi średniej 23 września 1957 w Nowym Jorku, wygrywając niejednogłośnie po 15 rundach na punkty z broniącym pasa Sugar Rayem Robinsonem, wobec czego musiał zrezygnować z tytułu w wadze półśredniej. Przegrał z Robinsonem w walce rewanżowej 15 marca 1958 w Chicago, również niejednogłośnie po 15 rundach. Próbował jeszcze odzyskać tytuł w wadze średniej, ale pokonali go Gene Fullmer (dwukrotnie: 28 sierpnia 1959 w San Francisco i 29 czerwca 1960 w Salt Lake City) oraz Paul Pender (22 kwietnia 1961 w Bostonie). Po porażce z Penderem Basilio zakończył karierę bokserską.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Tony DeMarco (ur. 14 stycznia 1932 w Bostonie) – amerykański bokser, były zawodowy mistrz świata kategorii półśredniej.

  Trenerem Carmena Basilio był Angelo Dundee.

  W 1969 Basilio został wybrany do The Ring Boxing Hall of Fame. W 1990 w Canastota powstał International Boxing Hall of Fame, który umieszczono w tym mieście właśnie dla uczczenia Carmena Basilio i jego bratanka Billy'ego Backusa. Basilio został wybrany do tej galerii sławy w 1990 (podobnie jak wielu dotychczasowych członków The Ring Boxing Hall of Fame).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ben Dobbin, Carmen Basilio, tough boxing champ of 1950s, dies at 85, articles.washingtonpost.com, 8 listopada 2012 [dostęp 2013-06-04] (ang.).
 • Richard Goldstein, Carmen Basilio Dies at 85; Took Title From Robinson, nytimes.com, 7 listopada 2012 [dostęp 2013-06-04] (ang.).
 • John Rawling, Carmen Basilio obituary, guardian.co.uk, 9 listopada 2012 [dostęp 2013-06-04] (ang.).
 • Steve Bunce, Carmen Basilio: Boxer who beat Sugar Ray Robinson for a world title, independent.co.uk, 13 listopada 2012 [dostęp 2013-06-04] (ang.).
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Carmen Basilio (the "Upstate Onion Farmer"), The Cyber Boxing Zone Encyclopedia [dostęp 2012-11-09] (ang.).
 • Wykaz walk zawodowych Basilio, boxrec.com [dostęp 2012-11-09] (ang.).
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Isiah „Ike” Williams (ur. 2 sierpnia 1923 w Brunswick w stanie Georgia, zm. 5 września 1994 w Los Angeles) – amerykański bokser, zawodowy mistrz świata kategorii lekkiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Syracuse – miasto w stanie Nowy Jork w USA założone w 1820 roku. Nazwa Syracuse pochodzi od miasta Syrakuzy we Włoszech. Obydwa miasta niegdyś miały wielkie kopalnie soli. 7,4 km na północny wschód od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Syracuse Hancock.
  Angelo Dundee właśc. Angelo Merena (ur. 30 sierpnia 1921 w Filadelfii, zm. 1 lutego 2012 w Tampa) – amerykański trener bokserski, prowadził piętnastu mistrzów świata.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Nokaut (ang. knockout; skrót KO) – w niektórych sportach walki, takich jak boks, kickboxing, boks tajski, wyeliminowanie przeciwnika poprzez spowodowanie jego niezdolności do podjęcia dalszej walki w określonym czasie, najczęściej z powodu utraty przytomności, zamroczenia, wyczerpania, bądź kontuzji. Zwykle jest to czas dziesięciu sekund, odliczany przez sędziego ringowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.866 sek.