• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carlos Sastre

  Przeczytaj także...
  Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  Ivan Basso (ur. 26 listopada 1977 w Gallarate) – włoski kolarz szosowy, zawodnik grupy UCI ProTour Cannondale, dwukrotny zwycięzca Giro d’Italia.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Carlos Sastre Candil (ur. 22 kwietnia 1975 w Leganés) – były hiszpański kolarz szosowy.

  Tinkoff (Kod UCI: TNK) – rosyjska drużyna kolarska, której założycielem i wieloletnim dyrektorem generalnym był kontrowersyjny zwycięzca Tour de France 1996, duński kolarz Bjarne Riis. 2 grudnia 2013 roku Riis sprzedał drużynę wraz z licencją WorldTour rosyjskiemu przedsiębiorcy Olegowi Tińkowowi.Leganés – miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Madryt, 11 km na południe od Madrytu. W 2007 liczyło 182 431 mieszkańców.

  Profesjonalną karierę rozpoczął w 1997 r. Jego pierwszą drużyną była grupa ONCE. W 2002 r. przyszedł do duńskiej drużyny Team CSC. Sastre specjalizuje się w wyścigach wieloetapowych, gdzie regularnie plasuje się w czołowej dziesiątce. Jego największym sukcesem jest wygranie 27 lipca 2008 roku prestiżowego wyścigu kolarskiego Tour de France.

  Lance Armstrong (ur. 18 września 1971 w Plano w Teksasie) – amerykański kolarz szosowy, olimpijczyk, mistrz świata ze startu wspólnego w 1993 roku.22 kwietnia jest 112. (w latach przestępnych 113.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni.

  Karierę zaczynał w 1997 roku w hiszpańskiej drużynie ONCE. Swój pierwszy ważny sukces odniósł w 2000 roku, kiedy to zajął 8 miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a España oraz zdobył koszulkę dla najlepszego górala wyścigu.

  W 2002 roku Sastre przeniósł się do ekipy Team CSC. Miał być liderem drużyny na Vuelta a España. Podczas Tour de France 2002 zaprezentował najlepszą formę spośród kolarzy swojej nowej drużyny i zajął ostatecznie wysokie 10 miejsce w klasyfikacji generalnej. Do zwycięzcy wyścigu Amerykanina Lance’a Armstronga stracił 19 minut.

  Cadel Lee Evans (ur. 14 lutego 1977 w Katherine) – australijski kolarz szosowy i górski, złoty medalista szosowych mistrzostw świata, zwycięzca UCI ProTour oraz pierwszy zwycięzca Tour de France (2011) pochodzący z Australii.Roberto Heras Hernández (ur. 1 lutego 1974 w Bejar, Hiszpania) – jeden z najbardziej utytułowanych kolarzy szosowych.

  W czasie Tour de France 2003 Sastre odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze na francuskim wyścigu. Miało to miejsce podczas 13 etapu z metą na Plateau de Bonascre. W klasyfikacji generalnej znów znalazł się w czołowej dziesiątce, mimo tego, iż liderem drużyny nie był on, a Amerykanin Tyler Hamilton, który zajął 4 miejsce.

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Tour de France 2008 był 95. edycją tego wyścigu. Rozpoczął się 5 lipca w Brest, a zakończył się 27 lipca w Paryżu. Pierwsze 3 etapy rozpoczęły się w Bretanii. Trasa prowadziła również po Włoszech, w 15. i 16. etapie.

  W 2004 roku znów znalazł się w czołówce Wielkiej Pętli. Tym razem ukończył cały wyścig na 8. pozycji. Dobrą formę zaprezentował też podczas Vuelta a España, gdzie wywalczył 6. miejsce.

  W kolejnym sezonie podobnie jak przed rokiem Sastre miał za zadanie być pomocnikiem Ivana Basso podczas Tour de France. Ze swoich obowiązków wywiązywał się dobrze, bo Basso zajął drugie miejsce w generalnej klasyfikacji. Hiszpan zaś zanotował pewien regres w stosunku do swoich wyników z ostatnich lat i zajął dopiero 21. lokatę. Na hiszpańską Vueltę pojechał natomiast w roli lidera Team CSC i pierwotnie zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Lecz po tym, jak na stosowaniu dopingu przyłapano jego rodaka – Roberto Herasa, Sastre został ogłoszony drugim kolarzem Vuelta a España 2005.

  Sastre w tymże roku przejechał wszystkie trzy największe wyścigi kolarskie – Giro d’Italia, Tour de France oraz Vuelta a España. Podczas włoskiego wyścigu Hiszpan zajął odległe 43. miejsce, z ogromną przewagą wygrał cały wyścig jego kolega z drużyny Ivan Basso.

  W roku 2008 odniósł kolejny znaczący triumf w swojej karierze, wygrywając „królewski” etap do L’Alpe d’Huez podczas Tour de France. Uzyskał wtedy sporą przewagę nad pozostałymi zawodnikami w klasyfikacji generalnej i został zwycięzcą całego Tour, wyprzedzając o 58 sekund Cadela Evansa.

  w 2011 roku zakończył sportową karierę.

  Wyniki w Grand Tourach[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Carlosa Sastre
 • Profil zawodnika na stronie www.trap-friis.dk
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Carlos Sastre biography, browsebiography.com [dostęp 2020-09-25] (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.