• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carlos Manuel de Céspedes y Quesada

  Przeczytaj także...
  Carlos Manuel de Céspedes del Castillo (urodzony 18 kwietnia 1819 r. w Bayamo w prowincji Oriente; zmarł w lutym 1874 r. w San Lorenzo) – kubański plantator, który zasłynął dzięki darowaniu wolności swoim niewolnikom i ogłoszeniu deklaracji niepodległości Kuby w roku 1868. Wydarzenie to zapoczątkowało wojnę dziesięcioletnią.Gerardo Machado y Morales (ur. 28 września 1871, zm. 29 marca 1939) – kubański polityk, bohater wojny o niepodległość z Hiszpanią, później dyktator i prezydent Kuby.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Carlos Manuel de Céspedes y Quesada (ur. w 1871, zm. w 1939) – prezydent tymczasowego rządu kubańskiego po obaleniu Gerardo Machado y Moralesa w 1933, odsunięty od władzy przez Fulgencio Batistę. Syn Carlosa Manuela de Céspedesa (kubańskiego działacza niepodległościowego) i jego drugiej żony.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Brał udział w wojnie o niepodległość. W latach 20. sprawował urząd ministra spraw zagranicznych. Pracował w dyplomacji (m.in. jako ambasador Kuby w Stanach Zjednoczonych i w Hiszpanii).
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.