• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carlos Castillo Armas

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  Pułkownik Carlos Castillo Armas (ur. 4 listopada 1914 w Escuintla, zm. 26 lipca 1957 w Gwatemali) – prezydent Gwatemali od 8 lipca 1954 aż do śmierci.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodzony w należącym do ojca majątku ziemskim Santa Lucía Cotzumalguapa. Ukończył Gwatemalską Akademię Wojskową, przez jakiś czas przebywał w amerykańskiej bazie wojskowej Fort Leavenworth. W 1944 uczestniczył w obaleniu dyktatora Jorge Ubico i jego następcy, generała Federico Ponce. Podczas sprawowania władzy przez Juana Jose Arevalo (prezydenta w latach 1945–1951) Armas stał się przeciwnikiem liberalnego kursu w życiu politycznym oraz reform społecznych przez co zaangażował się w liczne próby obalenia legalnych władz. Zamieszany w kolejny spisek na krótko przed wyborami prezydenckimi został aresztowany w 1951, a następnie zbiegł z więzienia i schronił się na terenie Hondurasu.

  Jorge Ubico y Castañeda (ur. 10 listopada 1878 w Gwatemali, zm. 14 czerwca 1946 w Nowym Orleanie) – gwatemalski generał i polityk, dyktator w latach 1931-1944.Generał Juan Federico Ponce Vaides (ur. 1889 - zm.1956), prezydent Gwatemali od 4 lipca do 20 października 1944, bliski współpracownik i następca dyktatora Jorge Ubico.
   Osobny artykuł: zamach stanu w Gwatemali.

  Od 1951 do 1954 występował przeciwko reformatorskim rządom prezydenta (rewolucja gwatemalska) Jacobo Arbenza Guzmána biorąc udział m.in. w tajnych planach CIA jak „operacja PBFORTUNE”. 27 czerwca 1954 w wyniku zorganizowanego przez CIA zamachu stanu („operacja PBSUCCESS”) został zmuszony do ustąpienia z urzędu prezydent Jacobo Arbenz Guzmán. Kilka dni później jego następcą ogłoszono powracającego z Hondurasu Armasa.

  Escuintla – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Escuintla. W skład departamentu wchodzi 13 gmin (municipios). Departament graniczy na zachodzie z departamentem Suchitepéquez, na północy z departamentami Chimaltenango, Sacatepéquez i Gwatemala na wschodzie z departamentem Santa Rosa, natomiast południową granicę stanowi wybrzeże Pacyfiku.Pułkownik Jacobo Árbenz Guzmán (14 września 1913 – 27 stycznia 1971), prezydent Gwatemali od 1951, obalony w 1954 w wyniku zamachu stanu wspieranego przez CIA (Operation PBSUCCESS) i zastąpiony przez wojskową juntę pod przywództwem pułkownika Carlosa Castillo Armasa.

  Jako prezydent Carlos Castillo Armas zajął się głównie niwelowaniem skutków decyzji podjętych przez poprzedników. Cofnął postępową reformę gruntów wprowadzoną przez poprzednie administracje i zwrócił zajęte przez rząd dobra w ręce United Fruit Company. Z inspiracji CIA powołał paraterrorystyczny Narodowy Komitet Obrony Przed Komunizmem, zdelegalizował wiele partii politycznych, reaktywował zlikwidowaną po obaleniu Ubico tajną policję. W 1955 prezydent podjął decyzję o odsunięciu w czasie przewidzianych na następny rok wyborów prezydenckich, dodatkowo wprowadził przepis w myśl którego jedynie jego macierzyste ugrupowanie, Narodowy Ruch Wyzwolenia miało prawo zgłaszać kandydatów na urząd prezydenta. W 1956 wprowadził nową konstytucję gwarantującą mu kolejną czteroletnią kadencję. W 1955 amerykański wiceprezydent Richard Nixon powiedział o Armasie: Prezydent Castillo Armas (...) przez dwa lata zrobił więcej dla ludzi niż komuniści przez dziesięć lat

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  26 lipca 1957 prezydent Carlos Castillo Armas został zastrzelony przez członka ochrony pałacowej, Romeo Vásqueza Sáncheza, do dziś nie wiadomo, kto tak naprawdę stał za zamachem. Vasquez natychmiast popełnił samobójstwo, po czym oficjalnie został uznany za komunistę. Następca Armasa został Luis Arturo González López.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Zamach stanu w Gwatemali w 1954 roku – wojskowy pucz zorganizowany przez Stany Zjednoczone Ameryki mający na celu zakończenie reform okresu rewolucji gwatemalskiej i obalenie demokratycznie wybranego prezydenta Jacoba Arbenza Guzmána.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bulmer-Thomas, Victor (1987). The Political Economy of Central America since 1920. Cambridge: Cambridge University Press. s. 142. ​ISBN 978-0-521-34284-1​.
  2. Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, wyd. Politeja, Warszawa 2000, s. 99.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, wyd. Politeja, Warszawa 2000, s. 98–99
 • Fort Leavenworth – baza United States Army znajdująca się w hrabstwie Leavenworth w stanie Kansas na północnym wschodzie tego stanu. Jest to najstarszy fort/baza US Army na zachód od Waszyngtonu, użytkowany bez przerwy od ponad 180 lat. Fort Leavenworth był w przeszłości nazywany „intelektualnym ośrodkiem Armii”.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rewolucja gwatemalska – okres w historii Gwatemali między powstaniem które obaliło dyktatora Juan Federico Ponce Vaides w 1944 roku a zaaranżowanym przez Stany Zjednoczone zamachem stanu w 1954 roku. Okres rewolucji był jedynym krótkim epizodem demokracji w Gwatemali od 1930 roku do zakończenia wojny domowej w 1996 roku. Reforma rolna przeprowadzona w tych latach wywarła wielki wpływ na całą Amerykę Łacińską.
  Juan José Arévalo Bermejo (ur. 10 września 1904, zm. październik 1990) – pierwszy reformatorski prezydent Gwatemali rządzący (od 15 marca 1945 do 15 marca 1951) po okresie władzy junty wojskowej, współtwórca gwatemalskiej konstytucji, profesor filozofii, pedagog.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Richard Milhous Nixon (ur. 9 stycznia 1913 w Yorba Linda, zm. 22 kwietnia 1994 w Nowym Jorku) – jeden z bardziej znaczących amerykańskich polityków XX wieku. 37. prezydent Stanów Zjednoczonych, wcześniej 36. wiceprezydent. Był jedynym jak dotąd prezydentem, który ustąpił ze stanowiska przed końcem kadencji.
  United Fruit Company (1899-1970) – amerykańska korporacja działająca na rynku handlu owocami tropikalnymi (głównie bananami i ananasami). Wywodzi się z niej działająca do dziś firma Chiquita Brands International.
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.