• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carlisle

  Przeczytaj także...
  Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie kto był pierwszym władcą Anglii, gdyż kolejni władcy Wessexu, powiększali swoje wpływy i umacniali pozycję wśród państw heptarchii. W histografii jako pierwsi najczęściej wymieniani są:Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Lancaster – miasto w hrabstwie Lancashire, w dystrykcie Lancaster, w północno-zachodniej Anglii, liczba ludności wynosi 45 952 (2001).

  Carlislemiasto (city) w Wielkiej Brytanii w Anglii w hrabstwie Kumbria, w dystrykcie Carlisle, nad rzeką Eden, położone ok. 16 km od granicy Szkocji, ok. 90 km na zachód od Newcastle upon Tyne, ok. 115 km na północ od Lancaster i ok. 145 km na południe od Glasgow.

  Newcastle upon Tyne – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) nad rzeką Tyne, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego w hrabstwie metropolitalnym Tyne and Wear.Carlisle – stacja kolejowa w Carlisle, w Anglii. Stacja posiada 5 peronów i obsługuje rocznie 1,47 mln pasażerów rocznie.

  Według danych z 2001 miasto liczyło 71 773 mieszkańców.

  Miasto jest węzłem drogowym (autostrada M6, droga: A7, A69, A595 i A689) i kolejowym (stacja Carlisle), funkcjonuje tu również regionalne lotnisko (Carlisle Lake District Airport). Ośrodek przemysłu spożywczego.

  Historia[ | edytuj kod]

  W okresie Cesarstwa Rzymskiego była to osada, w pobliżu obozu warownego na linii Muru Hadriana.

  Castrum Romanum (łacina), częściej w gramatycznej liczbie mnogiej: castra Romana (obóz rzymski) lub castra Romanorum (obóz Rzymian) – warowny obóz rzymski wznoszony przez legionistów według ściśle określonego planu, przeważnie na wzniesieniu w pobliżu wody i lasu, na terenie umożliwiającym szybkie rozwinięcie szyków; kwadratowy lub prostokątny, otoczony zawsze fosą i wałem (agger), często też murem lub palisadą (vallum), z czterema bramami. Paul Huntington (ur. 17 września 1987 roku w Carlisle) – angielski piłkarz występujący na pozycji środkowego obrońcy w Preston North End.

  Budowę zamku w Carlisle w 1092 przypisuje się królowi AngliiWilhelmowi II Rudemu.

  Pod koniec XVIII wieku miasto stało się głównym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w północnej Anglii.

  Urodzeni w Carlisle[ | edytuj kod]

 • Bob Spottiswood (1887) – piłkarz;
 • Freda Dowie (1928) – aktorka;
 • Gordon Adam (1932) – polityk;
 • Richard Fletcher-Vane (1951) – polityk;
 • Roxanne Pallett (1982) – aktorka;
 • Paul Huntington (1987) – piłkarz;
 • Alex MacDowall (1991) – kierowca wyścigowy.
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

  Miasta partnerskie:

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
 • Niemcy Flensburg;
 • Polska Słupsk.
 • Polonia[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Polonia w Wielkiej Brytanii.

  W mieście działa Polska Szkoła Sobotnia.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Ratusz

 • Katedra

 • Zamek

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  2. Carlisle England, United Kingdom, Encyclopedia Britannica [dostęp 2019-04-09] (ang.).
  3. town-twinning, www.carlisle.gov.uk [dostęp 2019-04-09].
  4. Baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2018-08-12].
  Przemysł spożywczy - dział gospodarki, który zajmuje się wytwarzaniem produktów i półproduktów przeznaczonych do spożycia takich jak mięsne, mleczne czyli nabiałowe, pieczywo, cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe i wiele innych.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Gordon Johnston Adam (ur. 28 marca 1934 w Carlisle) – brytyjski polityk, inżynier, od 1979 do 1999 i od 2000 do 2004 deputowany do Parlamentu Europejskiego pięciu kadencji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  William Richard Fletcher-Vane, 2. baron Inglewood (ur. 31 lipca 1951 w Carlisle w Kumbrii) – brytyjski polityk, członek Izby Lordów, poseł do Parlamentu Europejskiego III i V kadencji.
  Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.
  Polonia w Wielkiej Brytanii – społeczność narodowości polskiej zamieszkująca terytorium Wielkiej Brytanii. W 2015 roku liczbę Polonii mieszkającej na terenie Wielkiej Brytanii oszacowano na 853 000. Największe ośrodki emigracji to: Londyn, Manchester, Birmingham, Bradford, Edynburg oraz Glasgow.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.787 sek.