• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carlingford Lough  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Irlandia – trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie. Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.Fiord – rodzaj głębokiej zatoki, mocno wcinającej się w głąb lądu, często rozgałęzionej, z charakterystycznymi stromymi brzegami, powstałej przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych.

  Carlingford Lough (irl. Loch Cairlinn, ulster scots Carlinford Loch lub Cairlinfurd Loch) – fiord o charakterze polodowcowym na zachodzie wyspy Irlandii. Stanowi część granicy między Irlandią Północną na północy a Irlandią na południu. Na północnym brzegu znajduje się hrabstwo Down, a na jego południowym brzegu znajduje się hrabstwo Louth. Historycznie nazywany był Cuan Snámh-Aighneach, Snámh-Aighneach lub Cuan Cairlinne w języku irlandzkim. Starsza angielska nazwa to Nury (Newry) Bay.

  Cooley Peninsula (z irl. Cuaille, dawniej Cuailghe) – pagórkowaty półwysep w hrabstwie Louth, w północno-wschodniej Irlandii. Znajdują się na nim Cooley Mountains sięgające 588 m n.p.m. (szczyt Slieve Foy). Od północy półwysep oblewają wody Carlingford Lough, od południa zaś – Dundalk Bay. Wokół półwyspu biegnie droga R173.Największymi miejscowościami na Cooley Peninsula są Omeath, Carlingford i Greenore.Omeath (irl. Ó Méith) – miejscowość w hrabstwie Louth w Irlandii położona przy granicy z Irlandią Północną. Wieś leży około 8 km od Newry.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Newry River i Newry Canal łączą zatokę z pobliskim miastem Newry. Jest jedynym polodowcowym fiordem w Irlandii obok Lough Swilly i Killary Harbour.

  Na północnym wybrzeżu, w hrabstwie Down, znajdują się nadmorskie miasta Warrenpoint i Rostrevor położone u podnóży gór Mourne. Na południowym wybrzeżu, w hrabstwie Louth położone są miejscowości Omeath, Carlingford i Greenore. Miejscowości te znajdują się na półwyspie Cooley Peninsula, pomiędzy wybrzeżem zatoki a pasmem Cooley Mountains.

  Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).Rybitwa rzeczna, rybitwa zwyczajna (Sterna hirundo) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny mew (Laridae). Zamieszkuje większość Eurazji i Ameryki Północnej oraz północną i północno-zachodnią Afrykę. Wędrowna, przeloty w IV - V i VII - IX. Zimuje w Afryce.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Warrenpoint (irl. an Phointe) - miasto w Wielkiej Brytanii (Irlandia Północna; w Hrabstwie Down). Według danych szacunkowych na rok 2010 liczy 8 758 mieszkańców.
  Connolly Station (irl Stáisiún Uí Chonghaile) – jedna z głównych stacji kolejowych Dublina i zarazem Irlandii. Stacja została otwarta w 1844.
  Bar (pot. knajpa) – lokal gastronomiczny, w którym konsumuje się zamówione wcześniej napoje alkoholowe, głównie piwa oraz drinki i wódkę. Większość barów jako popularne miejsce spotkań i zabaw towarzyskich otwierana jest późnym wieczorem i zamykana w godzinach wczesnoporannych, niektóre czynne są już od godzin przedpołudniowych. Zamówienie polega na prostym wyborze napojów, lub proponowanym przez fachową obsługę (barmana) w zależności od mody lub upodobań. Bar może być również popularnym miejscem do spotkania w czasie wyjścia do miasta w ciągu dnia. Wiele barów w godzinach nocnych zamienia się dla gości w kluby muzyczne, modne dyskoteki lub miejsca innych rozrywek jak gry bilardowe czy dart.
  Statek pasażerski – statek przeznaczony do przewozu osób. Statkami pasażerskimi mogą być także statki zarabiające przede wszystkim przewozem towarów. Już w 1948 r. w przepisach Konwencji Londyńskiej określono, że statkiem pasażerskim jest każdy statek handlowy zabierający na pokład i mający miejsca kabinowe dla ponad 12 pasażerów. Przez następne lata utarł się podział na statki pasażerskie zabierające powyżej 100 pasażerów oraz pasażersko-towarowe mogące pomieścić od 12 do 100 osób. Coraz bardziej upowszechniała się żegluga promowa, pojawiły się też nowe typy statków np. poduszkowce, szybkie statki pasażerskie (tzw. HSC). Sam czas podróży zaczął się skracać i statkami pasażerskimi już są dzisiaj statki zabierające na pokład, a nie do kabin 12 pasażerów.
  Newry (irl. Iúr Cinn Trá lub An tIúr) – miasto w Wielkiej Brytanii (Irlandia Północna, hrabstwo Down i hrabstwo Armagh) o statusie city (uzyskanym w 2002). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 28 146 mieszkańców.
  Scots (lallans, lowland scots) – język zachodniogermański (rodzina indoeuropejska), którym posługuje się prawdopodobnie około 1,5 mln mieszkańców Szkocji.
  Louth (wym. [ˈlaʊð]; irl. Contae Lú) – hrabstwo na wschodnim wybrzeżu Irlandii. Hrabstwo to jest najmniejszym z hrabstw irlandzkich. Bierze ono nazwę od wioski Louth (irl. Lughbhadh, odnoszące się do celtyckiego boga Lugh). Większość populacji hrabstwa żyje w stolicy Dundalk lub mieście Drogheda. Często nazywane jest „wee county”, tzn. maleńkie hrabstwo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.