• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carlijn Achtereekte

  Przeczytaj także...
  Hamar – norweskie miasto i gmina leżąca w regionie Hedmark. Gmina Hamar jest 258. norweską gminą pod względem powierzchni. Miasto leży nad największym jeziorem Norwegii - Mjøsa.Linda de Vries (ur. 4 lutego 1988 w Assen) – holenderska łyżwiarka szybka, dwukrotna medalistka mistrzostw świata i brązowa medalistka mistrzostw Europy.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Carlijn Achtereekte (ur. 29 stycznia 1990 w Lettele) – holenderska łyżwiarka szybka.

  Marrit Leenstra (ur. 10 maja 1989 w Wijckel) – holenderska łyżwiarka szybka, złota medalistka olimpijska z Soczi w biegu drużynowym.Martina Sáblíková (ur. 27 maja 1987 w Nowym Mieście na Morawach) – czeska łyżwiarka szybka specjalizująca sie na długich dystansach, dwukrotna mistrzyni olimpijska, medalistka mistrzostw świata i Europy na dystansach oraz w wielobojowych MŚ.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W zawodach Pucharu Świata Carlijn Achtereekte zadebiutowała 27 listopada 2010 roku w Hamar, zajmując czwarte miejsce w grupie B wyścigu na 5000 m. Na podium po raz pierwszy stanęła 12 grudnia 2014 roku w Heerenveen, kiedy była trzecia na dystansie 3000 m. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie Czeszka Martina Sáblíková oraz inna Holenderka, Ireen Wüst. Dzień później wspólnie z Marrit Leenstrą i Lindą de Vries zwyciężyła w biegu drużynowym. Kilkakrotnie zdobywała medale mistrzostw kraju, w tym srebrne na dystansie 5000 m w latach 2011, 2012 i 2015 oraz brązowy na 3000 m w 2015 roku/

  Irene Karlijn "Ireen" Wüst (ur. 1 kwietnia 1986 w Goirle) – holenderska łyżwiarka szybka, wielokrotna medalistka olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy oraz dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata.Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim rozgrywany corocznie cykl zawodów w różnych miastach świata. Rozgrywany od roku 1985 roku pod patronatem Światowej Unii Łyżwiarskiej (ISU).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie Schaats Statistieken.nl (niderl.)
 • Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.