• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carla Azar

  Przeczytaj także...
  Autolux – grupa muzyczna utworzona w 2000 roku w Los Angeles, tworząca w estetyce shoegaze. Od początku w skład zespołu wchodzą Eugene Goreshter (śpiew, gitara basowa), Greg Edwards (gitara, śpiew) i Carla Azar (perkusja, śpiew). W 2004 roku ukazały się debiutancka EPka Demonstration i album Future Perfect. W sierpniu 2010 ukazał się drugi album grupy, Transit Transit. Styl grupy porównywany był do Can, Blonde Redhead, Sonic Youth i My Bloody Valentine.Dario Fo [ˈdaːrjo ˈfɔ] (ur. 24 marca 1926 w Sangiano, zm. 13 października 2016 w Mediolanie) – włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser teatralny oraz kompozytor. Przewodnim tematem jego dzieł są idee komunizmu i anarchizmu. Dario Fo otrzymał w roku 1997 Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jego sztuka nawiązuje do komedii dell’arte. Wiele prac Dario Fo stworzył razem ze swoją żoną Francą Rame.
  Samuel Cornelius Phillips, także Sam Phillips (ur. 5 stycznia 1923, zm. 30 lipca 2003) – amerykański producent muzyczny.

  Carla Azar – amerykańska multiinstrumentalistka, członkini zespołu Autolux. Gra przede wszystkim na perkusji, ale także na dzwonkach, ksylofonie, melotronie, pianinie i gitarze basowej.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1987 roku brała udział w nagraniu debiutanckiego albumu Wendy and Lisa. W 1993 roku Azar została zaproszona przez Scotta Cutlera i Anne Preven do utworzonego przez nich zespołu – Ednaswap. Składu dopełnili Paul Bushnel i Rusty Anderson. Zagrała na dwóch pierwszych albumach grupy, wydanych przez East West/Elektra Records, debiutanckim Endaswap i drugim Wacko Magneto. Po odejściu z grupy zastąpił ją Scot Coogan.

  Future Perfect – debiutancki album grupy Autolux wydany w 2004 roku. Wydawnictwo dotarło na 16. miejsce listy Dance/Electronic Albums Billboardu.Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.

  W 2000 roku w Los Angeles przy okazji pracy nad muzyką do przedstawienia Accidental Death of an Anarchist według sztuki Dario Fo poznała Eugene'a Goreshtera. Razem z nim i z Gregiem Edwardsem utworzyli zespół Autolux. Azar poznała Edwardsa podczas wspólnej trasy koncertowej Ednaswap i poprzedniej grupy Edwardsa, Failure and Local H. W sierpniu 2000 jako Autolux zadebiutowali dając dwa koncerty na Silverlake Lounge. W marcu 2001 grupa wydała własnym sumptem EPkę Demonstration. Niedługo potem podpisali kontrakt z wytwórnią DMZ.

  The Waterboys – szkocko-irlandzki zespół rockowy założony w 1981 r. w Edynburgu roku przez Mike’a Scotta, Anthony’ego Thistlethwaita i Kevina Wilkinsona. Później do zespołu dołączyli Karl Wallinger i Roddy Lorimer. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 2002 roku Azar i Josh Klinghoffer koncertowali wspólnie z Vincentem Gallo; oprócz perkusji, Azar grała na koncertach na gitarze i melotronie.

  W 2005 roku gościnnie zagrała na perkusji na albumie T-Bone Burnetta The True False Identity i Johna Frusciante Curtains.

  W styczniu 2008 wspólnie z PJ Harvey, Johnem Parishem, Erikiem Drew Feldmanem i Giovannim Ferrario brała udział w nagraniu albumu A Woman a Man Walked By (2009)

  Leonard "Lenny" Abrahamson (ur. 30 listopada 1966) – irlandzki reżyser oraz scenarzysta filmowy i telewizyjny. Abrahamson znany jest z takich filmów jak Adam & Paul (2004), Stacja benzynowa (2007), What Richard Did (2012), Frank (2014) i Pokój (2015), za którego otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara.Nonesuch Records – nowojorska wytwórnia płytowa obecnie połączona z Warner Bros. Records, należąca do Elektra Records.

  W 2014 roku zagrała w filmie Frank Lenny′ego Abrahamsona, wcieliła się w postać perkusistki Nany.

  Życie osobiste[ | edytuj kod]

  W 2002 roku Azar spadła ze sceny podczas koncertu Autolux przed występem Elvisa Costello. Doznała skomplikowanego złamania i podejrzewano, że nie będzie mogła więcej grać na perkusji. Dzięki specjalistycznemu leczeniu udało się jednak uzyskać pomyślne zrośnięcie kości.

  Dzwonki (właśc. dzwonki orkiestrowe) – instrument muzyczny z rodziny idiofonów, znany również jako Glockenspiel (z niem. "gra dzwonków") lub jako Campanelli (z wł.).Josh Klinghoffer (ur. 3 października 1979 w Los Angeles) – amerykański multiinstrumentalista. W wieku kilku lat zaczął grać na pianinie, a potem słuchając takich zespołów jak Pearl Jam, Radiohead i Red Hot Chili Peppers zaczął się uczyć grać na innych instrumentach. Wraz ze swoim przyjacielem – Johnem Frusciante – założył zespół Ataxia. Jeździł na trasy koncertowe z różnymi wykonawcami m.in.: Gnarls Barkley, PJ Harvey, Beck, Butthole Surfers, Red Hot Chili Peppers. W 2009 roku, kiedy John Frusciante, gitarzysta zespołu Red Hot Chili Peppers, opuścił grupę, Klinghoffer zajął jego miejsce.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Autolux[ | edytuj kod]

 • Demonstration (2001)
 • Future Perfect (2004)
 • Transit Transit (2010)
 • Z innymi artystami[ | edytuj kod]

 • Fruit at the Bottom – Wendy and Lisa (1989)
 • Dream Harder – The Waterboys (1993)
 • Trampoline – Joe Henry (Mammoth Records) (1996)
 • Vagabundo – Robi Draco Rosa (Sony Records) (1996)
 • Come to Where I'm From – Joseph Arthur (2000)
 • Fan Dance – Sam Phillips (Nonesuch Records) (2001)
 • Mad Love – Draco Rosa (Sony - Columbia) (2004)
 • A Boot and a Shoe – Sam Phillips (Nonesuch Records) (2004)
 • Curtains – John Frusciante (Record Collection) (2005)
 • The True False Identity – T-Bone Burnett (DMZ) (2006)
 • A Woman a Man Walked ByPJ Harvey i John Parish (2009)
 • Tomorrow Never KnowsAlison Mosshart (OST Sucker Punch) (2011)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Melotron (ang. mellotron) – to, obok organów Hammonda, najpowszechniej używany instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektromechanicznych ery przedsyntezatorowej.
  PJ Harvey, właśc. Polly Jean Harvey MBE (ur. 9 października 1969 w Yeovil) – brytyjska wokalistka rockowa, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. PJ Harvey to także nazwa zespołu, który założyła w 1990 roku.
  Transit Transit – drugi album grupy Autolux wydany 3 sierpnia 2010 roku. Pierwszym singlem promującym album był „Audience No. 2” wydany w maju 2008 roku.
  Tomorrow Never Knows – utwór zespołu The Beatles napisany przez John Lennona i Paul McCartneya. Piosenka zamyka wydany przez „Beatlesów” w 1966 roku album Revolver. Krytyk muzyczny Richie Unterberger z Allmusic powiedział, że jest to najbardziej eksperymentalny i psychodeliczny utwór na albumie Revolver, zarówno w jego strukturze jak i w produkcji.
  Vincent Vito Gallo Jr. (ur. 11 kwietnia 1961 roku w Buffalo, w stanie Nowy Jork) - amerykański aktor, producent filmowy, kompozytor, reżyser, scenarzysta, autor tekstów piosenek, wokalista i model.
  Sucker Punch – amerykański fantastyczny thriller z 2011 roku w reżyserii Zacka Snydera. Jego premiera nastąpiła 25 marca 2011 r. w USA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.