• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carl Theodor von Piloty

  Przeczytaj także...
  Hans Makart (ur. 28 maja 1840 w Salzburgu, zm. 3 października 1884 w Wiedniu) – austriacki malarz, grafik i projektant dekoracji wnętrz, przedstawiciel akademizmu.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Carl Theodor von Piloty (ur. 1 października 1826 w Monachium, zm. 21 lipca 1886 w Ambach am Starnberger See) – niemiecki malarz, przedstawiciel realistycznego historyzmu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Carl Theodor von Piloty urodził się 1 października 1826 roku w Monachium . Był synem znanego litografa monachijskiego, Ferdinanda Pilotyego Starszego (1786–1844) i bratem Ferdinanda von Pilotyego Młodszego (1828–1895), również malarza.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Realizm – styl w malarstwie europejskim drugiej połowy XIX wieku; zapoczątkowany we Francji, szybko został podchwycony na całym kontynencie. Obrazy realistyczne to głównie sceny rodzajowe z życia prostych ludzi, namalowane przy pomocy uproszczonych środków wyrazu, o spokojnej palecie i kompozycji.

  Pierwsze nauki pobierał u ojca, który sporządzał reprodukcje dzieł starych mistrzów i nauczył syna precyzyjnego oddawania barw Rubensa i van Dycka.

  W roku 1840 rozpoczął studia na monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych u Karla Schorna (1800–1850) i Juliusa Schnorra von Carolsfelda (1794–1872). Na jego twórczość miały wpływ dzieła belgijskich malarzy historycznych wystawiane w Monachium w 1842 roku, w szczególności prace Louisa Gallaita (1810–1887).

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Litografia (zob. lit) — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.

  Po śmierci ojca w 1844 roku von Piloty przejął prowadzenie warsztatu litograficznego ojca „Piloty & Löhle“. W 1846 roku wyjechał w podróż studialna do Włochy, Brukseli, Antwerpii i Paryża. W 1848 roku skopiował obraz Gallaita ‘’Abdykacja Karola V.’’ . W 1852 roku wyjechał do Antwerpii, by kształcić się u Gallaita.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Wilhelm von Diez (ur. 17 stycznia 1839 w Bayreuth, zm. 25 lutego 1907 w Monachium) – niemiecki malarz, przedstawiciel historyzmu i malarstwa rodzajowego.

  Początkowo zajmował się malarstwem rodzajowym. Na zamówienie króla Maksymiliana II namalował w roku 1854 obraz „Przystąpienie Maksymiliana I do Ligi Katolickiej 1609”. Od tego czasu zajął się głównie malarstwem historycznym.

  W roku 1856 został powołany na profesora monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do jego uczniów zaliczali się Franz von Lenbach (1836–1904), Franz von Defregger (1835–1921), Rudolf Epp (1834–1910), Hans Makart (1840–84), Wilhelm von Diez (1839–1907).

  W 1863 roku został członkiem Akademii Berlińskiej, która zaproponowała mu prowadzenie akademii – von Piloty odmówił z uwagi na zamówienie króla Ludwiga II na obraz Thusneldy. W 1874 roku został dyrektorem monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych.

  Franz von Defregger (30 kwietnia 1835 w Stronach w Tyrolu, zm. 2 stycznia 1921 w Monachium) – austriacki malarz akademicki.Malarstwo rodzajowe (fr. peinture de genre) – odrębny gatunek malarski, który wyróżnia tematyka związana z życiem codziennym, obyczajami, obrzędami, pracą, wypoczynkiem i zabawą. W przeciwieństwie do portretu indywidualnego czy zbiorowego, w scenach rodzajowych bohaterami są zwykle anonimowe osoby, przedstawiane bez upiększeń i idealizacji, podczas wykonywania zwykłych czynności.

  Zmarł 21 lipca 1886 roku w Ambach am Starnberger See. Został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym w Monachium.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Von Piloty tworzył wielkoformatowe obrazy historyczne o patetycznej inscenizacji, często odnosząc się do tragicznych losów jednostek – np. ‘’Seni nad zwłokami Wallensteina’’ czy ‘’ Śmierć Cezara’’. Z naukową dokładnością oddawał historyczne detale kostiumów i otoczenia. Uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli historyzmu realistycznego w Niemczech.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Seni nad zwłokami Wallensteina (1855)

 • Neron przygląda się pożarowi Rzymu (ok. 1861)

 • Śmierć Cezara (1867)

 • Thusnelda na pochodzie triumfalnym Germanicusa (1883)

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piloty, Karl Ritter von. W: Fastert: Neue Deutsche Biographie 20. 2001, s. 444–445. (niem.)Sprawdź autora:1.Sprawdź autora rozdziału:1.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Reinhold Baumstark, Frank Büttner (Hrsg.): Großer Auftritt. Piloty und die Historienmalerei. DuMont, Köln 2003 ​ISBN 3-8321-7291-2​ – Publikacja z okazji wystawy malarstwa historycznego Piloty’ego
 • Akademia Sztuk Pięknych w Monachium (niem. Akademie der Bildenden Künste München) – jedna z najważniejszych uczelni artystycznych Niemiec.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Maksymilian II Bawarski, Maksymilian II Józef Wittelsbach (ur. 28 listopada 1811 w Monachium, zm. 10 marca 1864 w Monachium), król Bawarii w latach 1848 - 1864.
  Antwerpia (nider.: Antwerpen, wym. [ˈɑntˌʋɛrpə(n)]; fr.: Anvers, wym. [ɑ̃vɛʁs]) – miasto w północnej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w dystrykcie Antwerpia, położone nad Skaldą.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.