• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carl T. Hayden

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Robert Carlyle Byrd właśc. Cornelius Calvin Sale Jr. (ur. 20 listopada 1917 w North Wilkesboro w stanie Północna Karolina, zm. 28 czerwca 2010 w Falls Church w stanie Wirginia) – polityk amerykański ze stanu Wirginia Zachodnia, jeden z najwyżej postawionych i najbardziej wpływowych członków Partii Demokratycznej. Był najdłużej piastującym mandat senatorem federalnym (od roku 1959 do 2010) i członkiem Kongresu w ogóle (od 1953 do 2010). Znany z niezależnej postawy senator Byrd był ponadto historykiem-amatorem, specjalizującym się w dziejach instytucji senatu, szczególnie amerykańskiego i starożytnego Rzymu oraz skrzypkiem, który nagrał co najmniej jeden album. Senator był też baptystą i członkiem loży wolnomularskiej. 12 czerwca 2006 pobił rekord najdłuższej kariery w Senacie, poprawiając wynik Stroma Thurmonda. 7 listopada 2006 bez trudu wybrany został na rekordową, dziewiątą kadencję.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Carl Trumbull Hayden (ur. 2 października 1877 w Hayden's Ferry (obecnie Tempe), zm. 25 stycznia 1972 w Tempe) – amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej, senator, przewodniczący pro tempore Senatu.

  Pracował w samorządzie okręgu Maricopa w Arizonie, był skarbnikiem i szeryfem okręgowym. W 1912 Arizona zyskała status stanu, a Hayden został pierwszym członkiem Izby Reprezentantów z Arizony i zasiadał w niej do 1927. Służył jako oficer w czasie I wojny światowej. W 1926 wygrał wybory do Senatu. Pełnił mandat senatora przez siedem kolejnych kadencji (wybierany w 1932, 1938, 1944, 1950, 1956 i 1962). Kierował kilkoma senackimi komisjami, a od stycznia 1957 do stycznia 1969 ze względu na staż pracy w izbie pełnił funkcję przewodniczącego pro tempore Senatu.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1962 pokonał w wyborach do Senatu Evana Mechana. Pod koniec kariery politycznej zmagał się ze starczą demencją i wobec możliwości porażki w wyborach 1968 zrezygnował z ubiegania się o kolejną kadencję (wybory wygrał Barry Goldwater). Jego siedem kadencji senackich stanowiło rekord, poprawiony później przez Stroma Thurmonda, Roberta Byrda, Teda Kennedy’ego i Daniela Inouye; rekord pracy w Kongresie, czyli prawie 57 lat, przez które Hayden pracował łącznie w Izbie Reprezentantów i Senacie, zostało poprawione dopiero przez senatora Byrda w 2010.

  Samuel Taliaferro Rayburn, znany jako Sam Rayburn (ur. 6 stycznia 1882, zm. 16 listopada 1961) – legendarny polityk amerykański ze stanu Teksas, członek Partii Demokratycznej. Zasiadał w Izbie Reprezentantów przez 48 lat, od 1913 do swojej śmierci. 16 września 1940 został Spikerem izby. Pełnił tę funkcję przez łącznie 17 lat, do śmierci w 1961, z przerwami w latach 1947-1949 i 1953-1955, kiedy Republikanie mieli większość w Izbie, będąc w tych okresach Liderem Mniejszości. Oceniany jest jako jeden z najbardziej efektywnych Spikerów Izby w historii tej instytucji.Edward Moore "Ted" Kennedy (ur. 22 lutego 1932 w Bostonie, zm. 25 sierpnia 2009 w Hyannis Port w Massachusetts) – polityk amerykański, senator ze stanu Massachusetts.
  Hayden, jako przewodniczący Senatu, siedzi obok spikera izby Johna W. McCormacka podczas połączonej sesji Kongresu w listopadzie 1963. Przemawia prezydent Lyndon Johnson

  Kiedy od 22 listopada 1963 do 20 stycznia 1965, kiedy po zamordowaniu prezydenta Johna F. Kennedy’ego i wyniesieniu do władzy wiceprezydenta Lyndona B. Johnsona Stany Zjednoczone nie miały wiceprezydenta, który z urzędu jest przewodniczącym Senatu (choć faktyczne kierownictwo przez znaczny czas spoczywa właśnie w rękach przewodniczącego pro tempore), „stałym” przewodniczącym izby był właśnie Hayden.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Barry Morris Goldwater (ur. 2 stycznia 1909 w Phoenix, zm. 29 maja 1998 w Paradise Valley) – amerykański polityk republikański z Arizony.

  Dwukrotnie był też drugą osobą w linii sukcesji prezydenckiej: w 1961, po śmierci spikera Izby Reprezentantów Sama Rayburna, oraz w latach 1963–1965, po zamordowaniu Kennedy’ego (pierwszym był spiker John W. McCormack. Hayden, zapytany kiedyś o możliwość objęcia przezeń prezydentury, odpowiedział: Zwołam pilną sesję Kongresu, aby wybrano spikera i wtedy zrezygnuję na jego rzecz.

  Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Powstała w wyniku podziału Partii Demokratyczno-Republikańskiej około 1828 roku. Jest najstarszą funkcjonującą partią polityczną na świecie.John Fitzgerald Kennedy (ur. 29 maja 1917 w Brookline, zm. 22 listopada 1963 w Dallas) nazywany „JFK”, „Jack Kennedy”, „Ken” – 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, zginął w zamachu.

  Był najdłużej urzędującym przewodniczącym pro tempore w historii.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Tempe to miasto w USA, w stanie Arizona, w zespole miejskim Phoenix. Założone w 1872 roku, prawa miejskie w 1894 roku. Około 142 tys. mieszkańców. Współcześnie miasto jest ośrodkiem turystycznym, handlowym i technologicznym. W 1971 r. wybudowano to nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe, które stało się podstawą rozwoju turystycznego miasta. Miasto cieszy się opinią tolerancyjnego i otwartego dla różnych społeczności i mniejszości socjalnych. Popularnym burmistrzem miasta a latach 90 XX. wieku był Neil Giuiliano - prezes miejskiego klubu LGBT. Tempe jest obecnie ośrodkiem turystyki LGBT i miasto aktywnie promuje swój gród wśród potencjalnej klienteli LGBT.James Strom Thurmond (ur. 5 grudnia 1902 w Edgefield w stanie Karolina Południowa, zm. 26 czerwca 2003 tamże) − amerykański dowódca wojskowy, generał major United States Army, nauczyciel, prawnik i polityk, gubernator stanu Karolina Południowa (1947−1951), najdłużej żyjący i drugi pod względem długości urzędowania senator USA. W Senacie zasiadał w latach 1954−2003 (do 1964 jako demokrata, a następnie jako republikanin).
  Warto wiedzieć że... beta

  2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.
  Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.
  Daniel Ken Inouye (wymowa nazwiska: Ken Inoue 井上建 Inoue Ken) ur. 7 września 1924 w Honolulu, zm. 17 grudnia 2012 w Waszyngtonie) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, który reprezentuje rodzinny stan Hawaje w Senacie Stanów Zjednoczonych od roku 1963.
  Lyndon Baines Johnson, „LBJ” (ur. 27 sierpnia 1908 w Stonewall w stanie Teksas, zm. 22 stycznia 1973 w San Antonio) – amerykański polityk Partii Demokratycznej i prezydent USA w latach 1963-1969, a w latach 1961-1963 wiceprezydent USA
  John William McCormack (ur. 21 grudnia 1891, zm. 22 listopada 1980) - amerykański polityk ze stanu Massachusetts, działacz Partii Demokratycznej.
  Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, ang. United States House of Representatives – organ ustawodawczy, izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.002 sek.