• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carl Siegfried von Hoym

  Przeczytaj także...
  Droyßig - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Burgenland, siedziba gminy związkowej Droyßiger-Zeitzer Forst.Górne Łużyce (niem. Oberlausitz, górnołuż. Hornja Łužica, dolnołuż. Górna Łužyca, łac. Lusatia Superior) – kraina historyczno-geograficzna w Niemczech (kraj związkowy Saksonia, częściowo Brandenburgia), część tego obszaru leżąca na zachód od rzeki Kwisy znajduje się na terytorium Polski (województwo dolnośląskie, kilka miejscowości w województwie lubuskim). Głównym miastem jest Budziszyn. Do XV wieku tereny te znane były jako Milsko, od zamieszkującego je plemienia słowiańskiego Milczan. Na tych ziemiach wykształcił się język górnołużycki.
  Szambelan (fr. chambellan) – początkowo wysoko usytuowany urzędnik na dworze francuskim, następnie pozycja ta przyjęła się również na wielu innych dworach europejskich. Tytuł szambelana był nadawany także m.in. w monarchii austro-węgierskiej jako jeden z tytułów arystokratycznych, w celu zjednania arystokracji monarchii.

  Carl Siegfried von Hoym (ur. 9 lipca 1675 w Droyßig, zm. 2 kwietnia 1738 w Guteborn) – królewsko-polski i elektorsko-saski tajny radca, radca dworu i szambelan, właściciel górnołużyckich dóbr Guteborn i Rolany.

  Ludwig Gebhard von Hoym (ur. 17 listopada 1631 w Droyßig; zm. 2 stycznia 1711 tamże) – królewsko-polski i elektorsko-saski rzeczywisty tajny radca, minister saski.Ruhland (pol. hist. Rolany, górnołuż. Rólany) - miasto w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oberspreewald-Lausitz, siedziba urzędu Ruhland. Miasto leży na terenie Łużyc Górnych, w 2008 r. liczyło 3 948 mieszkańców.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wywodził się z anhalckiego rodu von Hoym. Był synem królewsko-polskiego i elektorsko-saskiego rzeczywistego tajnego radcy Ludwiga Gebharda oraz młodszym bratem Adolfa Magnusa, także królewsko-polskiego i elektorsko-saskiego rzeczywistego tajnego radcy. Od 1711 posługiwał się tytułem grafa.

  Adolph Magnus von Hoym (ur. 6 maja 1668, zm. 15 października 1723) – królewsko-polski i elektorsko-saski rzeczywisty tajny radca, minister saski, przedsiębiorca.Graf (łac. comes/comites, fr. comte, marquis, włos. conte, marchese) – tytuł szlachecki w dawnych Niemczech i innych krajach pozostających kiedyś pod panowaniem Świętego Cesarstwa Rzymskiego: Holandii, Belgii, Luksemburgu, Austrii, Danii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sächsische Biografie | Suche, saebi.isgv.de [dostęp 2017-11-17] (ang.).
  Tajny radca (niem. Geheimrat) był początkowo tytułem wysokich urzędników państwowych, zasiadających u boku suwerena w gremium doradczym rozpatrującym sprawy polityki wewnętrznej i ustawodawstwa.Hofrat (niem. Radca Dworu lub Rada Nadworna) oznacza w języku niemieckim instytucję, stanowisko urzędowe lub osobę w Niemczech i Austrii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Guteborn (górnołuż. Wudwor) - gmina w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oberspreewald-Lausitz, w krainie Górne Łużyce, wchodzi w skład urzędu Ruhland.
  Anhalt – kraina historyczna w środkowej części Niemiec, część dzisiejszego kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Obejmuje ziemie po obu stronach środkowej Łaby oraz wschodnie pogórza gór Harz. Głównym miastem jest Dessau-Roßlau (d. Dessau). Od czasów średniowiecza do 1918 r. pod władzą przedstawicieli dynastii askańskiej – potomków Albrechta Niedźwiedzia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.