• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carl Ludwig von Willdenow  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wedding jest dzielnicą (Ortsteil) Berlina położoną w środkowo-zachodniej jego części. W czasie podziału Berlina na sektory po II wojnie światowej Wedding należał do sektora francuskiego. Obecnie, po reformie administracyjnej z dnia 1 stycznia 2001 r., stracił on status samodzielnego rejonu (Bezirk) i stał się częścią rejonu Mitte. Ponieważ koszty najmu lokali w Weddingu są niższe niż w większości innych dzielnic, mieszka tu wielu ludzi o niskich dochodach, imigrantów, studentów, a także młodych artystów. Według szacunków odsetek cudzoziemców w Weddingu wynosił w 2007 r. 31,8%.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Carl Ludwig (von) Willdenow (ur. 22 sierpnia 1765 roku w Berlinie, zm. 10 lipca 1812) – niemiecki botanik, lekarz i aptekarz.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Carl Ludwig von Willdenow urodził się 22 sierpnia 1765 roku w Berlinie. Jego ojciec Karl Johann Willdenow był aptekarzem, a syn Carl Ludwig miał przejąć aptekę. Po ukończeniu gimnazjum, Carl Ludwig zaczął praktykować u ojca a jednocześnie pobierał lekcje prywatne z chemii i botaniki, m.in. u wuja Johanna Gottlieba Gleditscha (1714–1786). Następnie został przyjęty to szkoły aptekarskiej Wiegleb'sche Anstalt w Langensalza, gdzie w 1785 zdał egzamin zawodowy. Von Willdenow nie wrócił jednak do prowadzenia apteki, lecz rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Halle. Tytuł doktora uzyskał w 1789 roku, po czym wrócił do Berlina, gdzie rozpoczął prace jako lekarz i aptekarz. W 1790 roku poślubił Henriette Luise Habermus, rezygnując z przyjęcia zaproszenia do udziału w rosyjskiej wyprawie statkiem żaglowym dookoła świata. W Berlinie prowadził wykłady z botaniki dla zainteresowanej młodzieży. W 1798 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk przyrodniczych w królewskim Collegio medico chirurgico. W 1790 roku został botanikiem Akademii Nauk i wykładowcą botaniki w wydziale leśnictwa. Po utworzeniu przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III w 1809 roku uniwersytetu w Berlinie, objął profesurę botaniki i został dyrektorem ogrodu botanicznego.

  Berlińsko-Brandenburska Akademia Nauk (dawniej: Pruska Akademia Nauk, niem. Preußische Akademie der Wissenschaften) – akademia założona w Berlinie 11 lipca 1700.Lichterfelde - okręg (poddzielnica) Berlina, jeden z siedmiu okręgów szóstej dzielnicy Berlina - Steglitz-Zehlendorf.

  Von Willdenow zmarł 10 lipca 1812 roku.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Geobotanika – dział botaniki zajmujący się wzajemnymi stosunkami między roślinami i środowiskiem geograficznym. Obejmuje: florystykę, geografię roślin, ekologię roślin i fitosocjologię. Termin "geobotanika" bywa także używany jako synonim geografii roślin lub fitosocjologii.
  Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.
  Dendrologia (gr. déndron – drzewo, lógos – słowo, nauka), drzewoznawstwo – dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami, w tym m.in. ich morfologią, anatomią, geografią, genetyką. Zajmuje się też introdukcją – wprowadzeniem do uprawy obcych gatunków roślin oraz ich aklimatyzacją.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.
  Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) — słownik biograficzny, który ukazywał się w latach 1875–1912 (dodruk 1967–1971). Przygotowany został przez Komisję Historyczną Bawarskiej Akademii Nauk, redakorem naczelnym był Rochus Freiherr von Liliencron. Ukazywał się w Lipsku nakładem wydawnictwa Duncker & Humblot. Obejmuje 56 tomów biogramów ok. 26.500 osób zmarłych przed rokiem 1900, które działały w strefie kulturowej języka niemieckiego; Niderlandy uwzględnione zostały do 1648.
  Zielnik, herbarium (łac. herba – zioło) – zbiór, drukowana lub ręcznie wykonana kolekcja opisanych rycin lub zasuszonych roślin, utrzymana zwykle w formie zeszytowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.783 sek.